Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Jarní prázdniny 2021 - termínyJarní prázdniny 2021 - termíny Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 04.03. 2021
Dnes má svátek Stela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

5 skvostů ukrytých přímo v centru českých měst. Omrkněte je zvenčí!

27. 12. 2020 | Česká republika
Mrazivé počasí zrovna neláká na pobyt v přírodě, pevnou půdu pod nohami nabízí spíš městská dlažba. Co dělat, když je všechno zavřené, ale doma už nevydržíte sedět? Využijte dny volna, nabalte si roušku, čaj do termosky i teplé oblečení a vyrazte objevovat skvosty ukryté přímo na českých náměstích!

1.) Černá věž:

Dominanta Českých Budějovic

Spíše než do Českých Budějovic jezdí většina lidí na výlet do Českého Krumlova. Zastávka v regionálním centru Jihočeska se ale vyplatí! Na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích můžete totiž omrknout Černou věž.

Černá VěžVysoká je 72,29 metrů a standardně poskytuje výhled na celé centrum města. Na ochoz ve výšce 46 m nad zemí vede 225 schodů. Dostavěna byla v roce 1577 a původně sloužila jako hlásná a strážná věž a také jako zvonice. V interiéru věže je umístěno šest zvonů. Největší z nich je Bummerin, který váží 3,5 tuny, je vysoký 147 cm a pochází z roku 1723.
Přímo ve věži dříve bydlel věžní, který měl za úkol bedlivě sledovat město a okolí. Dokud neměla věž telefonické spojení s hasičskou stanicí, musel věžný ohlašovat podezřelý oheň či kouř údery do zvonu, dále vyvěšoval červený prapor a v noci červenou lucernu. Na věži bydlel i se svou rodinou, vodu a všechno ostatní tahali na věž pomocí rumpálu a ve věži chovali drobné zvířectvo – husy, králíky a někdy i kozu či ovci.
Do věže se teď bohužel nedostanete, ale její krásou se můžete kochat i zespodu. Její brány se zase otevřou v dubnu, kdy ji budete moci navštívit denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hodin a vstupné je pro dospělou osobu za 40 Kč.

2.) Klenot města pod Ještědem: Novorenesanční radnice v Liberci

Pokud vyrazíte na výlet do jakéhokoliv města, radnice většinou nepatří mezi hlavní zastávky, které navštívíte. V případě Liberce byste ale udělali chybu! Liberecká radnice totiž patří k nejcennějším památkám ve městě.
radnice v LiberciNovorenesanční radnici postavila v letech 1888-1893 známá firma Sachers a Gärtner podle návrhu vídeňského architekta Franze Neumanna, a tak není divu, že svým vzhledem budova připomíná radnici vídeňskou. Nad mohutným vstupním portálem upoutá pozornost kamenný reliéf znázorňující založení staré i nové radnice a balustrádový balkón, ze kterého hovořily mnohé významné osobnosti.
Řadu návštěvníků láká možnost výhledu z radniční věže, která je v rámci prohlídky přístupná pouze v letních měsících a nabízí zajímavý pohled na centrum města. Při výstupu na věž si navíc můžete detailně prohlédnout mechanismus radničních hodin a své kouzlo má dozajista i pochod přes půdu radnice, která je jakýmsi protipólem bohatě zdobených interiérů. Budova má 80 místností ve čtyřech nadzemních podlažích.
Až se rozvolní opatření, budete moci libereckou radnici navštívit každý čtvrtek od 9:00 do 15:00 hodin. Vstupné pro dospělou osobu je za 70 Kč.


Jihlava3.) Na den pod zem: Jihlavské podzemí

Dnešní Jihlava je moderní centrum kraje Vysočina, ale v minulosti to bylo město, jež společně s Kutnou Horou neslo hrdý titul stříbrné pokladnice českého království. Prohlédněte si mimořádně rozlehlé náměstí, historické centrum s šachovnicovou sítí a hlavně, mimořádně spletitý labyrint podzemních chodeb!
Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km. Vzniklo vzájemným propojováním středověkých sklepů. Chodby vyražené ve skále v několika úrovních se táhnou téměř pod všemi domy kolem hlavního náměstí a vedou až 18 metrů hluboko. Podzemní labyrint ovšem proslavila zejména fosforeskující chodba – když průvodce zhasne světlo, její zdi záhadně světélkují.
Do podzemí sice teď nemůžete, i tak vás ale uchvátí návštěva samotného centra. Projděte se podél opevnění, jehož hradby byly vybudovány kolem vznikajícího města krátce po jeho založení před polovinou 13. století. Během stejného období vznikla i Brána Matky Boží (na obrázku), která je typickým symbolem města a je také jedinou branou, jež se zachovala z pěti středověkých městských bran.

4.) Do Brna na památník Mohyla míru

Mohyla Míru v Brně

Dobře, není to tak docela v centru města. Ale zapomeňte na Špilas! Pokud zavítáte do Brna, měli byste se vydat na památník Mohyla míru, kam jednoduše dojedete MHD. Památník byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní „místo světla“, memento válek.
V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici Bitva tří císařů - Slavkov/Austerlitz 1805. V areálu památníku každoročně na přelomu listopadu a prosince probíhá pietní akt k uctění padlých jako vyvrcholení vzpomínkových akcí k výročí bitvy.
Pobyt na Mohyle míru zpříjemňuje návštěvníkům kavárna, jejíž otevírací doba je přizpůsobena otevírací době památníku. Do památníku se nyní bohužel nepodíváte kvůli nařízení vlády, ale výdejní okénko kavárny je otevřené, takže můžete památník omrknout aspoň zvenčí.
K památníku vás doveze pravidelná městská linka MHD - bus č. 48 z ul. Úzká - OD Tesco u hlavního nádraží do obce Prace - náves a dále 1,2 km procházkou pěšky.

5.) Perla UNESCO: Zámek a klášter v Třebíči

Jeden zámek jsme si nakonec přece jen nechali. Najdete jej v Třebíči a spadá na seznam Světového dědictví UNESCO. Stojí v severozápadní části města, nad levým břehem řeky Jihlavy. Dnešní zámek v Třebíči býval původně benediktinským klášterem.
TřebíčV zámku se v současnosti nachází zrekonstruované Muzeum Vysočiny, které zde započalo provoz na konci listopadu roku 2013. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek. Výbor světového dědictví rozšířil hranici třebíčského komplexu památek o zámek, který jako bývalý klášter bezprostředně navazuje na baziliku svatého Prokopa. Bazilika je společně s židovskou čtvrtí a židovským hřbitovem památkou UNESCO již od roku 2003.
Prohlídková trasa přibližuje historii kláštera, baziliku z hlediska stavebního vývoje i fungování pro duchovní účely, rozdělení kláštera na jednotlivé části a budovy. Součástí prohlídky je i opevnění bývalého kláštera a návštěva zámecké ledovny, která v parných letních dnech poskytne příjemné prostředí. Prohlídka končí na vnitřním nádvoří dnešního zámku, původním rajském dvoře kláštera.
Prohlídka je na objednávku (TIC Bazilika), min. počet je 5 osob. Vstupné stojí 150 Kč pro dospělé, 100 Kč pro seniory a studenty a 300 Kč pro rodiny. Běžná sezona zde končí v září, takže se na prohlídku tak jako tak nedostanete. Obhlídku zámku zvenčí však můžete spojit s pohodovou procházkou po městě.


Zdroj, foto: FlixBus


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
....Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezká místa
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles