Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Býk - roční horoskop na rok 2025Býk - roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 01.05. 2025
Dnes má svátek všichni pracující
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Muchova Slovanská epopej

21. 04. 2025 | Česká republika

Muchovu Slovanskou epopej zná asi každý. A mnohým se vybaví nedůstojné tahanice, které před pár lety provázely hledání vhodných prostor pro rozměrná plátna či diskuze o zapůjčování a stěhování obrazů na zahraniční výstavy. Dnes je toto monumentální dílo v celém rozsahu opět umístěno na zámku v Moravském Krumlově a můžeme ho zařadit k výletním cílům při putování za krásami této oblasti Moravy.

Ojedinělé dílo, shrnující dějiny Slovanstva, jsme sice mohli zhlédnout v letech, kdy hostovalo v metropoli, ale asi mě otrávily politické a právní spory, obstrukce a schválnosti  mezi zainteresovanými stranami a podvědomý pocit, že Muchově epopeji je lépe v Moravském Krumlově. Už proto, že Praha má galerií, muzeí a památek desítky, zatímco pro Moravský Krumlov byla hlavním turistickým magnetem. V neposlední řadě, takový výlet dává prostor pro objevování dalších hezkých míst a bez davů turistů.

Muchova Slovanská epopejDomácí příprava je pro mě nezbytná, takže jsem ocenila, že na webových stránkách epopeje je k dispozici audioprůvodce. Část informací jsme si tak vyslechli v předstihu, pro navození atmosféry cestou v autě. V galerii samotné pak v klidu poseděli či postáli u každého obrazu, oprašovali historické znalosti a souvislosti, objevovali další a další postavy, myšlenky, které malíř do svého díla vtiskl a obdivovali symboliku v řadě detailů a barev. Samozřejmě jsme se vybavili sluchátky, abychom nerušili ostatní, ale ve všední den mimo hlavní sezonu jsme zde byli skoro sami. A to je další velké plus pro návštěvníka, který se tak může lépe soustředit a vychutnat si kulturní prožitek.

Alfons Maria Mucha, rodák z Ivančic, byl pro špatný prospěch vyloučen z gymnázia v Brně a pro nedostatek talentu nebyl přijat na akademii výtvarných umění v Praze. Přesto se z něj stal věhlasný malíř a osobnost inspirující generace umělců po celém světě. Jeho styl převratně ovlivnil secesi jako takovou. Cyklus dvaceti monumentálních pláten Slovanské epopeje vznikal v letech 1910-1928,  s přestávkou v roce 1918-19, kdy navrhoval známky, bankovky a státní znak nově vzniklé republiky. Když začal pracovat na epopeji, bylo Muchovi padesát let. Těžko si představit časovou a technickou náročnost celého projektu.

Unikátní jsou i fotografie osob, které mu stály modelem, mj. i rodinní příslušníci. Po prohlédnutí snímků můžete konkrétní postavy vyhledávat na obrazech. Například autor sám sebe zpodobnil v postavě Jana Husa při kázání v Betlémské kapli. Podobu Muchovy manželky Marie, rozené Chytilové, pak nalezneme na témže obraze, v kostýmu dvorní dámy poblíž královny Žofie.

Na obraze Husitský král Jiří z Poděbrad a Kunštátu sedí v pravém dolním rohu muž s bláznovskou čepicí, moudrý a vzdělaný člověk, který se zřekl všech výsad, aby mohl králi radit - bratr Paleček, nejslavnější šašek českých dějin. Napadá mě, že na titul nejslavnějšího šaška (nejen) českých dějin by se pár kandidátů našlo i dnes, ale o jejich moudrosti a vzdělanosti by se dalo s úspěchem pochybovat.

V dalších prostorách, navazujících na vystavenou Slovanskou epopej, můžeme shlédnout expozici sbírek moderního umění z Muzea Kampa.

Ještě doplním, že renesanční zámek prochází postupnou rekonstrukcí, kromě návštěvy galerie nabízí další prohlídkové okruhy: můžete vystoupit sami na věž či s průvodcem do šlechtických komnat. I další kulturně společenské akce a vzdělávací programy stojí za pozornost. 

Při procházce městem, ležícím v meandru řeky Rokytné, nalezneme zámecký park, židovský hřbitov, zbytky hradeb, kostel sv. Bartoloměje s bývalým klášterem, Knížecí dům a sympatickou restauraci na náměstí. Nás ale také přitahuje zdaleka viditelná dominanta na návrší nad městem, poutní kaple sv. Floriána. Lze k ní vystoupat po červené značce, případně vyjet autem, plácek k parkování je poblíž svatostánku. S ohledem na právě absolvovaný skvělý oběd, se varianta b) jeví jako nejrozumnější.

K místu se vztahuje legenda o záchraně knížete Antonína Floriána z Lichtensteina. Když se jednou vracel z honu, za bouře se mu splašili koně a zázrakem se zastavili na okraji srázu. Na památku této události dal kníže na kopci postavit kapli.

Je tu krásně, lavička s výhledem na město je tou nejlepší tečkou a rozloučením s touto lokalitou.

 

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Muchova Slovanská epopej:

Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
Muchova Slovanská epopej
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil


Pěkný článek a hezké fotkySmajlík
Obrázek uživatelky
profil
zajímavá pozvánka..
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles