Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak přimět dítě uklízet

16. 08. 2011 | Výchova
S problémem, jak přimět dítě k pořádkumilovnosti, jsem se setkal již dvakrát a čeká mě to jistě i potřetí. Nemohu říci, že bych našel stoprocentní způsob, jak dítě motivovat nebo jej přimět vidinou třeba nějaké odměny k tomu, aby si po sobě uklízelo, ale jsou určité metody nebo spíše způsoby, jak ukázat dítěti, co se po něm vlastně vyžaduje, a proč a jak takové přání rodičů splnit ne s nechutí, ale s úsměvem na tváři.
 

Nejprve jsme zkoušeli to, co asi každý rodič, prostě říct „udělej prosím toto“, ale jak asi všichni víme, není to způsob, který dítě vždy přijme. Poznal jsem například, že pokud chceme, aby si dítě po sobě uklidilo třeba hračky nebo oblečení, nemělo by dítě v této činnosti pokud možno nic rušit (TV, PC, nadměrný hluk apod.). Druhá věc, na kterou jsem přišel, je, že aby dítě poznalo, že uklízet není otravou, ale může být i zábavou, není vůbec na škodu se do úklidu zapojit společně s dítětem a tím mu také ukazovat, jak se co dělá, a například také vysvětlovat, proč je to třeba a co by se mohlo stát, kdyby se taková činnost nedělala (nepořádek, rodiče by se mohli hněvat apod.).

Jak přimět dítě uklízetAsi poslední možností je takzvaný systém „něco za něco“, ale upřímně, řekněme si na rovinu, že tento systém vytváří u dětí dojem, že všechno se dělá jen proto, aby poté přišla odměna. Nemyslím si, že motivovat dítě vidinou sladké odměny je vždy na místě. Tím, že dítěti dáme nějakou dobrotu, hračku apod., by nemělo být ukazováno, že v opačném případě nedostane nic. Obdarovat dítě by nemělo být stavěno na systému „něco za něco“. Obdarovat dítě něčím zvláštním, něčím navíc, by mělo být projevem lásky, ukázkou toho, že dítě je pro nás víc než něco živého, co - řekněme to přímo - podplatíme.

Neumím říct, co je stoprocentní, o ničem takovém nevím. Hlavně každé dítě je individuální a jiné, a proto nejde aplikovat jeden způsob motivace na všechny. Nejlepší, co rodič může udělat, je být dítěti příkladem, učit jej to, co je správné nejen pro dítě, ale pro všechny v rodině, ukazovat radost, pokud dítě cokoli udělá správně, a nehněvat se na něj pokaždé, když se mu cokoli nepodaří. Pokud uspěje, pochválit jej za to a pak popřípadě obdarovat pomyslnou odměnou.

Zdroj: MojeChytreDite.cz
autor: Michael Šedivý

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
souhlasím s postupy v článku, opravdu na každé dítě platí něco jiného, tak jako na dospělého, ale příklad je to nejlepší. A úklid hrou, pokud možnoSmajlíkTaké pokud 2-5 leté dítě nezapojíte do domácích činností, aby se nepletlo a nezranilo, příp. nezdržovalo, s puberťákem pak už nehnete!!!SmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Tak u nás to zatím funguje tak to:chci povysávát tak řeknu naši dvouleté dcerce že musím povysávat tak se musí uklidit hračky a že si dáme závod kdo uklidí toho nejvíc Smajlík to máte vidět ten fofr a jak počíta sice umí do 13 ale při tom spěchu to je 3,5,8Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
tak to je vážna úloha
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Stříbrňáky