Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Pěvecká show SuperStar 2018 zná své porotcePěvecká show SuperStar 2018 zná své porotce Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018Robinsonův ostrov - pravidla pro rok 2018
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 17.03. 2018
Dnes má svátek Vlastimil
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Cesty do neznáma - Šamani odcházejí

2. 06. 2011 | Televizní tipy

Český dokument - Cesty do neznáma

Šamani odcházejí

Technický pokrok a bezhlavý hon za „růstem růstu“ způsobily, že bílá civilizace začala ignorovat znalosti, které získávaly přírodní národy ve tvrdé škole tisíciletých zkušeností. Přírodní společenství byla řízena a ovlivňována mytologií. Mnohým z nás se zdá, že mýty jsou pro technickou společnost primitivní a nepotřebné.

Ale střepy kultur, žijící dosud v souladu s přírodou, jsou toho názoru, že rozvinutý svět musí znovu objevit ty nemateriální hodnoty, které umožňují rovnováhu mezi světem vnějším a světem vnitřním. Jen to umožňuje porozumět například tomu, že každá zjevná výhoda, má i svoji nevýhodu, a že je nutné, ve svých touhách a přáních, přijmout určitá omezení. Co je to jiného než trvale udržitelný přístup k životu? Přírodní národy vědí, že s přírodou musí spolupracovat a mohou ji jenom usměrňovat, nikoliv ničit a znásilňovat (viz. rozdíl kolonista - indián při řešení stejných problémů).

O tom všem hovořil režisér Pavel Bezouška, který se bezmála 40 let v České televizi věnuje ekologickým otázkám s amazonskými šamany v Brazílii a Peru.
Výpovědi šamanů jsou ilustrovány nejen jejich obřady a rituály, ale také konkrétní sondou do jejich umění, ať už jde o léčitelské schopnosti, vstup do paralelních světů, nebo, současné vědě nepřijatelné, schopnosti např. volání deště, či likvidace soupeře rituálním obřadem.

J.F.:

Dokument o podivuhodné každodennosti přírodních národů, který natočil režisér Pavel Bezouška, se odehrává mezi indiánskými kmeny v Brazílii. Soustřeďuje se na činnost tamějších šamanů, kteří působí jako úspěšní léčitelé i jako uznávané duchovní autority. Zachycuje jejich praktiky, jež kontrastují s běžnými civilizačními zvyklostmi a jsou založené na pokorné koexistenci člověka s divokou přírodou. V úvodních pasážích líčí tradiční slavnosti, v nichž dominují místní ženy. Popisuje funkci léčivé žáby "kambo", kterou šamani chytají a s jejímž slizem pak provádějí kuriózní "očkování".
 Další pasáže vysvětlují význam psychotropní liány, jež roste poblíž míst výskytu koky. Upozorňuje na fakt, že extrakty z této rostliny ovlivňují lidskou psychiku a fungují při léčbě drogových závislostí. Další kapitola popisuje bolestivý rituál, v němž figurují žahaví mravenci. Ukazuje jejich komplikovaný sběr i vlastní obřad, který podstupují místní mladíci a jenž vede k jejich odolnosti vůči nemocem. Jeden z místních šamanů vypráví o tom, jak se zvláštní dovednosti získávají od předků a jak se předávají jeho následníkům. Zmiňuje se o tom, že pomocí přírodních extraktů a magických rituálů dokáže léčit rakovinu i AIDS.

Svědectví o pralesních komunitách cituje slavný Sokratův výrok "Vím, že nic nevím". Přerůstá v úvahu o tom, že šamanské praktiky jsou rozumově neuchopitelné, přesto však pozoruhodně fungují. "Šamani odcházejí a my ani nevíme, že nic nevíme," zazní v epilogu snímku jako parafráze zmíněné sentence. Dokument, jehož komentář namluvili Jana Stryková, Pavel Soukup a Matěj Hádek, nabízí nevídané záběry exotických rostlin, živočichů i příslušníků domorodých kmenů. Apeluje na toleranci vůči magické přírodě i zázračně disponovaným šamanům, nedotčeným agresivní civilizací.

Vysílání: 02.6., 20.05 hod., ČT2
Opakování: 06.6., ČT2., 09.6., ČT2Zdroj: Česká televize

Mirka Bali
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Cesty do neznáma - Šamani odcházejí:

Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
Cesty do neznáma - Šamani odcházejí
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Doufám ,že to nepropásnu-chtěla bych to vidět
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Mašle