MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 15.05. 2024
Dnes má svátek Žofie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

K jakému lékaři docházet s cukrovkou?

22. 04. 2016 | Nemoci

OTÁZKA TÝDNE:

Má pacienta s cukrovkou ošetřovat jeho praktický lékař, nebo vždy diabetolog? Dojíždím stále na kontroly na diabetologii, i když už jsem prakticky bez problémů a mám jen někdy mírně zvýšenou glykémii.

ODPOVĚĎ:

Pacienta s diabetem 2. typu, který nemá žádné komplikace, by měl sledovat jeho praktický lékař. Podporuje se to, aby v ordinacích praktických lékařů byla – v rámci komplexní péče o registrované pojištěnce – zajištěna též péče o nekomplikované diabetiky 2. typu. Pak mohou mít specialisté větší prostor a čas věnovat se léčbě diabetiků 1. typu a těžších případů diabetiků 2. typu.

Výkon pro péči o nekomplikovaného diabetika 2. typu se proto praktickým lékařům hradí nad rámec kapitační platby a mají také možnost provádět sledování hladiny glykovaného hemoglobinu přímo ve své ordinaci bez nutnosti odesílat pacienta na vyšetření do laboratoře.

K jakému lékaři docházet s cukrovkou?Praktický lékař má samozřejmě navíc možnost kdykoli během péče o nekomplikovaného diabetika 2. typu daného pacienta odeslat ke konzultaci nebo kontrolnímu vyšetření ke specialistovi –diabetologovi.

Základem péče jsou preventivní prohlídky u praktických lékařů, při nichž je v 18 letech a následně pak po 40. roce věku ve dvouletých intervalech prováděno zjišťování glykémie (hladiny cukru v krvi); u těhotných žen je povinnou součástí doporučených postupů provedení orálního glukózového testu.

Všechny potřebné léčivé přípravky jsou v systému veřejného zdravotního pojištění při dodržení pravidel pro jejich úhradu dostupné jak specialistům – diabetologům, tak i praktickým lékařům. Jenom zdravotnické prostředky jako glukometry, diagnostické proužky na stanovení glukózy, aplikátory inzulínu, injekční stříkačky a jehly, inzulínové pumpy a další pomůcky musí předepisovat diabetolog, a ten také má pacienty, kteří je potřebují, ve své péči.

Zdroj: VZP


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Rady se mohou hodit..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles