Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 07.05. 2024
Dnes má svátek Stanislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

S léky proti bolesti zacházejte opravdu opatrně

4. 08. 2009 | Nemoci
Snad v každé domácnosti se najdou léky s kyselinou acetylsalicylovou nebo nesteroidní antirevmatika a antiflogistika (NSA), které se používají při bolestech a zánětech zejména pohybového ústrojí. Jde o účinné léky. V některých situacích ale mohou vážně poškodit zažívací trakt.

Enzym dvou tváří


Při bolesti dochází k podráždění nervových zakončení mnoha látkami. Jedny z nich jsou i prostanoidy. Tvoří je enzym cyklooxygenáza (COX). Ten se vyskytuje ve dvou formách. První pracuje stále a tvoří prostanoidy, které chrání sliznici žaludku, řídí správné shlukování destiček nebo prokrvení ledvin. Druhá forma enzymu se aktivuje až při zánětu a tvoří ty prostanoidy, kvůli kterým cítíme bolest.

Ohrožený žaludek


S léky proti bolesti zacházejte opravdu opatrněVětšina běžných léků ze skupiny NSA a s kyselinou acetylsalicylovou bohužel tlumí činnost obou forem enzymu. Utlumí tak tvorbu "hodných" prostanoidů, které chrání žaludeční sliznici před samonatrávením a vznikem vředu. Ten se může projevit pocitem tlaku v nadbřišku, pálením žáhy, lehkou nevolností, nechutenstvím, ale jeho prvním projevem může být i silné krvácení do trávicí trubice. Na něj se dá zemřít i dnes. K polékovému poškození sliznice však může dojít také v jícnu.

Protože s přibývajícími léty nás stále častěji někde něco bolí, či alespoň pobolívá, často hledáme záchranu právě v lécích. Nakládejte s nimi ale opatrně. Pokud už užíváte léky s kyselinou acetylsalicylovou nebo jiná NSA, berte je jen po dobu nezbytně nutnou a v co nejmenších dávkách. Pokud je to možné, použijte je jen lokálně, tedy ve formě gelu. A nikdy je nekombinujte dohromady.

Trpíte žaludečními či dvanáctníkovými vředy? Pak se těmto lékům vyhněte úplně. Váš lékař vám pomůže vybrat jiné. Stejně tak se jim vyhněte v případě, že se u vás našel mikrob Helicobacter pylori. A hlavně každého lékaře, který vám předepisuje léky, upozorněte, že NSA nebo kyselinu acetylsalicylovou užíváte. Mohou se totiž navzájem ovlivňovat.

Lék jako takový pomáhá jen tehdy, pokud se užívá ve vhodnou dobu, na vhodnou nemoc a vhodným pacientem. Jinak napáchá víc škody než užitku. A o analgetikách to platí dvojnásob.

Zdroj: Osteoporóza.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
když mi bylo tak 13, měla jsem půl roku naražená záda a doktorka neuměla psát recept na nic jiného než byl brufen a ibalgin, tak jsem po pár letech, kdy jsem často zvracela zjistila, že mám poleptané stěny žaludku a taky něco v jícnu, záklopku, atd. Z prášků. Takže teď ani ň, raději bylinkové čaje, z prášků max panadol a musím se hlídat kvůli žaludku, pravidelně jíst, omezit určité věci, atd.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles