8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 30.04. 2024
Dnes má svátek Blahoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

10 faktů, které nevíte o parfémech

14. 01. 2014 | Krása
Víte, kdy vznikly parfémy, jaké jsou nejčastější a nejoblíbenější ingredience světových parfumářů a kde se bere třeba pižmo nebo ambra? Deset zajímavých faktů o parfémech představuje Karel Brožek.

1.    Parfémy existují od samého počátku lidstva, nejprve jen ve formě bylinek a květin , později v podobě sofistikovanějších vonných olejů a kadidel. Podle historiků, kteří se zabývají dějinami parfémů (ano, i takové povolání existuje), byl první důkaz používání parfémů nalezen v 3500 let staré hrobce královny Hatšepsovet v Thébách. Tato žena proslula tím, že se prohlásila faraonem a v mužském převleku vládla celému Egyptu. Tam bylo ve starověku používání vonných olejů z myrhy a dalších vzácných ingrediencí dovezených loďstvem z bájné země Punt velmi oblíbené.

2.    Slovo parfém pochází z latinského per fumum, což znamená „prostřednictvím kouře“ a odkazuje k původnímu způsobu výroby parfémů, tedy vytváření jemného spreje z hmotné substance.

10 faktů, které nevíte o parfémech3.    Dnes je většina ingrediencí parfémů chemická, dříve však mezi nejoblíbenější přísady patřily bylinky a koření. Naši předkové voněli nejčastěji bergamotem, myrhou, koriandrem, pryskyřicí nebo mandlemi. Běžný parfém dnes obsahuje mezi 20 – 250 ingrediencemi.

4.    Parfém voní na každém člověku jinak. Je to dáno zejména odlišným pH pokožky. To, jak se vůně na své nositelce či nositeli rozvine, ovlivňují také biologické změny v pH pokožky, které jsou ovlivněny hormony. První změna nastává v pubertě, další v těhotenství a poté v období menopauzy. Vliv má i stravování, např. kořeněná jídla mohou vaši vůni změnit, dále pak způsob životního stylu a také braní léků.

5.    Pravé pižmo, neboli mošus, nejčastější ingredience v parfémech, se získávalo z pohlavních žláz přežvýkavce kabara pižmového. Tato surovina má vynikající fixační účinky a již odedávna je používána za mocné afrodisiakum. Kabar byl však téměř vyhuben, takže dnes patří mezi chráněné druhy a pižmo se vyrábí synteticky. Zajímavou přísadou parfémů je i ambra, což je vlastně výměšek trávicího ústrojí vorvaně a patří k nejdražším parfumářským ingrediencím.

6.    Biologové zjistili, že ženy mají lepší čich než muži. Příčiny můžeme hledat již v dávném  pravěku. Čich totiž původně sloužil jako jeden z nástrojů pro přežití, varoval před zkaženým jídlem nebo nebezpečnými látkami ve vzduchu. Navíc sloužil k výběru vhodného partnera a předpokládá se, že pomáhá i při utváření vztahů matky a dítěte. Ženy, které v pravěku sbíraly plody a připravovaly potravu, potřebovaly jemnější čich než lovící muži. Kdyby nerozpoznala zkažené nebo jedovaté jídlo, mohla otrávit celý klan.

7.    Vzpomenete si také na vůni, která vám připomíná dětství? Ať je to vůně dětského pudru, tvarohových buchet nebo čerstvě vypraného prádla, tyto vzpomínky jsou silnější, než jakékoliv vizuální nebo chuťové. Udržíte si je proto daleko déle. Na druhou stranu stejně jako zrak či sluch, i čich slábne s rostoucím věkem. Kouření cigaret a používání těžkých silných parfémů může přispět ke zhoršování čichu.

8.    V Evropě se parfémy rozšířily díky Italce Kateřině Medicejské, která se v 16. století stala manželkou francouzského krále a omámila dvůr svými rukavičkami z parfemované kůže. V Itálii už v té době umění výroby parfémů značně vzkvétalo a Kateřinin osobní parfumář, Rene le Florentin, své tajemství dovezl do Francie. Proslýchá se, že jeho laboratoř byla se sídlem budoucí královny spojena tajnou chodbou, aby unikátní recepty nemohl nikdo ukrást cestou. 

9.    Parfém aplikovaný na šíji, zápěstí, předloktí a za uši voní nejvýrazněji a nejsilněji. Je to tím, že na těchto místech je tenká kůže a pulzuje zde krev, takže jsou teplejší a parfém se lépe odpařuje. Coco Chanel, módní návrhářka a autorka legendárních parfémů Chanel prohlásila, že by si žena měla nanášet parfém na ta místa, kde si přeje být líbána.

10.    Mezi nejobvyklejší ingredience, které nechybí snad v žádném parfému, patří růžové a jasmínové výtažky. Jsou stálicí na parfumářské „paletě“. Volné sdružení nejlepších světových parfumářů se jmenuje L´Artisan Parfumeur a vzniklo v roce 1976 ve Francii.  Spojuje nejznámější a nejrespektovanější tvůrce vůní, pro které jsou k dispozici nejlepší a nejdražší ingredience, jako je šedá ambra, ručně sbírané okvětní plátky květin nebo vzácné koření.

Zdroj, foto: Parfémy.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Článek je poučný,některé věci jsem věděla a jiné jsem získala.
Obrázek uživatelky
profil
Hezký článek
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles