Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 24.05. 2022
Dnes má svátek Jana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pět otázek a odpovědí o očkování na cesty

21. 06. 2010 | Nemoci

Na otázky o očkování do „běžných“ dovolenkových destinacích odpovídá doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. z Očkovacího centra. Specializuje  se na obory epidemiologie, prevenci a kontrolu infekčních nemocí, cestovní i tropickou medicínu.


Jedeme na dovolenou do Řecka / Chorvatska, je do těchto běžných destinací doporučené nějaké očkování?


lekarkaDo evropských destinací doporučujeme očkování proti hepatitidě A. Očkovat by se měli všichni, protože po návratu mohou tuto infekční nákazu přenést na svou rodinu nebo kolegy. Rizikem je vedle samotného pobytu i cesta, protože na letišti a v letedle potkáme řadu lidí, saháme na kliky a následně rukou na jídlo v letadle atp. Z jídel je třeba dávat pozor na syrovou zeleninu a nedostatečně tepelně upravené plody moře.


Jedeme na dovolenou mimo Evropu – do Egypta / Tuniska / Turecka. Jaké očkování byste doporučil?


Pro mimoevropské destinace jako Egypt a Tunisko je u dospělých vhodnější očkování kombinovanou vakcínou proti hepatitidě A+B a při cestách „na vlastní pěst“ raději i očkování proti břišnímu tyfu. Jedna dávka poskytnuje imunitu až na tři roky. Nemoc se přenáší stejně jako hepatitida jídlem, vodou, špinavýma rukama apod. Pokud letíme na dovolenou v chladnějším období, je potřebné myslet i na očkování proti chřipce a pneumokokovým infekcím.


Jak dopředu je třeba tyto „neexotické cesty“ plánovat kvůli očkování?


Pro aplikaci vakcíny proti virové hepatitidě A a břišnímu tyfu stačí jedna návštěva Očkovacího centra 14 dní před odjezdem – aplikují se souběžně, každá samostatně do jiného ramene. Pokud si koupíte zájezd na poslední chvíli, je lepší očkovat se pozdě než vůbec. U kombinované vakcíny hepatitida A+B je vhodné začít již 6 týdnů před odjezdem. S první nebo druhou dávkou (za měsíc) se podá v případě potřeby najednou i vakcína proti břišnímu tyfu.


Jaká preventivní pravidla bychom měli obecně na dovolené dodržovat?


Z hlediska základní prevence infekcí v běžných destinacích je potřeba dodržovat hygienu rukou (jako prevence průjmových a respiračních onemocnění), konzumovat výlučně tepelně upravenou stravu, tedy např. dušenou či vařenou zeleninu – ne syrovou, a nejíst syrové či polosyrové plody moře.


mudr-madarDoporučuji také vyhýbat se krémům, majonézám, ovocným džusům ředěným vodou neznámého původu, stejně jako ledu. Také doporučuji používat repelenty, zejména večer a na noc. Ve Středomoří, včetně chorvatské Dalmácie, se vyskytuje virová horečka papataci, kterou přenášejí drobní noční pakomáři. Nemoc připomíná chřipku a trvá většinou kolem 4 dní. Repelenty mohou nákaze a pokažené dovolené zabránit.


Kde můžu získat informace o očkování do konkrétní destinace, kam jedu? Bude mít můj k dispozici vakcíny?


Každá cesta do zahraničí s sebou může přinášet rizika nákazy infekčními chorobami. Pouze kvalifikovaný lékař je schopen vám na základě podrobné znalosti problematiky cestovní medicíny, jednotlivých oblastí světa a v neposlední řadě také vašeho zdravotního stavu vypracovat nejen přesný plán očkování, ale také doporučit léky a ochranné prostředky a seznámit vás s ověřenými a doporučenými postupy, které sníží riziko zdravotních problémů na minimum. V Očkovacích centrech jsou vám k dispozici odborní lékaři – epidemiologové s dlouholetou praxí v oboru.


Zdroj: Očkovací centrum.cz


Zdeničkaa
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !