Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Blíženci - roční horoskop na rok 2023Blíženci - roční horoskop na rok 2023
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.05. 2023
Dnes má svátek Maxmilián
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Výlet na Velký Javor

2. 02. 2017 | Evropa
Když jsme se rozloučili s Velkým Javorským jezerem, okamžitě jsme začali plánovat další výlet. Rozhodli jsme se využít Kartičky hosta a jet zdarma autobusem k Velkému Javoru /německy Grosser Arber/, který je nejvyšší horou Bavorského lesa a Šumavy.

Autobus nás dovezl na parkoviště pod stanicí lanové dráhy, kabinková lanovka nás vyvezla do výšky 964 m a odtud jsme pěšky pokračovali na vrchol do výšky 1456 m. Počasí bylo příjemné, občas se objevilo i sluníčko a my jsme na vrcholu a okolí strávili téměř celý den. Vrchol je tvořen čtyřmi skalisky pojmenovanými Grosser Arber, Bernstein, Richard Wagner-Spitze a Ostspitze. Na všechny čtyři se mi podařilo vystoupat. Nahoru se stoupalo dobře, ale dolů byla cesta dost nebezpečná. Ze všech skalisek byl nádherný výhled na řadu vrcholů Šumavy, Bavorského lesa i českého a německého vnitrozemí. Nespočet ukazatelů nás informoval, kde se právě nacházíme, jaké horské vrcholy, města a městečka vidíme pod sebou. Zaznamenali jsme obě Železné Rudy, městečko Bodenmais - proslulé sklářským průmyslem, Velké Javorské jezero, vrchol Ostrého a Luzného. Na nejvyšším vrcholu Velkého Javoru stojí dřevěný kříž. Dominantou vrcholu jsou dvě kruhovité kopule z doby studené války, postavené v r. 1983. Zařízení vzniklo jako protivzdušná obrana NATO. Odtud byl sledován vzdušný prostor nad východní Evropou. Dnes obrovské kopule slouží jako televizní vysílač, radarová a meteorologická stanice. Obě jsou viditelné jak z české tak z německé strany. Další zajímavostí na vrcholu Velkého Javoru je kaple sv. Bartoloměje. Po obou stranách kapličky jsou umístěna zdobená umrlčí prkna, která v dřívějších dobách v zimním období, kdy zem byla promrzlá a přikrytá silnou sněhovou vrstvou, sloužila k prozatímnímu uložení zemřelých. Na jaře, když zem rozmrzla, došlo v údolí k řádnému pohřbu.

Velký Javor60 metrů pod vrcholem byly postaveny: moderní horská chata s restaurací a horní stanice lanové dráhy. Několik metrů od stanice byl vybudován výtah, kterým se turisté přesouvají od lanovky k restauraci. Nad restaurací jsme prošli kolem budovy Horské služby.

Porost vrcholu Velkého Javoru tvoří kosodřevina, horská tráva, místy borůvčí. Půda je zde velice chudá na živiny, z velké části kamenitá. Jelikož jsme zde byli  koncem září, tráva byla posekaná, horská květena se zde objevovala jen sporadicky, ale borůvčí bylo obsypané spoustou modrých bobulek. Trochu jsem smutnila, trhat borůvky je zakázané a jejich krásné, zralé plody nás přímo vybízely k utrhnutí.

Celý Velký Javor je protkán ohraničenými stezkami, po kterých se mohou turisté pohybovat. Mimo vyznačené stezky je zákaz pohybu. Poté, co jsme prošli celý vrchol, sestoupili jsme o několik desítek metrů z vrcholu dolů. Původně jsme měli v úmyslu navštívit Malé Javorské jezero, ale poněvadž jsme u něho již dříve byli, věděli jsme, že cesta k němu je poměrně náročná, tak jsme raději volili procházku po úpatí horského velikánu. Na několika místech jsme objevili dřevěná posezení, kde jsme si odpočinuli. Znovu jsme pak vystoupali na vrchol a odtud jsme zamířili pěšky z vrcholu dolů na parkoviště. Cesta procházela lesem kolem několika sjezdovek, vleků a horských luk. Na pokraji lesa jsme hledali houby, ale jedlé houby jsme nenašli. Dolů na parkoviště jsme došli asi za hodinu. Autobusem jsme pak dojeli zpět do Bavorské Železné Rudy.


Macizaj - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Výlet na Velký Javor:

Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
Výlet na Velký Javor
 Komentáře
« Předchozí   1   2   3  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
moc pěkné Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Opět 10 b! Krásně napsaný článek, velmi zajímavý a pro lidi, kteří rádi cestují a poznávají, opět inspirativní.
A podle krásných fotek je vidět, že jste si to krásně užili a viděli kus krásného kraje.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
moc děkuji za hezké komentíky k mému článku!
Obrázek uživatelky
profil
Zaujímavé informácie a veľmi pekné fotky svedčia o tom, že to bol krásny výlet, ktorý ste si parádne užili.
SmajlíkSmajlík
A my, prostredníctvom tvojho článku, tak trochu tiež Smajlík.
Obrázek uživatelky
profil
Marci, no teda ty jedešSmajlíkOpět zajímavý a poučný článek a krásné fotečkySmajlíkSmajlíkSmajlíkHezký výlet to bylSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Nápoje