5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 23.02. 2024
Dnes má svátek Svatopluk
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak se zachovat, když vás na horách překvapí hustá mlha či lavina?

7. 02. 2024 | Praktické rady
Horská turistika patří k velmi oblíbeným zimním aktivitám. Možná i proto nejčastěji vyráží členové horské záchranné služby do terénu kvůli pátrání po pohřešovaných osobách. Výjimkou nejsou ani laviny a další nehody, kvůli kterým drží 24hodinové pohotovosti horští záchranáři se svými psími svěřenci nejen v horských oblastech, ale i napříč republikou. O tom, jak se na cestu do hor připravit a jak postupovat v případě problémů, promluvil kynolog Horské služby Jan Hepnar.


Nepodcenit přípravu!


Pokud se chystáte vyrazit do hor, je nezbytné, abyste měli vše dobře rozmyšlené. Klíčové je mít naplánovanou trasu, podle které rozvrhnete své síly, vhodné a teplé oblečení, pevnou obuv, náhradní rukavice, něco k jídlu a pití. Než vyrazíte, určitě nezapomeňte na aktuální předpověď počasí pro danou lokalitu a lavinovou předpověď. V neposlední řadě mějte nabitý mobilní telefon, určitě se vám v batohu neztratí ani powerbanka.

Pokud i tak dojde na nečekanou událost, zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. „V případě úrazu je nutné zjistit reálný stav poranění a posléze zavolat pomoc na číslo 1210, 155 nebo přes aplikaci Záchranka, kdy se odešle vaše poloha jak na operační středisko, tak na horskou službu. Celá akce se tím velmi zrychluje. Poloha se odešle často i v případě, kdy je kolísavý signál a není možné se dovolat. Tím pádem my víme, kam vyjet. Podobně by se měl člověk zachovat i v případě ztracení. Je dobré si pamatovat některé výrazné body (budovy, odbočky, skály atd.), to vše potom vede k dřívějšímu shledání se záchranářem,“ vysvětluje Jan Hepnar, který s nadsázkou říká, že se lidé ztrácejí takřka denně.

I v našich podmínkách může nastat situace, kdy se ocitnete pod lavinou. V takových chvílích je důležité zejména zkusit zachovat klid, i když je to extrémně těžké a člověk bývá natolik otřesen, že se nezmůže na nic. Po uklidnění je nejzásadnější co nejrychleji zavolat pomoc a nahlásit svou polohu, pokud je to alespoň trochu možné. „Pokud se v horách chystáte do míst, kde se vyskytuje lavinové riziko, soustřeďte se na prevenci a buďte připraveni na všechny možné scénáře. Mějte s sebou lavinovou výbavu (lavinový vyhledavač, sondu a lopatu), případně airbag batoh a ideálně nikdy nebuďte v dané lokalitě sám. Protože pokud o vás nikdo neví, nemůže vám nikdo ani pomoci,“ apeluje na všechny návštěvníky hor Jan Hepnar.

O úspěšnosti pátrání rozhodují minuty


Psi jsou nedílnou součástí horské služby. Přestože je pro ně pátrací akce hrou, závisí na ní lidské životy. Ve dne dokáže pes nahradit až 15 lidí. V noci, kdy je tma, je téměř nenahraditelným pomocníkem a díky jeho nasazení se práce velmi významně zrychluje. Jeden pes tak zastane práci za 20 až 25 lidí, což je nesmírná pomoc. „Abychom se se psem dostali na místo zásahu, je potřeba na to zvíře perfektně připravit, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Pro fyzickou zdatnost je kromě tréninku extrémně důležité i krmivo.Zároveň pes musí umět jednat za každého počasí a situace. V první fázi si tedy musí zvyknout na mráz, vánice, vítr nebo i nulovou viditelnost. Vedle toho se postupně učí chodit se skialpami, jezdit na čtyřkolce, skútru, létat v helikoptéře apod. Je klíčové, aby všechny tyto úkony pro něj byly zábavou a měl je rád. Teprve pak může svou práci dělat dobře,“ vysvětluje Hepnar a přibližuje, jak se chovat, když vás pes najde: „Psi jsou připraveni na jakoukoli reakci a vědí, že ztracenému nesmí ublížit. Navíc jsou označení záchranářskými dečkami, takže i když se jedná o hlubokou noc a temný les, lidé je tedy ve chvíli, kdy k nim pes přiběhne a štěká, bezpečně poznají a vědí, že záchrana je tu. Nejjednodušší je tedy nedělat nic a čekat, my jsme tam za chviličku.“

Zdroj, foto: Fitmin


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !