Nejméně hodinu před spaním
Minimálně tak dlouho byste se měli vyhnout působení škodlivého modrého světla, které na nás vyzařují chytré telefony, monitory počítačů a televizních obrazovek. Jsme v kuse online a za celý den na nás „vyskočí“ tolik podnětů, reklam, fotografií a textu, že to překračuje únosnou míru. Instagram sledujeme i během reálných setkání s přáteli. Mobil vytáhneme i při nedělním obědě – vždyť je přece třeba vyfotit talíř! Výzkumy přitom již několikrát potvrdily přímý vztah mezi časem stráveným na mobilu a úzkostnými stavy. Záření modrého světla ze světelných zdrojů nebo z obrazovek nás může doslova dráždit nebo unavovat.

Jak na to?
Neumíte si představit, že byste hodinu před spaním „vypnuli“ z elektronického světa? Dá se to, jen je třeba vyjít z komfortní zóny. Udělejte to co nejdříve, jinak mohou hrozit nepříjemné zdravotní následky. Abyste trávili méně času na mobilu, ze všeho nejdřív vypněte otravné notifikace, zavřete aplikace sociálních sítí, nastavte si automatické přepínání mobilu nočního černobílého režimu a hodinu před spaním jej umístěte do jiné místnosti než je ta, ve které spíte. Že to nejde, protože máte nastavený budík? A lepší výmluvu jste fakt nenašli?
Čemu se ještě vyhnout
Před spaním nedělejte žádná velká rozhodnutí, jinak vám hlavou začnou létat myšlenky, které vám nedovolí usnout. Nepouštějte se do náročných úkolů, které vyžadují vaši koncentraci. Před spaním relaxujte a „nic neřešte“ – vždyť ne nadarmo se říká, že ráno chytřejší večera. Zaměřte se na klid a relax. A ten na sociálních sítích ani při bezcílném scrollování nenajdete.
Bylinná pomoc z přírody
Zdroj: Lavekan