Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 20.02. 2019
Dnes má svátek Oldřich
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Staráte se o své finanční zdraví?

7. 02. 2018 | Finance
Vánoce a s nimi spojené nákupní šílenství udělaly průvan v nejedné peněžence, mnohde i pěkně zamávaly s rodinným rozpočtem. Zvláště pokud není v kondici. S penězi se to má totiž jako se zdravím. Zanedbáte-li prevenci, mohou vás čekat nepříjemná překvapení. Třeba v podobě náhlého nedostatku peněz na koupi nové myčky, která nevydržela vánoční nápor, nebo dokonce ztráty pravidelného příjmu, když přijdete o práci.


Nechceme Vás zbytečně strašit,ale podle zjištění Českého statistického úřadu vychází s rodinným rozpočtem s obtížemi každá čtvrtá domácnost. Třetina rodin si nemůže dovolit týdenní dovolenou a každá třetí nemá rezervu větší 10 000 korun na nenadálé výdaje. Máme pro vás proto  5 rad jak zkrotit rodinný rozpočet a zlepšit svou finanční kondici.

Schovávejte si účty a výpisy

Po dobu alespoň tří měsíců si schovávejte veškeré účtenky. Přidejte k nim výpisy z vašeho účtu nebo internetového bankovnictví. Poté na jejich základě sepište veškeré výdaje a zároveň je rozdělte do jednotlivých kategorií (potraviny, oblečení, pohonné hmoty, děti, restaurace…).  Zároveň si sepište seznam pravidelných povinných výdajů (nájem, splátky, telefon, energie...).

Sestavte si rozpočet

Vytvořte si seznam všech pravidelných příjmů vaší domácnosti a připojte ho k seznamu všech výdajů. Vypočtěte průměrný měsíční příjem a průměrné měsíční výdaje v jednotlivých kategoriích. Výdaje, které neplatíte měsíčně (dovolená, dětské tábory, vánoční dárky…), můžete rozpočítat do jednotlivých měsíců, nebo je napište stranou jako mimořádné výdaje. Získáte tak ucelený přehled vašeho rodinného rozpočtu.

Hledejte úspory

Přehledný rozpočet vám ukáže, na kterých výdajích byste mohli ušetřit - musím tolik utrácet za jídlo v restauracích? Potřebuji každý den jezdit autem do práce? Nemohl bych získat levnější pojistku nebo mobilní tarif? Musím platit s domácím internetem i za internetovou televizi, kterou nesleduji? V hledání úspor Vám samozřejmě mohou pomoci i mnohé internetové srovnávače případně specializované mobilní aplikace. Ty nabízí nejen vytvoření online přehledu vašich výdajů, ale také srovnání respektive zprostředkování nabídek půjček, pojištění nebo energií. Nejste-li však přeborníkem ve využívání finančních aplikací a chcete-li mít svá bankovní data a informace pod kontrolou, vyplatí se konzultovat vaše domácí hospodaření s odborníky ze zavedených bankovních institucí. Podle názoru bankovních odborníků je dnes asi nejpropracovanější službou v této oblasti služba Moje zdravé finance. Ta nabízí konzultace s osobním bankéřem pro všechny typy zákazníků bez rozdílu. V rámci služby získají nejen přesný přehled vašich výdajů, ale osobní bankéř vám pomůže najít způsoby jak lépe spořit, jak neplatit vysoké úroky u půjček, kde se lépe pojistit. Poradí vám také jak ušetřit na daních respektive lépe spořit na stáří. S podobnými bankovními službami můžete ušetřit až několik tisíc korun každý rok, ale i pár set korun měsíčně se jistě bude hodit.

Zásada 50/20/30

V ideálním případě se vám podařilo alespoň na papíře ušetřit a je tedy čas nastavit si nový rozpočet, kde doporučujeme zásadu 50% příjmů na nutné výdaje (nájem, energie, potraviny), 20% na dluhy a rezervy (splácení půjček, spoření) a 30% na životní styl tzn. oblečení, internet, koníčky.

Kalendář a obálky

A nakonec to nejdůležitější, mějte disciplínu a řiďte se novým rozpočtem. V tom Vám pomůže kalendář, kam si zapíšete splatnost všech pravidelných plateb a zároveň obálky (skutečné nebo třeba v počítači), jaké možná pamatujete u svých prarodičů), kam si rozdělíte peníze podle druhu výdajů (domácnost, volný čas, jídlo…).

Zkusíte-li se v průběhu letošního roku řídit některou z našich rad výše, jistě snížíte rizika nepříjemných překvapení na vašem účtě před koncem roku. Zároveň je možná dobré zamyslet se nad tím, zda by do vašeho obvyklého seznamu novoročních předsevzetí nemělo přibýt jedno nové a sice, že se začnete starat o zdraví svých rodinných financí nejen na vánoce, ale po celý rok.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !