Školní rok a školní prázdniny v roce 2025/2026Školní rok a školní prázdniny v roce 2025/2026 Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? Velký roční horoskop na rok 2026Velký roční horoskop na rok 2026
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 250 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.04. 2026
Dnes má svátek Hugo
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami

29. 06. 2021 | Česká republika
Městečko Skuteč na Chrudimsku je známé zejména obuvnictvím a rozsáhlou těžbou kvalitního kamene. Zvláště starší ročníky jistě vzpomenou na legendární botasky!
Obujme si tedy botasky nebo jinou vhodnou trekovou obuv, a vydejme se po stopách druhého zmiňovaného tradičního řemesla za historií kamenoprůmyslu.

Z části zalesněné skalnaté návrší západně od Skutče bylo od nepaměti nazýváno Horkami a  kamenitá políčka poskytovala jen chudou obživu. Zásadní změna přišla na konci 19. století, kdy se zde začala ve velkém těžit a zpracovávat kvalitní žula. Stromy nahradily jeřáby a sloupy lanovek, nejvyšší kopec se přeměnil v hlubokou propast, haldy odtěžené skrývky a menší či větší lomy výrazně změnily ráz krajiny. Práce v lomech přinesla lidem zaměstnání a výdělek. 
Dnes příroda stopy těžby stále více zakrývá, ale o to romantičtější scenérie nám nabízí.

Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka HorkamiNaučná stezka je dlouhá 4 km, má tvar osmičky a dostaneme se na ni buď z náměstí po zelené značce nebo z parkoviště u místního koupaliště. Na trase jsou kromě informačních tabulí umístěna zařízení spjatá s těžbou, můžeme si prohlédnout pneumatickou vrtačku, sklad střeliva, beranovou štípačku na výrobu dlažebních kostek, vozíky na polní drážce či střelmistrovský kryt. Zajímavá je žulová maxikostka s odlišnými způsoby opracování stran. Hraví návštěvníci ocení prstové bludiště, žulovou prolézačku, kamenické pexeso a vyřádí se ve venkovní posilovně.

Na zastávkách naučné stezky si můžete do chytrého telefonu načíst QR kód a uvidíte v tzv. rozšířené realitě, jak vypadaly lomy a zařízení před desítkami let, v době kdy tu probíhala těžba. Vyráběla se hlavně dlažba, odseky se zpracovávaly na štěrk. V menší míře byl materiál využíván na patníky, mezníky, kilometrovníky, obrubníky, občas i na pomníky. Specialitou se staly tzv. „labáky„  velké balvany používané na zpevňování břehů Labe i jiných řek.

Žula je nejběžnější horninou v pevninské zemské kůře, tvořená krystaly minerálů, obvykle křemene, živce a slídy, které vznikaly při pomalém tuhnutí magmatu ve velkých hloubkách a následném posunu k zemskému povrchu. Ale není žula jako žula. Ta ze Skutečska je jemnozrnná světle šedá s černými tečkami.

Pozornému návštěvníkovi neunikne, že hustá vegetace skrývá pozůstatky ramp, po kterých vedly koleje úzkorozchodných drážek. Jejich vyvýšení umožňovalo vyklopit obsah vozíku přímo do vozů - bedňáků - aby je koňské nebo volské spřežení následně odvezlo k zákazníkovi nebo na překladiště na železnici. Za první republiky se odtud v plné sezóně denně expedovalo až 80 vagónů dlažby. Lidé po ní dodnes chodí  nejen v Praze a dalších českých městech, ale také třeba ve Vídni, Bělehradě, Hamburku či Krakově.

Koncem 30. let minulého století zaměstnával kamenoprůmysl v oblasti mezi městy Skuteč - Nasavrky - Hlinsko na 4.500 kameníků. Útlum přinesla 2. světová válka, v roce 1942 byla uzavřena většina lomů a předválečného rozmachu nebylo už nikdy dosaženo. Dlažební kostky nahradily nové materiály, asfalt, beton apod. Po ukončení prací začala lomy zaplavovat spodní a dešťová voda, postupně byly osídleny novou vegetací i živočichy.

Zatopené lomy začali také využívat potápěči, například hektarový žulolom Leštinka má hloubku až 26 metrů s několika terasami, na kterých je umístěno původní vybavení vč. korbových vozíků. Pod vodní hladinou působí poněkud strašidelně.

Žulová stezka Horkami vede převážně po lesních cestách a i přes několik náročnějších úseků ji lze zvládnout i s kočárkem. Je vhodné zdůraznit, že v okolí lomů je třeba dbát zvýšené opatrnosti a nevstupovat na jejich okraje. Provedení stezky s herními prvky a informacemi se nám moc líbilo. O vztahu místních obyvatel k příměstskému lesu svědčí i Pytlomat (více se dozvíte na jedné z přiložených fotografií).

IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami:

Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
Do Horek i bez pohorek - Žulová stezka Horkami
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
nedaleko ve Sktuči jsem studovala a než jsme došli v r. 1971 k maturitě, tak jsme si větrali hlavinky v nedalekém okolí. Naše couračky končily na okraji u prvního lomu, to se ještě hodně těžilo, tak byl dál vstup zakázaný ... Až teď po 50 letech (loni v září) jsme se vrátili ,,na místo činu,, a eihle je tu pěkná naučná stezka, přibylo zatopených lomů... Příroda mění k lepšímu, to co člověk pokazil Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
hezké místo..Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
zajímavý článek a moc hezké fotkySmajlík
Aktuální soutěže
Náš tip


Další tipy


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zajíc