Právě v Českém krasu leží jedny z nejznámějších jeskyní vůbec - Koněpruské jeskyně. Nejlépe se k nim dostanete autem nebo autobusem z Berouna. Mezi unikáty těchto jeskyní patří Koněpruské růžice, jejichž stáří se odhaduje na 1,5 mil. let. Jedná se o krápníkové útvary připomínající květák či přímo růžičky s opálem. Oblíbeným místem návštěvníků je zdejší patro s penězokazeckou dílnou z dob panování Jiřího z Poděbrad. Z nejkrásnějších krápníkových útvarů bych jmenoval Věčnou touhu a Varhany.
Právě na Věčné touze si ukážeme, jak se nazývají jednotlivé jeskynní útvary - běžně nazývané krápníky.

V Čechách je méně turisticky přístupných jeskyní než na Moravě, na jihu Čech je to Chýnovská jeskyně nedaleko Tábora, která je největším známým přezimovištěm netopýra řasnatého u nás. Na severu Čech u Semil se nacházejí Bozkovské dolomitové jeskyně, kde najdete největší podzemní jezero v Čechách.
Na Moravě se nachází dalších 11 jeskyní, kam můžete jako turisté zavítat. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, mezi další patří Kateřinská jeskyně, Zbrašovské aragonitové jeskyně, Javoříčské jeskyně, Mladečské jeskyně, jeskyně Na Pomezí, jeskyně Na Špičáku, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně, jeskyně Na Turoldu a jeskyně Výpustek.
Pokud se rozhodnete vydat do Moravského krasu, navštivte určitě Punkevní jeskyně. V Punkevních jeskyních můžete využít plavbu v podzemí po řece Punkvě, která jeskyněmi protéká.
Punkevní jeskyně jsou nejnavštěvovanější jeskyně České republiky a jsou otevřené celoročně.
Součástí jeskyní je i známá propast Macocha, která dosahuje hloubky přes 138 metrů a dodnes zde ukončilo život okolo 60 sebevrahů.
Co nás nejvíce láká při návštěvách jeskyní? Někoho, že uvidí netopýra, vrátí se o milion let zpět či se pokochá krásou nádherných jeskynních útvarů. Bohužel některé nenechavé návštěvníky nenechá některý útvar klidný, dokud si ho neulomí, neodnesou nebo jen nerozbijou. Chraňme tyto útvary a pokud uvidíte některé návštěvníky takto konat, upozorněte průvodce. Jen tak se může dochovat krása pro další generace lidí.
Jistě, jsou další asi 4000 jeskyní, ale ty jsou pro turisty nepřístupné jednak z bezpečnostních důvodů, jednak z badatelských důvodů. Bohužel kromě České speleologické společnosti a dalších sdružení se do jeskyní vydává i řada nerozvážných dobrodruhů, kteří mohou nejen zabloudit, ale i zřítit se do neznáma, aniž by je někdo mohl včas zachránit.
Vyhledávaným komiksem z jeskyňářského prostředí je Foglarovo trojdílné dílo - Modrá rokle, Ztracený kamarád a Jeskyně Saturn, které je zasazené právě do oblasti Českého krasu a pravdivě popisuje výpravy mládeže, které často končí tragicky. Pokud budete mít za sebou jak návštěvu Českého krasu, tak i Moravského krasu, vydejte se na Slovensko, kde jsou nádherné jeskyně zapsané v seznamu UNESCO. Mně osobně se nejvíce líbila Dobšinská Ledová jeskyně. Tam se opravdu zchladíte i v tom největším vedru. Jen pozor, abyste nakonec ještě díky velkým výkyvům teplot neonemocněli. Vždycky je třeba mít s sebou vhodné oblečení a do jeskyně se nebojte vzít i svetr nebo bundu.
Autor:pppeettrr