Mumlavský vodopád je na řece Mumlavě v Harrachovské kotlině zhruba dva kilometry od centra Harrachova. Je to jeden z nejmohutnějších a nejkrásnějších vodopádů v České republice. V poslední době je hojně vyhledáván turisty. Dojít se k němu dá celoročně. Dovede vás sem několik turistických tras, které vedou převážně po dobře schůdných cestách. V zimě mohou být místy namrzlé. V létě jsou vodopády dostupné i na kole nebo s kočárky.
Vodopád se nachází ve výšce 760 metrů nad mořem, je vysoký v průměru devět metrů. Výška se liší na levé a pravé straně, kde se stěna mírně svažuje. Od nejvýše položené tůně je vysoký deset metrů, při nízkém průtoku vody se tok rozdělí na několik menších ramen. Po většinu roku má stály tok, je to jeden z nejvodnatějších vodopádů v České republice.
Při jarním tání je obzvlášť mohutný. V zimě proud vody zamrzá a tvoří ledopád. Zajímavostí jsou obří hrnce a kotle, nazývané též čertova oka. Jsou to prohlubně, které vznikly působením silného proudu řeky na žulové bloky. Padající voda společně s kamínky vyhloubila díru, ve které pak cirkulovala. Tyto útvary zde dosahují až šest metrů v průměru a až tři metry hloubky. Jsou přímo pod vodopádem, ale i jinde v řečišti.
V létě mohou tyto tůně lákat ke koupání. Jsou však hluboké, velmi hladké a
často v nich bývá silný proud. Hrozí tedy nebezpečí utopení. Když jsme tu
byli, tak se jeden odvážlivec šel koupat. Byla mi zima jen při pohledu na něj.
Nevlezla bych tam asi ani v létě. V okolí vodopádu byl vysázen
smrkovo-borový les. Hojně se zde vyskytují i různé druhy lišejníků a
mechorostů.
Byli jsme zde v únoru. Šli jsme k vodopádu přes Čertovu horu. Procházka to byla hezká, jen místy bylo náledí. Ještě že jsme měli s sebou nesmeky. Bez nich bychom do cíle nedošli. Z dřevěné lávky přes řeku Mumlavu je na vodopád krásně vidět. Je opravdu nádherný. Jen tu bylo dost lidí, tak jsme čekali dobu, než jsme mohli fotit. Ale nevadilo to. U některých turistů mne překvapila obuv. Ve sněhu a náledí šli jen v botaskách. To bych si netroufla. Dá se sem dojít krátkou trasou přímo z Harrachova od autobusového nádraží nebo delším okruhem. Absolvovali jsme tu delší (asi 10kilometrovou) trasu za pěkného slunečného počasí, větší část lesem. Místy už ani sníh nebyl.
Procházka zimní přírodou byla moc hezká. Nejvíce lidí bylo u vodopádu a v jeho blízkosti. Jak jsme se od vodopádu vzdalovali, i turistů ubývalo. Všude byl klid a ticho. Toho jsme využili k hledání kešek, protože není třeba mít při této činnosti zvědavé lidi kolem sebe. Moc se mi líbily kešky umístěné na stromech ve falešných ptačích budkách. Některé jsou moc hezké. Užili jsme si tedy dnešní den po všech stránkách. Po návratu do Harrachova jsme si dali pozdní oběd a poseděli na lavičce na sluníčku.
ChytráŽena.cz