Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 20.09. 2018
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

V zimě nás lákají relaxační bazény a sauny, pozor na plísně a bradavice

5. 02. 2015 | Péče o tělo
V zimních měsících již tradičně přibývá počet návštěvníků bazénů, saun a wellness center. Tato místa lákají především k odpočinku, relaxaci a také kvůli sportovnímu vyžití v zimě. Kromě příjemných prožitků se však v těchto zařízeních setkáváme i s nástrahami ve formě plísní, bradavic a úrazů. V tomto článku se zaměříme na nejčastější zdravotní problémy, které nám u bazénu hrozí. Zároveň zmíníme rady, jak problémům předcházet.

Jak předejít úrazům? Seznamte se s areálem

Riziko uklouznutí a možného poranění patří u bazénu k nejčastějším problémům. Nebezpečí představují především mokré a kluzké dlaždičky a schody okolo bazénů. Často opomíjené nebezpečí představují čím dál tím více se rozšiřující vodní atrakce, jako jsou tobogany, skluzavky a další. Kromě běžných odřenin hrozí vyvrtnutí, naražení či zlomeniny. Nejhorší případy mohou končit i otřesem mozku či vážným úrazem hlavy. Pro případ nouze bychom se měli dopředu obeznámit s umístěním stanoviště plavčíka. Samozřejmostí je seznámení se s areálem a případnými nebezpečnými prvky.

Nejrizikovější skupinou při úrazech jsou děti, které si hrají a běhají okolo bazénu. Řešením mohou být kvalitní dětské sandály s protiskluzovou podrážkou. Obuv by měla udržovat chodidlo stabilní, aby se v ní děti cítily pohodlně.

V zimě nás lákají relaxační bazény a sauny, pozor na plísně a bradavicePo zimní relaxaci tváří v tvář kožním problémům

V areálech plaveckých bazénů a v zimě především v saunách se kromě úrazů nejčastěji setkáme s rizikem přenosu bradavic nebo plísňového onemocnění nohou. Každé zařízení má sice povinnost vyšetřovat kvalitu vody, avšak riziko onemocnění bohužel neodhalí. Kvůli tomu se množí případy, kdy je prostředí bazénu častým zdrojem nákazy. V sauně se riziko stupňuje se sníženou hygienou. Při saunování bychom měli sedět či ležet na vlastním prostěradle a rozhodně bychom do sauny neměli chodit v plavkách, ve kterých se drží pot a nečistoty. Další riziko sauny představují odumřelé buňky kůže, které si kartáčem seškrabáváme. Zdrojem infekce je vždy člověk, který daným onemocněním trpí. Plísně i bradavice se přenášejí našlápnutím na šupinky kůže, které obsahují zárodky plísní nebo původce bradavic. Přenos infekce usnadňuje jakékoliv zranění na nohou. Nejčastěji se jedná o poranění kůže mezi prsty, ploché nohy nebo otlačené nohy z nevhodné obuvi.

Bradavice a plísně – hlavní je včasná léčba

Dle statistik bývá plísňovým onemocněním postižen každý dvanáctý člověk, který navštíví nějaké relaxační zařízení. Infekci se bohužel daří právě v teplém a vlhkém prostředí, kde se vyskytuje větší počet lidí. Kožní plíseň nejvíce postihuje chodidla, místa mezi prsty a paty. Projevuje se olupováním kůže, svěděním, otokem a v některých případech i mokváním. Plíseň však často postihne i nehty na nohou a rukou. Nehtovou mykózu poznáme podle změny obvyklé barvy nehtu v nažloutlou. V případě neléčení se nehet začne drolit a nevzhledně deformovat.

Bradavice se na kůži většinou projeví až několik týdnů či měsíců po návštěvě zařízení. Někdy infekce setrvává v buňkách a objeví se až při poklesu obranyschopnosti. Bradavic existuje více druhů, vždy se však jedná o pupínkové výstupky na kůži. V případě, že bradavice najdeme, je důležité okamžitě zahájit léčbu. Při neléčení se totiž mohou ještě více rozšířit. Rozhodně bychom bradavici neměli škrábat ani vymačkávat. Léčbě též rozhodně neprospívá uzavřená zimní obuv, ve které se potíme. Neprodyšnost opět nahrává rozvoji plísní a dalších bakterií. Těsná obuv také působí na chodidlo postižené bradavicemi bolestivě a stav se tak nelepší. Vždy je důležité vyhledat kožního lékaře, který stanoví postup léčby. Sami si však pomůžeme nošením obuvi, která udržuje nohy v suchu a zajišťuje cirkulaci vzduchu k chodidlům.

Vlastní pantofle a ručník snižují riziko přenosu bakterií

V rámci prevence těchto onemocnění existuje několik rad, kterými se můžeme řídit. Před i po návštěvě bazénů si nohy kontrolujte a všímejte si změn na kůži. Po každé koupeli je důležité vytřít do sucha i prostor mezi prsty, abyste plísni nedali příležitost. Do sauny i bazénu používejte zásadně vlastní pantofle a vyhýbejte se chůzi naboso. Pantofle či žabky by měly být vyrobeny z materiálu, který je odolný proti mikrobům a snižuje tak riziko přenosu bakterií. Pokud však máte podezření na kožní onemocnění či bradavice, obraťte se okamžitě na lékaře. Pro snížení rizika dalšího šíření nemoci se vyhýbejte veřejným bazénům. Opatrnost je na místě i v domácím prostředí. K zamezení šíření nemoci používejte vlastní ručník a choďte v pantoflích.

Zdroj: Coqui


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !