Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Červená řepa - nejoblíbenější receptyČervená řepa - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 21.10. 2021
Dnes má svátek Brigita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Dodržování pitného režimu podpoří vaši imunitu

17. 09. 2021 | Péče o tělo
Voda je nejpřirozenějším nápojem, který známe. Lidé ji koneckonců pili dlouho před tím, než objevili čaj, pivo nebo víno. Ačkoli se pití vody zdá jako samozřejmost, je dobré si připomenout, proč bychom konzumaci tohoto prastarého nápoje měli věnovat více pozornosti. Voda totiž hraje klíčovou roli ve fungování našeho imunitního systému.

Voda tvoří základ lidského těla


Lidské tělo je tvořeno téměř ze 70 procent vodou, takže není žádným překvapením, že správná hydratace je pro zdraví klíčová. Je třeba pít dostatek vody, aby tělo mohlo trávit potravu, získávat potřebné živiny a vylučovat nepotřebné látky. Bez dostatku vody může docházet k obtížím při regulaci tělesné teploty, rychlejší únavě svalů či problémům s pohyblivostí kloubů. Každá buňka, tkáň i orgán v lidském těle zkrátka potřebují vodu ke svému správnému fungování.


Voda a imunita


Buňky imunitního systému potřebují stejně jako jakýkoli jiný systém v lidském těle ke svému fungování živiny. Toto jsou hlavní způsoby, jak voda dokáže podpořit imunitu:

Voda je nezbytná pro vstřebávání živin

Voda je nezbytná v průběhu celého trávícího procesu, obzvláště pak ve chvíli, kdy dochází ke vstřebávání živin do krevního řečiště. Následně jsou živiny tímto systémem bohatým na vodu transportovány ke všem buňkám v těle. Tedy i k těm, které se podílejí na fungování imunitního systému.

Voda je klíčovou složkou lymfy

Lymfa je tekutina, jež je součástí imunitního systému. Má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Mezi její hlavní složky patří právě voda.
Lymfa obsahuje speciální bílé krvinky lymfocyty, které tělu pomáhají v boji proti infekcím. Při svém oběhu tělem z něj lymfa odvádí odpadní látky, toxiny a nečistoty včetně bakterií a virů. Jelikož je lymfa z 96 procent tvořena vodou, je jasné, že dehydratace může tyto důležité funkce lymfy zpomalit.

Voda pomáhá udržovat zdraví sliznic

Dalším způsobem, jak voda pomáhá podporovat imunitu, je udržování zdravého stavu sliznic. Stejně jako pokožka pomáhá chránit tělo před škodlivými vlivy zvenku, zvlhčená sliznice má podobnou funkci zevnitř. Chrání ty vnitřní části těla, které jsou vystaveny vzduchu, jako nosní dírky, ústa a hrdlo. Když tělu chybí tekutiny, může sliznice vysychat, což její ochranný účinek oslabuje.
Pokud jste nemocní, kašlete a máte sucho v krku, máte horečku nebo jste ztráceli tekutiny kvůli žaludeční nebo střevní nevolnosti, je důležité přijímat dostatek tekutin, které pomohou k obnově celého systému.


Tipy, které vám pomohou s dostatečnou hydratací


1. Zapojte zrak
Doporučený objem vody, který chcete přes den vypít dejte do džbánu či jiné nádoby a postavte na kuchyňskou linku nebo pracovní stůl. Bude vám připomínat, abyste se osvěžovali průběžně,
a motivovat vás k popíjení v průběhu celého dne. Budete tak mít neustále na očích jak vodu, tak svůj cíl vyprázdnit nádobu do dna.

2. Chlaďte vodu
Chladná voda je více osvěžující než vlažná. Zkuste dát lahve s vodou do mrazáku a mějte je pak při sobě po celý den. Voda zůstane chladná po celé hodiny, ať už budete kdekoli, a především v horkých dnech budete mít větší chuť se napít.

3. Vstávejte s vodou
Ranní pocit sucha v ústech je znamením, že po probuzení býváme dehydrovaní. Mějte vedle postele připravenou sklenici s vodou a vypijte ji dřív, než vstanete z postele

4. Ochucujte vodu
Vyrobte si svou vlastní limonádu. Přidejte kousek citronu nebo limety, okurku, pár malin, čerstvou mátu nebo třeba zázvor. Voda bude chutná a příjemně osvěží.

5. Jezte vodu
Nezapomínejte, že potraviny bohaté na vodu jako ovoce a zelenina (především okurka, meloun, rajčata a listová zelenina) také přispívají k celkovému dennímu příjmu tekutin.

6. Sledujte svůj pitný režim
Stejně jako sledování kalorií může být i sledování příjmu vody velmi užitečné. Veďte si deníček, abyste se kdykoli mohli podívat, kolik vody máte do konce dne ještě vypít. Pro milovníky technologií pak existují mobilní aplikace, které budou sledovat váš pitný režim, připomínat vám, ať se napijete, a v případě úspěšného dodržování pitného režimu vás dokonce pochválí.


Zdroj, foto: Herbalife Nutrition

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !