Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 25.05. 2022
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn

3. 07. 2017 | Česká republika
Nedávno jsme při rodinné radě kam jet na výlet rozhodli, že tentokrát to bude Státní hrad a zámek Horšovský Týn, který se nachází v Plzeňském kraji nedaleko Domažlic.

Dostali jsme radu, že parkování je nejlepší na náměstí Horšovského Týna, které je přímo u zámku a je zde zpoplatněné parkoviště. Krátkou procházkou přes rozsáhlý zámecký park jsme už zdálky viděli zámecké věžičky a vzápětí se nám odhalil zámek v celé své kráse.

 Už na první pohled jsme byli okouzleni krásou a dominantou celé stavby. Na rozsáhlém nádvoří v kase jsme po zakoupení nezbytné turistické známky a razítka do deníčku váhali, který prohlídkový okruh zakoupit, protože nás lákaly všechny – bylo jich pět. Vyhrál II. základní okruh – Zámek, který nám přišel rozsáhlejší než I. prohlídkový okruh – Hrad.


Horšovský TýnPřed vstupními dveřmi do zámku si nás vyzvedl sympatický průvodce, který nám hned v úvodu řekl, že zámek patří k nejvíce zpřístupněným památkám a je chráněn jako kulturní památka ČR a v roce 1995 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. První zmínky pocházejí ze 13. století a majiteli byli například Ronšperkové - páni z nedalekých Poběžovic, Lobkoviczové a Trauttmansdorffové. V roce 1945 byl na základě Benešova dekretu zestátněn.


Při prohlídce zámku mě ve velké renesanční hale nadchly portréty bývalých majitelů zámku a kulečníkový stůl, v červeném salónu, který sloužil jako místo k odpočinku, nešel přehlédnout krásný porcelán a stropní freska Venuše a Adonise. Dětem se velmi líbil rozlehlý taneční sál s klavírem. Nejstarší dceru jako správnou milovnici knih ohromila knihovna s 15 tisíci svazky knih v různých jazycích a manžela rytířský sál a lovecké trofeje. Se zatajeným dechem jsme si vyslechli pověst o zdejší Bílé paní, která stále prochází chodbami zámku a můžeme zaslechnout i její pláč (my jsme nic neslyšeli).

Na závěr nás pan průvodce pozval na výstavu kostýmů a rekvizit z oblíbených českých pohádek – Filmové pohádky 50. let (Hrátky s čertem, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven a mnoho dalších). Výstava se nachází v bývalé konírně u zámku a potrvá od června do září 2017. Vřele všem prohlídku zámku doporučuji a přeji krásný zážitek jako jsme měli my.

aknela11 - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn:

Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn
Pozvánka na Státní hrad a zámek Horšovský Týn
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
pěkné Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles