Pojem "Cukrovka" ( vychází z překladu latinského názvu diabetes mellitus, nebo-li úplavice cukrová ) je v dnešní době bohužel velmi frekventované slovo.
Cukrovka - Diabetes mellitus je závažné chronické onemocnění, které pokud se neléčí může vést ke komplikacím, které jsou velmi nebezpečné a výrazně zhoršují kvalitu života. Proto bychom měli cukrovce předcházet, a to především zdravým životním stylem.
CHARAKTERISTIKA DIABETU
Diabetes mellitus je metabolické onemocnění, kdy je porušená regulace metabolismu (přeměny) glukózy. Ačkoliv existuje více typů diabetu, jedno je všem společné. A to dlouhodobě zvýšená hladina glukózy v krvi neboli hyperglykémie v důsledku nedostatečného účinku inzulinu.
Většinou se glykémie (hladina glukózy v krvi) stanovuje na lačno, což je asi minimálně 8 hodin od posledního jídla. Normální hladina glykémie je pod 5,6 mmol/l. A je-li hladina glukózy rovna nebo nad 6,7 mmol/l jedná se už o diabetes.
KLASICKÉ PŘÍZNAKY CUKROVKY
únava a malátnost
žízeň a s ní spojené nadměrné pití
zvýšené močení
dech páchnoucí po acetonu
mohou nastat poruchy až ztráta vědomí
DALŠÍ PŘÍZNAKY CUKROVKY
zvýšená kazivost chrupu
paradentóza
časté kožní infekce
časté infekce močového ústrojí
poškození zraku
CUKROVKA u DĚTÍ
U velmi malých dětí se s tímto onemocněním setkáme jen řídce, kojenec může ztrácet hmotnost, v plenkách zjistíme stopy jasně světlé a lepkavé moči. U o něco starších dětí je ovšem třeba přistupovat velice citlivě, dítě prochází obdobím vzdoru, uvědomuje si hranice světa kolem sebe a okamžitě reaguje na psychický stav svých nejbližších. Budou-li rodiče k úkonům spojeným s onemocněním diabetes přistupovat s klidem, jako něčemu samozřejmému, co nenahání strach, dítě jejich pocity převezme.
Rodiče malých cukrovkářů čelí při výchově stejným problémům se stravováním, jako rodiče dětí zdravých. Tedy nedojídání zdravého jídla, vyžadování sladkostí před jídlem, prarodiče a přátelé přinášející sladkosti. Všichni rodiče by měli být při budování stravovacích návyků svých dětí důslední, informovaní o trendech zdravé výživy. Situaci se stravováním malých diabetiků velmi usnadní, bude-li se celá rodina stravovat podle zásad zdravé výživy, informování okruhu rodinných známých o onemocnění dítěte a vyžadování respektování stravovacích návyků rodiny vše usnadní.
NA ZÁVĚR PÁR RAD:
Pravidelně se pohybovat a cvičit. Úbytek na váze je důležitou prevencí vzniku diabetu II. typu. Jezte celá zrna, ovoce a zeleninu, abyste udrželi krevní cukr pod kontrolou.
Čtěte také článek o rozdělení a typech cukrovky:
Hořký život se sladkou nemocí
Veru
ChytráŽena.cz