MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.05. 2024
Dnes má svátek Aneta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Výběr pohlaví dítěte při umělém oplodnění: sci-fi, nebo realita?

19. 06. 2009 | Těhotenství
Výběr pohlaví dítěte při umělém oplodnění: sci-fi, nebo realita? "Tak rádi bychom měli holčičku" nebo "rozhodně chceme mít chlapečka" patří mezi časté myšlenky nastávajících rodičů. Budoucím maminkám a tatínkům připadá, že obzvlášť blízko mají ke splnění svého snu při umělém oplodnění. Jak je to ale ve skutečnosti? Mají rodiče možnost vybrat si pohlaví svého dítěte?

Situace, se kterou bychom se ještě před několika lety mohli setkat ve sci-fi filmech, je najednou téměř skutečná. Možnost rozhodnout se při "početí dítěte ze zkumavky", jaké bude pohlaví plodu, je opravdu teoreticky reálná, k jejímu využití se ale přistupuje pouze v závažných případech.

Sci-fi na dosah ruky

Teoreticky jsou využitelné dva postupy, kterými je možné docílit toho, že se vám opravdu narodí holčička nebo chlapeček. První možností je výběr spermií podle toho, zda nesou chromozom X, nebo Y. Otcovské spermie procházejí průtokovým cytometrem, který dokáže rozpoznat a oddělit buňky podle toho, zda obsahují chromozom X, předurčující narození holčičky, nebo chromozom Y, vedoucí k narození chlapce. Vybrané spermie jsou poté využity k umělému oplození. Úspěšnost této metody se pohybuje kolem 80 procent.

Stoprocentní záruka vybraného pohlaví?

Výběr pohlaví dítěte při umělém oplodnění: sci-fi, nebo realita?Druhou možností je metoda zvaná preimplantační genetická diagnostika, která nabízí již podstatně větší přesnost – šance, že se narodí dítě s pohlavím, které si přejete, se blíží 95 procentům. Tato metoda byla původně vyvinuta k testování zárodku na přítomnost genetických vad, diagnostika se provádí krátce po spojení vajíčka a spermie, ale před tím, než je embryo přeneseno do dělohy matky. Je z něj odebrána jediná buňka, její chromozomy jsou analyzovány a je určeno pohlaví zárodku. Do dělohy jsou pak umístěny pouze zárodky s pohlavím, po kterém rodiče touží.

Legislativní překážky

Využití obou metod je ale omezeno legislativou jednotlivých států. V České republice je výběr pohlaví dítěte možný pouze v případech, kdy by narozené dítě prokazatelně mohlo trpět dědičnou poruchou, kterou opačné pohlaví trpět nebude.  Příkladem může být hemofilie (krvácivost), svalová dystrofie (postižení svalů) nebo agamaglobulinemie (snížená schopnost bojovat s infekcí způsobená poruchou vývoje B-lymfatických buněk).

Problémem jsou i etické důsledky výběru pohlaví. Preferování jednoho pohlaví může snadno vést k diskriminaci (ať už mužů, nebo žen) a k nerovnováze přirozeného složení společnosti. Těšte se proto raději ze zázraku zvaného těhotenství a nezkoumejte příliš, zda byste raději holčičku, nebo kluka.

Zdroj: Ženská-neplodnost.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Musím souhlasit,také mám dvojčátka po umělém a když mi říkali dva kluky tak co....,hlavně aby to bylo zdravé a mělo všechno na svém místo.......,no nakonec je z toho páreček,takže o to větší radost,když mi holku vyndali jako první a řekli"máte holčičku"Smajlíkale i kdyby to byli kluci....Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mám chlapečka z umělého oplodnění.Ale upřípně vždyt důležité je aby se dětátko narodilo zdravé a ne jakého bude pohlaví.
Obrázek uživatelky
profil
notburga - to fakt nechápu.
Měla být ráda, že má zdravé dítě ane tohle:(
Obrázek uživatelky
profil
To už je jako výběr psa...vezmeme si fenku nebo radši pejska? Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mojí babičce se jako první narodila dcera - moje máma, a ona pořád otevřeně říkala a říká, že ona holku nechtěla, holky že jsou na nic. Takže když se jí o dva roky později narodil kluk, tak byla máma za onuci.

Mě se narodil kluk ale jestli to další bude holčička, tak tam asi přestanu jezdit. Nenechám mezi dětma dělat rozdíly, no ne?
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles