Výstavba barokního zámku začala v roce 1649. Podle návrhu proslulého stavitele Carla Luraga ho nechal postavit August Pavel z Morzína. Budova prošla několika úpravami. Z druhé poloviny 17. století pocházejí tzv. modré pokoje s rokokovými freskami a velký barokní kamenný sál s freskou Václava Prokopa Kramolína. Po druhé světové válce byl zámek vyvlastněn státem a prodán obci. Prostory využívala škola, zemědělské družstvo, místní muzeum a naposledy také Národní muzeum s expozicí klávesových hudebních nástrojů a archivem diapozitivů a dokumentů Československé tiskové kanceláře.

V objektu zámku se nachází Andělská retrokavárna se zajímavou nabídkou sladkých i slaných zákusků, delikatesních káv a nápojů, včetně regionálního piva.
K zámku přiléhá rozsáhlý anglický park. Zámek je vyhledávaným místem pro realizaci svateb a řadu kulturních a společenských programů. Na konci srpna zde letos proběhl první ročník (nejen) divadelního festivalu, o kterém jsem zaslechla v médiích, neb se jeho patrony stal můj oblíbený herecký pár Lenky a Jana Dolanských, kteří jsou s Křincem svázáni již dlouhá léta.
V sousedství zámku pak jistě stojí za pozornost Kostel sv. Jiljí. Raně barokní ze 17. stol. Jednolodní obdélná stavba s pravoúhlým presbytářem, obdélnou oratoří a předsíní po jižní straně, hranolovou věží a sakristií v přízemí na severní straně lodi. Do r. 2000 byl na seznamu poškozených a zničených kostelů v České republice, zrekonstruován. Zařízení je většinou pozdně barokní a klasicistní z období po r. 1760.
Zapomenout bychom neměli ani na zdejší židovskou synagogu, která stojí v centru obce a na židovský hřbitov, jenž se nachází asi 1,5 km na západ od náměstí v městysu Křinec a asi 300 m jihozápadně od vrcholu kopce Chotuc.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz