Vydal jsem se na Vysočinu, což je sám o sobě kraj počasím proměnlivý, ale letošní léto asi vynechalo a jaro se překulilo rovnou do podzimu. Už pouhý pohled na pravidelné dopravní spojení do Lipnice nad Sázavou rozhodnul, že pojedu autem. Sobotní autobusové spojení s odjezdem v 10.00 z Roztyl a dvěma přestupy s příjezdem v 19.23 hovořilo samo za sebe. Hodilo se leda pro hospodské typy, kteří se na cestu potřebují trochu vyspat a v místě příjezdu je láká akorát hotýlek s vychlazeným pivem. Pro turisty mého typu je auto nutnost, případně ještě mohu chodit jako za dob Karla Hynka Máchy pěšky.

Reliéfy ale nebyly pohromadě, nýbrž každý se nacházel na skále u jiného lomu. Nebylo snadné k nim najít cestu, avšak při dohledání jednotlivých lomů jsem už reliéf nepřehlédl, neboť velikost činila přibližně tři metry. Jako první jsem se vydal po označené cestě směrem k lomu s uchem. Tento památník odposlechu byl nazván Bretschneidrovo ucho. Název je podle tajného policisty z Haškova románu Dobrý voják Švejk. Jak jsem se doslechl, tak ušní boltec vytesala skupina nadšených kameníků pod vedením výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu. Odměnou jim byla lahev alkoholu, kterou jim věnoval místní hajný. Pokud se vám nechce chodit až k lomu, je dokonce v lipnickém hostinci vystavený sádrový model ucha, který sloužil jako předloha (je v měřítku 1:6).
Už jsem byl promoklý jak se říká na kost, protože igelitová pláštěnka se mi při cestě lesem začala trhat, ale přesto jsem se vydal k dalšímu lomu, tentokrát k ústům pravdy. Ta našla inspiraci v reliéfu Bocca della Verita nacházejícího se v římském kostelu. Ústa mi dala opravdu zabrat, klopýtal jsem přes kořeny stromů a cesta se mi už zdála nekonečná. Povedlo se mi na chvíli i zabloudit, protože jsem dlouho nemohl najít další značku. Lesních cest vedlo kolem více, ale vrátil jsem se a napodruhé našel tu správnou. Promočený a vyčerpaný jsem se jal hledat cestu k poslednímu lomu s názvem Zlaté oči. Když jsem lom objevil, byl jsem už tak vyčerpaný, že jsem odložil plánovanou návštěvu lipnického hradu a zaplul jsem do nejbližší hospůdky. Na začátku jsem se domníval, že část cesty budu moci projet autem, ale po zapadnutí v bahně jsem byl rád, že jsem se z místa vysoukal.
Raději jsem tedy zaparkoval přímo v Lipnici. Kdybych pokračoval, musel by mě už asi vytahovat jedině traktor, ale toho bych se v tom lijavci jen tak nedočkal. Byl jsem rád, že vše dobře dopadlo, ale vážně nevím, jaké roční období si má člověk vybrat, když chce půl dne chodit lesem, ovšem neomotán v igelitu. Lomy a reliéfy za podívání stály. Patronem tohoto Národního památníku odposlechu je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška. Všechny reliéfy jsou k shlédnutí celoročně 24 hodin denně a zdarma, neboť jsou ve volné přírodě dostupné komukoli, kdo k nim váží cestu. Po kom jsou pojmenovány Zlaté oči jsem nevypátral, takže můžete pátrat a připojit své komentáře.
Autor:pppeettrr