Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Léto - čas jahodLéto - čas jahod
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 13.06. 2021
Dnes má svátek Antonín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Chcete mít zdravé tělo? Soustřeďte se na chodidla!

10. 06. 2021 | Péče o tělo
Chodidla nosí naše tělo, celou jeho váhu – každý den a po celý život… Posilujeme zadečky, břicha, ale tuto, tak důležitou část našeho těla většinou opomíjíme. Pokud budeme mít aktivní a zdravá chodidla, vyvarujeme se – nebo se i zbavíme – mnoha zdravotních problémů.

Naše chodidlo se skládá z 26 kostí, které na to, jak jsou malé, musí unést celou naši váhu. Jejich klenba je páteří celého našeho těla. Měla by fungovat jako pružina – když se postavíme, zátěž by měla donutit klenbu napnout se a roztáhnout. To umožňují boty barefoot, které jsou široké a nechají naši nohu v přirozené poloze – s možností mít palec v ose, aby prsty byly tam, kde mají být, a nedocházelo k deformitám. Ty se pak totiž zásadní měrou podílejí i na bolestech zad a jiných zdravotních problémech.

péče o chodidlaNejdřív „jde“ pata


A jaké je tedy správné nastavení chodidla? Takové, kdy je pata v ose s achilovkou i lýtkem. Pro chůzi je zcela zásadní právě pata. Při kroku by měla být první v kontaktu se zemí, poslat mozku informaci o terénu (je tvrdý, měkký, nerovný…?) a připravit na něj nejen chodidlo, ale celé naše tělo.

Správná chůze by měla využívat gravitace, noha by měla být v náklonu a padat na zem tak, že je vystřelena, aby nás zachytila v pádu – v tom okamžiku je vystřelena druhá noha. Nejdříve by měla jít pata, pak vnější hrana malíková, a teprve pak palec a ostatní prsty, které pomohou vystřelit nohu dopředu.

Co se týká stání, odbornice doporučuje zaměřit se na tzv. tříbodovou oporu, kdy se přes jednu nohu „zakořeníme“ do země, „přisajeme se“ do ní pod palcovým a malíkovým kloubem a ze zevní strany paty. Kolena přitom máme přirozeně „odemčená“ (nohy tedy nejsou propnuté, ale lehce pokrčené), prsty jsou volné.

Cviky pro zdravá chodidla i záda

K aktivaci ztuhlých chodidel můžeme využít jednoduché pomůcky, které máme i doma.

1. Metla pro masáž: Skvělou masáž plosky zajistí násadka metly, kterou odšroubujeme. Dáme si ji pod chodidlo a postupně pomalu přejíždíme přes celou plosku. Důraz i váha jsou tady silnější, a o to víc si to naše chodidla užijí...

2. Ručník pro pohyblivější prsty: Dáme si pod plosku ručník a stahujeme ho nejprve prsty k sobě, jako bychom si „nahrabávali“ látku. Pak látku dáváme prsty co nejdále od sebe. Krásně tím posílíme prsty a zaktivujeme klenbu.

3. Tužky pro lepší motoriku: Rozsypeme před sebe na zem různě dlouhé a široké tužky a sbíráme je nohou – pěkně jednu po druhé pod prsty zvedneme a dáme je na hromádku.Zdroj a foto: FISAF.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !