Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 13.05. 2021
Dnes má svátek Servác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Afty: Nevítané společnice

16. 10. 2008 | Nemoci
Mnoho z nás již někdy potrápila epizoda zvaná: AFTÓZNÍ STOMATITIDA - onemocnění, jehož název skrývá sotva patrně, ale o to bolestivější slizniční vřídky ve sliznici úst. Postihují až pětinu populace mezi dvacátým rokem, jejich příčina však zatím zůstává neznámá.

Afta je defekt sliznice dutiny ústní, nejčastěji na vnitřní straně tváře, rtech, na patře nebo na jazyku. Typicky se jedná o jeden nebo více bělavých vřídků s červeným lemem, které se projevují úporně řezavou bolestí. Ta se zpravidla objeví již den před výsevem aft.

Příčina aft není dosud známá. Výskyt aftů bývá spojován s virovou infekcí, která se podobně jako infekce herpetickým virem může projevit při oslabení imunitního systému např. stresem, hormonálními změnami (často u žen před začátkem menstruace) nebo při nemoci. Má se za to, že výskyt aft ovlivňuje nedostatek železa, kyseliny listové a vitaminu B12, podvýživa, citlivost na některé složky zubních past nebo potravin. Mezi další rizikové faktory patří kouření, špatně padnoucí zubní protézy nebo rovnátka apod.


aftyAfty – děleníAfta s velikostí do 0,5 cm
Běžné afty nepřesahují velikost 5 mm v průměru a zahojí se bez jizvy během deseti dnů. Přestože nejsou nijak závažným onemocněním, mohou dost bolet a téměř znemožnit mluvení a příjem potravy.


Afta s velikostí nad 0,5 cm
Velké afty někdy nemizí celé týdny a často po nich zůstávají jizvy.


Léčba aftů

Aby mělo vaše tělo dost sil na boj proti aftům, potřebuje pevnou imunitu. Krmte ji vitamínem C, který je zároveň pomocníkem při hojení sliznic. Lidé se sklonem k aftům a "koutkům" často trpí nedostatkem vitamínů B, proto užívejte celý komplex tohoto druhu vitamínu (B komplex).

Z bylinek pomáhá echinacea, šalvěj a aloe vera.


Veru
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Prcek měl asi ve dvou letech aftozní stomatitidu. Hrůza celý týden skoro nic nejedl a pil s pláčem. Skončil v nemocnici na JIPce na fízáku. Bobek pil přes brčko a téměř nejedl. Snad už nás něco takového nepotká. Nikdy bych si nemyslela,že s aftami skončí ve špitále- ale nebyla jiná možnost.Měl pusku samý bílý flek a určitě ho to moooc bolelo.Fakt doporučuji po radách lékařů- pokud cítíte že se něco v puse děje, nasadit vitamín B.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles