Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Nejlepší velikonoční beránek?Nejlepší velikonoční beránek? 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.04. 2019
Dnes má svátek Marcela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Světový den proti mozkové mrtvici

15. 05. 2010 | Nemoci

Dne 15. května 1999 byl poprvé vyhlášen evropskou organizací european initiative - světový den proti mozkové mrtvici. European initiative je zaměřena na výzkum, prevenci, léčbu a zmírnění následků cévních mozkových příhod. Je to společný orgán tří předních evropských společností působících v oblasti neurologie a léčby pacientů s mozkovou mrtvicí. Cílem je osvěta veřejnosti.

 

Mozková mrtvice

Je to onemocnění tepen v mozku, které zajišťují jeho prokrvení a výživu. Nejčastěji dochází k uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou - trombem nebo vmetkem - embolem. Následuje přerušení přívodu okysličené krve do příslušné oblastli mozku. Jedná se o ischemickou formu mozkové mrtvice. Druhým typem mozkové mrtvice je krvácení - hemoragie do mozku v důsledku cévních malformací, výdutí či tumorů. Projevy mrtvice záleží na rozsahu a lokalitě postižení. Projevují se různými neurologickými příznaky: poruchami vědomí, řeči, paměti, hybnosti, ochrnutí.

 

Typické příznaky

Náhlá slabost nebo necitlivost tváře, ruky nebo nohy zvláště na jedné straně těla. Náhlá zmatenost, potíže s mluvením nebo rozuměním, dále náhlé potíže se zrakem na jednom nebo obou očích nebo potíže s chůzí, s rovnováhou, koordinací pohybů, závratě, náhle vzniklá zničující bolest hlavy, nevolnost a zvracení, krátká porucha vědomí - mdloba, zmatenost, křeče, bezvědomí.

 

Rizikové faktory

Vysoký krevní tlak, ateroskleróza - kornatění cév, cukrovka, nadměrná krevní srážlivost, onemocnění srdce, kouření a konzumace vyšších dávek alkoholu, nadváha, onemocnění cév a nádory, které hrozí vznikem mozkové embolie, zejména kožní nádor melanom, dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce a substituční hormonální terapie zejména v kombinaci s kouřením či jinými rizikovými faktory.

 

Jak rozpoznat mrtvici

Nejlehčí metoda jak ji poznat, je komunikovat s postiženým takto - poprosit ho, aby se zasmál, což zřejmě nebude schopen, poprosit ho, aby řekl jednoduchou větu, může mluvit nesrozumitelně a zmateně, poprosit ho, aby zvednul obě ruce, což mu nepůjde, anebo jen velmi těžko, poprosit ho, aby vyplázl jazyk, pokud je jazyk pokřivený a kroutí se ze strany na stranu, je to znak mrtvice. 

 

Co dělat při podezření

Při podezření na mozkovou mrtvici je třeba neprodleně přivolat rychlou záchrannou službu na lince 155. K zajištění co nejrychlejší účinné léčby pomáhá informace o lécích, které nemocný užívá a nemocech, pro které se léčí dlouhodobě a během posledních 3 měsíců. Zahájit první pomoc.

 

První pomoc

Při podezření na mrtvici u postiženého okamžitě zavádíme protišoková opatření, na zádech, dolní končetiny zvedlé asi o 30 cm, či naklonit celé tělo o 30° hlavou dolů, pokud je to možné, to napomáhá centralizaci krve do životně důležitých orgánů. Případně se může použít autotransfúzní poloha na zádech, dolní i horní končetiny jsou zvedlé kolmo vzhůru. Pokud je při vědomí, uložíme ho do polohy při mozkolebních poraněních, poloha v leže na zádech s mírně podloženou hlavou a nataženými dolními končetinami. V bezvědomí zavádíme stabilizovanou polohu, tedy polohu na boku, která má za úkol udržet průchodné dýchací cesty a zabránit vdechnutí zvratků. Nepodáváme žádné léky, můžeme chladit hlavu postiženého. 

 

Prevence mozkové mrtvice

Jedno z nejdůležitějších opatření, kterým můžete nebezpečí úmrtí nebo invalidity v důsledku mozkové mrtvice snížit, je boj proti rizikovým faktorům, které ji způsobují. Měřte si často svůj krevní tlak. Je-li opakovaně zvýšený (nad 140/90 mm Hg), snažte se ve spolupráci s Vaším lékařem o jeho snížení. Trpíte-li fibrilací síní, cukrovkou nebo máte-li vysoký cholesterol, snažte se ve spolupráci s Vaším lékařem o úpravu těchto stavů. Pokud kouříte, přestaňte. Pokud pijete alkohol, pijte pouze s mírou. Zařaďte do svých denních činností pravidelné cvičení.

 

Neurologové tvrdí, že pokud se pacient dostaví nejdéle do 3 hodin od příhody, může být zachráněný. Tvrdí, že problém je v tom nejen rozpoznat a správně diagnostikovat mrtvici, ale i dopravit pacienta do 3 hodin k lékaři, který může pomoci.

 

Markéta Grolichová

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mám k mrtvici předpoklady ,matka i babička na ní zemřely.
Obrázek uživatelky
profil
napsaný a poučný článek
Obrázek uživatelky
profil
moc hezký napsanéSmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles