Je naše dítě zralé na vstup do školy?Je naše dítě zralé na vstup do školy? Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 12.04. 2021
Dnes má svátek Julius
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak ovlivňuje hygiena osvětlení lidské zdraví a co jste o ní možná nevěděli

30. 03. 2021 | Péče o tělo
Nedostatek denního světla ovlivňuje psychické i fyzické zdraví, což pociťujeme obzvláště v zimě. Již v brzkých odpoledních hodinách přecházíme na umělé osvětlení, správně svítit ale může být věda. Plnohodnotným využitím světla se zabývá tzv. světelná hygiena, která pokrývá dostatečný pobyt na slunci, využití denního světla a umělé osvětlení doma i na pracovišti. Dostatek přirozeného světla a vhodně zvolené umělé světlo umí zvednout náladu, zvýšit soustředění, a dokonce zlepšit kvalitu spánku. Víte, jak správně svítit a jak můžete napravit dosavadní chyby?

Výhody denního světla


Pobyt na denním světle prospívá jak lidskému zdraví, tak náladě. Během dne dochází k přirozenému střídání světla a tmy, což ovlivňuje vnitřní biorytmy a kvalitu spánku. Sluneční světlo absorbované kůží se navíc podílí na tvorbě vitamínu D. Vitamín D je nepostradatelný nejen pro zdraví našich kostí a zubů, ale pomáhá udržovat zdravé také svaly, srdce, mozek i imunitní systém. Do značné míry je na něm závislá i naše dobrá nálada.

Reakce lidského organismu na nedostatek světla


Nejběžnějším problémem je zraková únava, kterou způsobuje jak dlouhý pobyt v šeru, tak nedostatečné či naopak příliš silné osvětlení. Nejčastěji lidé pociťují pálení očí, zarudlé spojivky, únavu a bolest hlavy. „Nevhodně zvolené umělé osvětlení nebo nedostatek přirozeného denního světla může vést k podráždění, rychlejší únavě a narušovat soustředění. Proto je důležité dopřát tělu nejen dostatek denního světla, ale i slunečních paprsků.

V zimě navíc lidé pociťují nedostatek slunce a světla silněji než v jiném ročním období. Šero a brzká tma způsobuje některým jedincům tzv. syndrom sezonní deprese (anglická zkratka SAD), který se projevuje smutkem, únavou, zhoršenou produktivitou a ospalostí. Jednou z teorií, proč tomu tak je, je tvorba melatoninu, hormonu, který řídí vnitřní hodiny a má ve správný čas tlumit činnost naší nervové soustavy pro klidný spánek. Mozek v zimě skrze oči vnímá nedostatek světla připomínající večer a může produkovat melatonin během větší části dne, než je potřeba.

Co zahrnuje hygiena osvětlení?


Přísun denního světla je pro tělo bezpochyby prospěšný, je však vhodné nepodceňovat intenzitu osvětlení a jeho prudké změny, které člověka ruší, a to jak u denního světla, tak také u umělého osvětlení. Zbytečné zastiňování oken, výrazné přechody mezi osvícenými prostory, například v kanceláři, nebo blikání zářivek. To všechno působí na naši psychiku, vyčerpává nás a negativně ovlivňuje. Pracovní prostředí i místnosti, ve kterých trávíme delší čas, by proto měly být správně osvětlené. Podobně na nás působí také barva prostředí, která ovlivňuje naše myšlení, náladu, výkonnost, soustředí i viditelnost. Obecně tak platí, že teplé barvy zvyšují činnost našeho organismu a povzbuzují náladu. Jsou však vhodnější do prostor, kde trávíme méně času. Studené barvy naopak uklidňují, ulevují našim očím a podporují soustředění.

Správné využití denního a umělého světla


Přirozenou cestou, kudy do většiny interiérů proudí denní světlo, jsou okna. Často ale samotná okna nestačí, protože nepřivedou dostatek denního osvětlení do všech místností a jejich zákoutí. Pokud okna k dostatečnému osvětlení místnosti nestačí, ideální variantou je doplnit je světlovody. Jejich výhodou je, že přináší světlo do místnosti shora, tudíž podvědomě působí ještě přirozeněji jako zdroj denního osvětlení než okna samotná. Vhodné jsou jak do obytných domů, tak výrobních i kancelářských prostorů. Při plánovaní dispozic a zařízení pokojů či kanceláří je dobré zdroj přirozeného světla zohlednit. Vyšší intenzity světla docílíme také bílými stěnami, světlými odstíny nábytku i podlahy a využitím zrcadel, která pomohou nejen odrážet světlo, ale také místnost vizuálně zvětšit.

Při využití umělého osvětlení je pak důležitý nejen vhodný typ svítidla, ale také druh žárovky podle účelu místnosti a potřeby osvětlení. Jiná barva a intenzita světla se hodí nad kuchyňskou linku, kde se vaří a je potřeba intenzivní osvětlení na práci, podobně jako třeba u pracovního stolu. Teplejší a tlumenější tóny pak volíme do ložnice, kde se ukládáme ke spánku, nebo do obývací místnosti k příjemnému posezení.

Zdroj, foto: Lightway

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !