Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 29.09. 2023
Dnes má svátek Michal
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak zabezpečit děti v autě při vyzvedávání ze školy

16. 09. 2023 | Praktické rady
Období mama taxi je opět tady! Což znamená jediné – každodenní vyzvedávání dětí ze školy, kroužků a tréninků. Pokud se vydáte s ratolestmi na cesty autem, ať už kratší nebo delší, je důležité brát v úvahu hned několik faktorů, které zajistí jejich bezpečí a pohodlí!

Ignorování kontrolky?

Špatný nápad!


Rozsvícenou kontrolku na palubní desce byste rozhodně neměli ignorovat! Jsou případy, kdy nemusí znamenat nic tak příliš závažného, na druhou stranu může jít o větší technický problém, který se musí řešit hned. Své děti ochráníte nejlépe tím, když bude vaše vozidlo bezpečné, spolehlivé a bez jakýchkoliv závad.

Jak zabezpečit děti v autě při vyzvedávání ze školyPásy vždy na prvním místě


Oblíbená věta „Jedeme jenom za roh“ možná platila v minulém století, kdy nebyly silnice tolik frekventované. Nicméně dnes se může auto s nepozorným řidičem objevit skutečně na každém rohu. Proto i v případě, že vás čeká pouze několikaminutová cesta, vždy v první řadě své dítko připoutejte! Pokud jeho věk vyžaduje autosedačku (na konci textu se dozvíte, jak vybrat tu správnou podle věku), samozřejmě ho připásejte v ní.

Když je řeč o autosedačkách, ne každý vůz je vhodný pro rodinu. Proto pokud rozšiřujete svoji rodinu a přemýšlíte nad koupí nebo pronájmem nového vozidla formou například operativního leasingu, určitě dbejte na to, aby na autosedačku bylo v interiéru dostatek místa. Na kabriolet můžete rovnou zapomenout. Rodičům s dětmi se doporučuje volit auta s dostatečným prostorem pro sedadla, zavazadla, autosedačky a další rodinné potřeby. Například modely SUV a víceúčelová vozidla poskytují dostatečný prostor pro celou rodinu a jsou vybaveny nejmodernějšími bezpečnostními prvky, které chrání vaše nejcennější poklady. Je dobré se případně ujistit, že vyberete vozidlo s funkčním uspořádáním interiéru a případnou možností přídavných sedaček, kdybyste se rozhodli svoji rodinu rozšířit.

Nejbezpečnější místo v autě


Od roku 2006 je povoleno vozit dítě v autosedačce na sedadle spolujezdce. My bychom ovšem tuto volbu nedoporučovali, ne nadarmo je toto místo nazýváno sedadlem smrti. Podle statistik nehodovosti je nejbezpečnější místo v automobilu vpravo vzadu, tedy za spolujezdcem.  Jedním z důvodů je i ten fakt, že má spoustu řidičů tendence věnovat se dítěti na předním sedadle na úkor řízení. Není však dobré ani otáčet se za ním dozadu. Pokud o něm chcete mít maximální přehled, pořiďte si do auta zpětné zrcátko pro děti.

Na svačinky zastavit


S hladovým dítětem se cestování může velmi rychle změnit v noční můru! Při delších cestách se tak snažíme vymyslet všechny možné způsoby, jak je zabavit, a to včetně připravených svačinek. Nicméně, pokud se ocitneme v situaci, kdy musíme prudce zabrzdit, může i malý kousíček jídla způsobit nepříjemnosti. Možná by bylo lepší udělat krátkou přestávku někde u cesty. Děti se aspoň na chvíli provětrají, posvačí a vy si na moment odfrknete od řízení.

Stejně jako u svačinek a jídla to platí i u ostatních věcí v autě, které nutně nepotřebujete. Při nárazu se všechny neupevněné věci vymrští a mohou udeřit někoho z pasažérů do hlavy. Proto vždy zatahujte lištu v kufru a nenechávejte uvnitř vozidla položené věci jako například telefon nebo láhve s vodou.


Jak vybrat tu správnou autosedačku?


Klíčovým faktorem pro vhodný výběr je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho postavě. Vyvarujte se koupi příliš velké autosedačky s nadějí, že ji budete moci používat delší dobu a ušetříte tím peníze. Tato strategie se může později obrátit proti vám. Pro nejmenší novorozence jsou nejvhodnější vajíčka, ve kterých dítě téměř leží a umisťují se zády směrem k jízdě. Tato orientace poskytuje nejvyšší ochranu, zejména kvůli nedostatečnému vývoji krční páteře u novorozenců. Je dobré vozit dítě v této zpětné poloze co nejdéle.

Pokud máte starší dítě, vyhněte se jednoduchým podsedákům bez opěradla a vždy volte autosedačky s opěradly, i když je možné zádovou opěrku odstranit. Zároveň dejte přednost těm, které mají dobře označené příchytky pro bezpečnostní pásy, které brání špatnému zavedení pásu při poutání dítěte, což je pro bezpečnost sedaček kotvených pásy automobilu klíčové.

Podle BESIPU by měly děti v autosedačce cestovat do 7 až 10 let. Od 10 je pak dobré zvolit podsedák, díky němuž bude pás správně obepínat celé tělo. Cestovat pouze s pásem potom mohou při splnění jedné ze dvou podmínek – váha 36 kilo nebo výška 150 centimetrů. Za porušení jednoho z pravidel si řidič vyslouží 4 trestné body.

Nebo zkuste jinou alternativu


Cesta vlakem nebo autobusem do práce je u nás každodenní realitou pro velkou část lidí. Tak proč do ní nezapojit i vaše ratolesti? Veřejná doprava je tu podle dat evropského projektu Odysee-Mure z roku 2019 vůbec nejoblíbenější ze všech států Evropy. Prostředky hromadné dopravy se umístily na prvním místě jako nejvyužívanější alternativa.

Zabalte svačiny, karty a hurá do školy a práce! My vám přejeme šťastnou cestu ať už v autě nebo MHD.


Zdroje: Arval Mobility Observatory, 
ARVAL, BESIP, dTest, Malvík


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !