Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Z Rodena se stane indián ve stejnojmenné komedii IndiánZ Rodena se stane indián ve stejnojmenné komedii Indián Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 19.05. 2022
Dnes má svátek Ivo
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak krmit kočku s onemocněním dolních cest močových

8. 12. 2009 | Zvířátka
FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease – Onemocnění dolních cest močových u koček) je časté onemocnění vyskytující se v kočičí populaci. Toto onemocnění je provázeno řadou příznaků.
Jedná se například o
  • namáhavé a bolestivé močení
  • časté močení
  • olizování ústí močové trubice
  • přítomnost krve v moči
  • močení mimo kočičí toaletu a další.

Příčiny vzniku onemocnění jsou různé. Nejčastěji se jedná o tzv. idiopatické FLUTD. To znamená, že neznáme příčinu vzniku onemocnění. Při tomto typu se setkáváme se zánětem stěny močového měchýře, tzv. Felinní idiopatickou cystitidou. Další častou příčinou FLUTD je vznik močových kamenů. U koček se nejčastěji setkáme s výskytem struvitů a kalcium oxalátů. Mezi další příčiny patří uretrální zátky, novotvary, poranění močového měchýře, infekce a další.

Žena a kočkaNa vzniku onemocnění se podílí i řada faktorů. Patří mezi ně věk, pohlaví, kastrace, typ krmiva a způsob jeho podávání, hmotnost, příjem tekutin, plemeno a další.

Jak by tedy měla vypadat dieta pro kočku s onemocněním dolních cest močových?

Rozhodně toto krmivo již spadá mezi klinické diety, které lze sehnat u veterinárních lékařů nebo na jejich předpis. Tato dieta by měla předcházet vzniku FLUTD. To znamená, že by měla v první řadě předcházet vzniku močových kamenů. Toho docílíme podáváním krmiva, které udrží fyziologické pH moči koček (6,2-6,4) a má kontrolované hladiny rizikových živin. Jedná se hlavně o ty prvky, které tvoří stavební součásti jednotlivých močových kamenů (fosfor, vápník, oxaláty, bílkoviny). Je vhodné, aby dieta pro takto postižené jedince obsahovala inhibitory tvorby močových kamenů. Jedná se například o citráty nebo vitamín B6
.
Nedílnou součástí terapie FLUTD je dostatečný příjem tekutin. Ten je ovlivněn řadou faktorů.  Vhodným řešením jak zvýšit příjem tekutin u koček, které odmítají pít, je podávání kapsiček nebo konzerv. Vlhké krmení obsahuje totiž cca 70% vody oproti granulátu, který obsahuje cca 10% vody.

Kočka pije z kohoutkuNěkteří výrobci krmiv přidávají do svých produktů sůl právě za účelem zlepšení pitného režimu zvířete. Vysoký obsah sodíku skutečně zvýší příjem vody, ale pokud není Vaše kočka stoprocentně zdravá, riskujete tím vznik a rozvoj dalších zdravotních potíží. Jedná se například o hypertenzi, rozvoj probíhajícího onemocnění ledvin a další.

Při podávání speciální ledvinné diety je důležité vyvarovat se podávání jakýchkoliv pamlsků, vitamínových a minerálních doplňků a zbytků od stolu. Všechny jmenované složky potravy můžou totiž narušit vyváženo dávku jednotlivých živin a mohou tak komplikovat zdravotní stav zvířete.

Díky správně zvolenému krmivu můžete Vaší kočce pomoci zmírnit onemocnění močového aparátu, předcházet jeho vzniku nebo návratu a celkově tak zlepšit kvalitu jejího života.
                               

MVDr. Sylva Havelková
                                Odborný poradce A-VET s.r.o.

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
dúfam, že naša s tým problém nemá
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles