MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.05. 2024
Dnes má svátek Aneta
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zdravé srdce: nejdůležitější zásady pro každý den

26. 03. 2013 | Péče o tělo
Jednou z civilizačních chorob, která ohrožuje stále větší procento populace, je srdeční onemocnění. Jeho nebezpečí spočívá zejména v tom, že příznaky nemusí být jasně patrné. Poradíme vám, jak pečovat o svoje srdce, abyste snížili riziko vzniku této civilizační choroby.

Konec se zlozvyky

V prvé řadě byste se měli zbavit všech svých zlozvyků, které vaše srdce ohrožují. Patří mezi ně nadměrná konzumace alkoholu, kouření, málo pohybu a přemíra stresu. Například cigaretový kouř zvyšuje riziko onemocnění srdce, riziko infarktu a vzniku krevních sraženin. Zvyšuje také krevní tlak a naopak snižuje hodnotu dobrého cholesterolu. Již rok po skončení kouření se vaše riziko infarktu sníží na poloviční hodnotu, než jaké bylo, když jste kouřili. Pokud jde o alkohol, nemusíte se mu úplně vyhýbat. V normě je vypít za den asi 30 gramů alkoholu u mužů a 20 gramů u žen. To představuje buď 2 deci vína, nebo 0,5 litru piva, či jednu sklenku destilátu.

Zdravé srdce: nejdůležitější zásady pro každý denNesolte tolik

Dospělý člověk by měl zkonzumovat maximálně 5 gramů soli denně, u dětí je tato dávka omezena na 3 gramy za den. Zvýšený příjem soli totiž vede ke vzestupu krevního tlaku, který může mít za následek mozkovou mrtvici, srdeční selhání či infarkt myokardu. Řešením bohužel není používat mořskou či horskou sůl, ty totiž obsahují stejné množství sodíku jako sůl kuchyňská. Srdci prospívá sůl obohacená o draslík. Ten přispívá k udržení normálního krevního tlaku a dále ke správnému fungování svalů a nervového systému. Pokud lidé sáhnou po soli obohacené o draslík, nemusí se bát ji používat jako náhradu za kuchyňskou sůl v teplé i studené kuchyni.

Změňte jídelníček

Pro zlepšení stavu vašeho srdce byste měli také změnit svůj jídelníček. Na vašem talíři by se mělo objevit méně smažených, pečených a grilovaných jídel, naopak upřednostnit byste měli pomalejší tepelnou přípravu pokrmů. Z masa se pokuste omezit červené i vepřové, které obsahují více tuků, a urychlují tak kornatění tepen. Místo dezertů dejte raději přednost čerstvému ovoci. To by se spolu se zeleninou mělo objevovat ve vašem každodenním příjmu pravidelně. Pokud jde o pečivo, vhodnější je rozhodně celozrnné. Obsahuje totiž takové sacharidy, které nás zasytí na delší dobu. V souvislosti se snahou omezit příjem soli byste také měli dávat přednost čerstvým jídlům před zmraženými a konzervovanými. Ta totiž obsahují příliš mnoho sodíku. K dochucování pokrmů používejte místo sáčkových koření raději čerstvé bylinky. U nich máte jistotu, že neobsahují přidanou sůl.

Dopřejte si dostatek vitamínů a minerálů

Zdravé srdce: nejdůležitější zásady pro každý denV rámci péče o srdce byste se měli zaměřit na doplňování dostatečného množství vitaminů a minerálů. Mnohé z nich totiž přispívají k normální činnosti svalů a nervové soustavy, napomáhají k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév nebo přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem. Pokud tedy chcete tímto způsobem pomoci svému tělu, sáhněte po hořčíku, B-komplexu a vitaminech C a E. Hořčík naleznete například v sóji a špenátu. Hlavním zdrojem vitaminů skupiny B jsou kvasnice a luštěniny. Vitamin C nejlépe doplníte z šípku a pro dostatek vitaminu E sáhněte po pšeničných klíčcích nebo lněných, slunečnicových a sezamových semínkách. Pokud chcete mít nad pravidelným příjmem všech těchto vitaminů a minerálů kontrolu, můžete se poohlédnout po doplňcích stravy. Dobrou zprávou je, že mnohé z nich existují i ve formě kapek, jejichž podávání je vhodné i pro děti.

Myslete na ryby

Pokud chcete aktivně předcházet riziku srdečních chorob, měly by se na vašem talíři nejméně dvakrát týdně objevovat tučné ryby. Ty totiž obsahují 3-omega mastné kyseliny, jejichž příjem přispívá k normální činnosti srdce. Jde o kyseliny známé pod zkratkami DHA a EPA, které si lidské tělo neumí samo vytvořit. 3-omega mastné kyseliny pomáhají udržet zdravý krevní tlak, zdravé srdce a kardiovaskulární systém. Ideální je kombinovat 3-omega mastné kyseliny s koenzymem Q10, neboť 3-omega mastné kyseliny podporují vstřebávání koenzymu.

Zdroj: Generica


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Já si myslím, že tam nějak žiju průměrně. Tím myslím, že ráda chodím pěší, mám ráda ryby, ale když říkám že mám ráda ryby, tím nemyslím kapra. Jím dost zeleniny syrové, grapefruity, jablíčka i hrušky a hlavně okurky salátové. Ty bych mohla sníst denně kilo. Ale jsou drahé, tak jen tak jednu si koupím nebo když jsou v akci. Dělkám i zeleninové saláty. Občas cvičím, protahovací cviky. Nekouřím, nepiju. Ale kouřila jsem snad 20 let. Nemám trpělivost, to ne, ale donutila jsem se.
Obrázek uživatelky
profil
ryby jím málo a ten stres....
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles