Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 18.05. 2024
Dnes má svátek Nataša
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Klíště má ve slinách lék na rakovinu

9. 11. 2009 | Nemoci

Je to sice jen odpudivý a krev sající parazit, ale přitom toto obyčejné brazilské klíště může být zdrojem budoucího léku na rakovinu kůže, jater nebo slinivky. Alespoň to tvrdí brazilští vědci, kteří nedávno uveřejnili svůj objev.


Protein má za úkol udržet krev tekutou

Vědci z výzkumného ústavu v Sao Paulu objevili ve slinách běžného jihoafrického klíštěte (s latinským názvem Amblyomma cajennense) protein, který podle všeho dokáže poškozovat a ničit nádorové buňky, zatímco buňky zdravé zůstávají jeho působením nedotčeny. Autorka objevu, molekulární bioložka Ana Marisa Chudzinski-Tavassi, „zakopla“ o svůj objev, když se zabývala protisrážlivými vlastnostmi klíštěcích slin.

Hlavním úkolem proteinu z klíštěcích slin, který je označován jako „factor x active“, je pravděpodobně zabraňovat srážení krve, kterou klíště saje. Za normálních okolností se totiž krev v ráně rychle sráží a utvořená sraženina by klíštěti brzy znemožnila vysávání jeho oběti. Proto klíštěcí sliny obsahují speciální složky, které dokážou srážení krve zabránit.


Sliny léčí rakovinu

Již počáteční pokusy s proteinem factor x active vedly vědecký tým ze Sao Paula k podezření, že by mohl ovlivňovat růst nádorových buněk. Proto provedli detailnější pokusy na tkáňových kulturách, které naprosto předčily jejich očekávání. Testovaný protein totiž poškozoval a usmrcoval pouze nádorové buňky, normální zdravé buňky zanechal nepoškozené.

Slibné výsledky v pokusech s buňkami dovedly vědecký tým až k experimentům na zvířatech. Potkanům se zhoubným nádorem byl pravidelně podáván factor x active, který i v tomto případě potvrdil svou účinnost. Po 14denní léčbě přestal nádor růst, a dokonce se zmenšil. Pokud byla léčba prodloužena na 42 dní, nádor se podařilo zcela potlačit.


Cesta k léku je dlouhá

Slibné vyhlídky jsou jedna věc, ale funkční léčivo věc druhá. Aby mohl být nový lék případně vyvinut a uveden na trh, je potřeba ještě mnoho let klinických testů a velká finanční investice. Přitom ani jedno z toho není pravděpodobně Brazílie schopná poskytnout. Chudzinski-Tavassi v současnosti podala žádost o patent a svůj objev představuje v odborných časopisech a na konferencích. Sama však uznává, že cíleně vyvinout nový lék bude pravděpodobně ještě velmi těžké.


Zdroj: Klíšťová-encefalitida.cz


Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím s manzelemlenky.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Ano, Weendy má pravdu v podstatě pravdu. Co se ale samotné zprávy týká, zůstaňme raději skeptičtí. Takových "senzačních" zpráv ohledně nových objevů v léčbě rakoviny, ale třeba i AIDS, už během uplynulých let bylo a nakonec se ukázalo, že se zázračnou vakcínou to tak jednoduché nebude. To ostatně potvrzuje i samotný závěr článku.
Obrázek uživatelky
profil
souhlasím s wendy
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles