Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.05. 2024
Dnes má svátek Emil
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Šípky - plody s vynikajícími léčivými účinky

30. 10. 2011 | Péče o tělo
Šípková růže je krásný keř, který roste nejčastěji na suchých stráních. Bývá vysoký dva až tři metry, s bílými nebo růžovými květy a zahnutými trny. Léčivou částí tohoto keře jsou šípky, které se dají sbírat ze všech druhů planě rostoucích růží. Nejvhodnější doba na sběr šípků je v říjnu, kdy mají šípky největší obsah vitamínu C.

Šípky nesbíráme nedozrálé,  nebo přešlé mrazem. Po nasbírání plody usušíme na suchém a dobře větraném místě. Při sušení se mají zčernalé šípky vyhazovat. Po usušení je  můžeme rozdrtit. Skladujeme v dobře uzavíratelných sklenicích na tmavém místě.

Všestranné účinky

Šípky obsahují spoustu účinných látek. Obsahují vysoký podíl vitamínu C. Dále vitamín A a vitamíny skupiny B. Kromě vitamínů také třísloviny a organické kyseliny. Šípkový čaj je léčivkou s prastarou tradicí, proto by neměly chybět v žádné domácnosti. Pro léčivé účely se používají především ve formě nálevu.

Šípky posilují imunitu, jsou dobré jako prevence infekčních onemocnění. Příznivě působí na cévy, využívají  se při léčbě různých zánětů, například dásní.  Šípkový čaj pomáhá odstranit únavu. Používá se při léčbě močových cest a  ledvin, reguluje činnost střev. Nemá žádné vedlejší účinky. Některým lidem mohou
chloupky šípku způsobit alergické reakce.

Příprava šípkového čaje

Jednu lžičku drcených plodů zalijeme jedním šálkem vroucí vody. Po deseti minutách přecedíme přes nekovové sítko nebo plátno, abychom zachovali co největší obsah vitamínu C.

Léčí a také chutná

Čerstvé šípky se velice dobře uplatní v kuchyni při výrobě marmelád, šťáv a výrobě vína.

Pro svůj vysoký podíl vitamínu C by šípkový čaj neměl chybět v žádné bylinkové lékárničce. Patří mezi nejlepší prevenci na posílení organismu v zimním období.

Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Šípkové víno na způsob portského nebo vermutu.
Recept na 5 litrů:
40 dkg sušených šípků (před sušením je dobré odstranit stopky a kalíšky) dáme do demižonu, posypeme 20 dkg cukru, přidáme živnou sůl a spaříme 3 litry vařící vody. Po vychladnutí vmícháme tekuté vinné kvasinky nebo aktivní kvas, vychladlý roztok 500 g cukru v asi 1/3 litru vody a přidání roztoku cukru opakujeme ještě po 5 dnech a pak ještě jednou po 5 dnech (celkem 1,5kg cukru). Je účelné nechat šípky v moštu po celou dobu kvašení. Po skončeném kvašení víno přetočíme a necháme asi rok uležet. Asi měsíc před stočením do lahví necháme demižon stát pouze s uzávěrem z vaty, aby mohl k vínu jít vzduch, ale nemohly na něj např. octovky. Po tomto tzv. okysličení se víno stočí a může konzumovat.

Z tohoto šípkového vína lze také udělat vynikající domácí vermut. Místo okysličení vína, tak přidáme do demižonu na kolečna nakrájený chemicky neošetřený citron nebo pomeranč a macerujeme asi měsíc. Také vynikající.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
jsem včera stihla natrhat tak se těším na čajíček
Obrázek uživatelky
profil
recept na šípkové víno je asi Vaše tajná rodinná záležitost, že? nebo by šlo se podělit?... SmajlíkSmajlík

děkujéééééééééééém
Obrázek uživatelky
profil
Myslím si, že vroucí voda není nejlepší, protože ta zničí část vitamínů.
Obrázek uživatelky
profil
Jak píše UžnevímSmajlíkdřive se pil celou zimu...teď občas...Marti, letos se polepším...a budu ho vařit..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles