Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 13.05. 2021
Dnes má svátek Servác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Abeceda otázek a odpovědí o žloutence

12. 06. 2011 | Nemoci

To, že žloutenka není jen nemoc špinavých rukou nebo drogově závislých, už asi víte. Kolik je ale vlastně dohromady typů, jak se co nejúčinněji bránit a stojí za to se očkovat? Sestavili jsme abecedu dotazů, které se kolem onemocnění žloutenkou točí a požádali MUDr. Danu Brandejskou, aby na ně odpověděla.


A – Typ A – Jak se projevuje žloutenka typu A?


Nejznámějším a v České republice v současné době nejrozšířenějším typem žloutenky je žloutenka typu A, neboli nemoc špinavých rukou. Virus hepatitidy typu A vniká do těla buď ústy, kdy se přenáší  infikovaným jídlem a pitím (např. vodou z nekontrolovaných vodních zdrojů, studánek, neomytým ovocem a zeleninou ap.) nebo dotykem předmětu s kontaminovaným povrchem (tyče v prostředcích hromadné dopravy, nákupní košíky, bankovky), kdy jsou původcem přenosu naše ruce.


očkováníPříznaky se projeví nejčastěji kolem 30. dne od nákazy a patří mezi ně chřipkové symptomy, žaludeční a střevní potíže, vzácněji bolesti kloubů či svědění kůže. Po této fázi ohlašující příchod nemoci nastupuje vlastní fáze onemocnění, kdy pacient může zežloutnout, má tmavší moč, světlou stolici a objevuje se svědění kůže. Někdy příznaky chřipkové, žaludeční a střevní nemusí být přítomny vůbec a nemocného přivádí k lékaři až žluté zbarvení kůže a očního bělma.


Téměř u všech nemocných v akutní fázi jsou zvětšená játra, někdy i slezina či mízní uzliny. Někdy může žloutenka typu A proběhnout zcela bez příznaků a na to, že jí člověk prodělal, upozorní až přítomnost protilátek při vyšetření krve.


B – Typ B – Co je to žloutenka typu B a jak se přenáší?


Žloutenka typu B je virový zánět jater a je vysoce infekční.  Přenáší se krví ( dříve transfúze, operace, zubní ošetření, dnes nejčastěji poraněním o použitou jehlu) nebo nepřímo, např. používáním společných hygienických potřeb (zubní kartáčky, holicí strojky) kontaminovaných infekčním sekretem (krev, sperma, vaginální sekret). Nemoc se přenáší také z těhotné matky na plod a pohlavním stykem. Může vést k cirhóze a k rakovině jater. 


C - Typ C – Jak rozšířená je žloutenka typu C a jaké jsou příznaky?


Žloutenka typu C je virový zánět jater. Přenáší se především přímým kontaktem s lidskou krví a byla objevena v roce 1989. Může probíhat dlouho bez výraznějších příznaků a  často se nemoc odhalí náhodně při vyšetření krve z jiných důvodů. Odhaduje se, že na světě je infikováno 170 milionů lidí, přibližně tedy 3 % světové populace, v ČR jde přibližně o 20 000 lidí.


D – Děti – Jak staré děti je vhodné očkovat?


Očkování proti hepatitidě typu B je pro děti povinné a ochrana trvá asi deset let. Očkování proti žloutence typu A je nepovinné, ale velmi doporučené, protože děti jsou vzhledem k snadnému přenosu viru ústy k onemocnění velmi náchylné. Obzvlášť před cestou do zahraničí je vhodné dítě preventivně chránit očkováním. Vhodná doba nastává po dokončení povinného očkování, tedy asi ve 2,5 letech.


E – Exotika – Hrozí mi žloutenka, když cestuji na exotickou dovolenou?


exotikaHepatitida A je nejběžnější závažnou infekcí, které lze předejít vakcinací. Riziko nákazy se pro osoby cestující do zahraničí liší v závislosti na životních podmínkách, délce pobytu a rozšíření HAV infekce v navštívené oblasti. Pro snížení rizika nákazy hepatitidou typu A nejen v rozvojových zemích je vhodné se vyhnout potenciálně kontaminované vodě a jídlu, tepelně nezpracovaným mořským plodům, konzumaci pokrmů u pouličních prodavačů, neoloupanému ovoci a zelenině.


Doporučuje se pít pouze balenou vodu.  Mezi oblasti s vysokým výskytem hepatitidy B patří jihovýchodní Asie, Afrika, Střední a Jižní Amerika a severní část amerického kontinentu (Aljaška a severní pobřeží Kanady). Ideální pro cestovatele je kombinovaná vakcína proti žloutence typu A i B (Twinrix pro dospělé a pro děti).


F – Finance – Kolik očkování stojí?


Cena jedné dávky kombinované vakcíny proti žloutence typu A a B je přibližně 1620 Kč, ve variantě pro děti je cena 1 100 Kč. K zajištění dlouhodobé ochrany jsou potřeba 3 dávky. K dispozici jsou také tzv. monovalentní vakcíny –  za 1370 Kč pro dospělé a za 1100 Kč pro děti; vakcína proti žloutence typu B za 870 Kč, která je vhodná pro dospělé i děti. Většina zdravotních pojišťoven svým pojištěncům na očkování proti žloutence příspívá.


G – Opravdu existuje i žloutenka typu G? Je nebezpečná?


Ano, existuje. Virus žloutenky typu G je geneticky podobný viru typu C, ale zatím nebylo prokázáno, že vyvolává onemocnění jater. Onemocnění nemá žádné specifické příznaky, často se objevuje v kombinaci se žloutenkou typu C nebo HIV infekcí. Očkování zatím neexistuje, nemoc se přenáší krví, pohlavním stykem a z matky na dítě. 


H – Hepatitida – Je žloutenka a hepatitida stejný název pro totéž?


I když se oba pojmy často zaměňují, nejedná se o totéž. Hepatitida je zánět jater, který může být infekčního i neinfekčního původu. Žloutenka je pak stav, kdy se barvivo bilirubin dostává do kůže a způsobuje typickou žlutou barvu pleti. Asi třetina infekčních hepatitid je doprovázena právě  zežloutnutím kůže, proto se někdy virové hepatitidě říká infekční žloutenka. Neinfekční žloutenka může být vyvolána zvýšeným rozpadem červených krvinek (např. při malárii nebo nekompatibilní transfúzi krve), poškozením jater při otravách (chloroformem, alkoholem, jedovatými houbami) či útlakem žlučových cest žlučníkovými kameny či nádory žlučníku nebo slinivky břišní.


I – Injekce – Kam se injekce při očkování proti žloutence aplikuje?


injekceU dospělých se vakcína injekcí aplikuje do deltového svalu, tedy do „ramene“, u malých dětí obvykle do svalu na vnitřní straně stehna.


J  - Játra – Mám nemocná játra, mohu se nechat očkovat?


Ano, u  pacientů s onemocněním jater, kteří ještě hepatitidu A neprodělali, a tedy nejsou chráněni vlastními protilátkami, je očkování velmi žádoucí. Nákaza hepatitidou A by totiž mohla onemocnění jater zhoršit natolik, že by mohlo dojít k jejich selhání. V tomto je však vždy třeba konzultovat individuální situaci s lékařem.


K – Kombinovaná vakcína – Existuje možnost očkovat se proti všem typům žloutenky najednou?


V současné době je dostupné pouze očkování proti žloutence typu A a B. Proti oběma je možné se očkovat tzv. kombinovanou vakcínou Twinrix (typ Adult pro dospělé a Paediatric pro děti), která v rámci jednoho očkování chrání proti oběma onemocněním. Očkuje se stejně jako u monovakcín do svalu třemi dávkami. Ochrana je u hepatitidy B celoživotní, u hepatitidy A se doporučuje přeočkování po 10 letech. 


L – Líbání  -  Je pravda, že se žloutenka přenáší i polibky?


Ano, při líbání se lze žloutenkou nakazit. K přenosu žloutenek typu B a C, které se přenášejí krví, stačí mít v ústech ranku nebo aft. Při intenzivním francouzském líbání pak může dojít k přenosu kapkou krve či slin s krví právě ze zranění v ústech.


M – Miminko a maminka – Co je to těhotenská a novorozenecká žloutenka?


Těhotenská žloutenka se někdy objevuje v poslední třetině těhotenství a často ji způsobuje zánět jater, která se neumí vyrovnat s těhotenským hormonem progesteronem. Projevuje se zežloutnutím a svěděním kůže, zejména na dlaních a chodidlech a lze ji odhalit jaterními testy při těhotenských kontrolách. Léčí se dietou a klidem na lůžku. Novorozenecká žloutenka vzniká většinou druhý den po porodu a do týdne opět vymizí. Větší předpoklad ke vzniku žloutenky mají předčasně narozené děti, jejichž játra jsou méně vyvinutá než játra donošených dětí. Dětský organismus se s ní většinou vypořádá sám nebo je léčena fototerapií – ozařováním modrým světlem.


N – Nemocnice – Musí člověk se žloutenkou A do nemocnice?


žloutenkaAno, ze zákona musí a je hospitalizován na infekčním oddělení. Délka pobytu záleží na závažnosti postižení jater a pohybuje se řádově v týdnech. Nemoc se léčí ve většině případů dietou a klidem na lůžku, jen u 10 procent případů se objeví komplikace. Žloutenka typu A nezanechává na rozdíl od typu B a C trvalé poškození jater.


O – Očkování – Proč bych se měl nechat očkovat proti žloutence?


Infekční hepatitida je rozšířeným onemocněním v mnoha oblastech světa (viry hepatitid se vyskytují po celé zeměkouli). Člověk se vystavuje riziku při cestování, ale vzhledem ke zvýšené migraci obyvatelstva se může nakazit i „doma.“ Žloutenka, zejména typu B, může mít velmi těžký průběh. Onemocnění může být celoživotní a při prudkém průběhu i smrtelné. 


P – Prevence – Jakou prevencí snížit riziko onemocnění?


Očkování je nejlepší a snadno dostupnou prevencí proti infekční hepatitidě typu A a B. Prevencí hepatitidy A je dostatečná hygiena, zejména časté a správné mytí rukou. Na cestách se pak doporučuje zvýšená opatrnost a nekonzumovat jiné než vlastnoručně oloupané ovoce, nejíst na ulici, vyhýbat se nedostatečně tepelně zpracovaným výrobkům a k pití i čištění zubů používat výhradně balenou vodu s neporušeným uzávěrem.


Chcete-li se vyhnout nákaze hepatitidou typu B a C, používejte při sexuálním styku vždy prezervativ, vyhněte se častému střídání partnerů a neužívejte injekčně aplikované drogy, obzvláště použitou jehlou. Jestliže si chcete nechat provést tetování nebo piercing, dobře si vyberte salon. K nákaze může dojít i infikovanou tetovací jehlou. Naopak mnoho lidí se obává nákazy při krevní transfuzi nebo dialýze, dnes je však tento přenos prakticky vyloučen. 


R – Riziko – Má očkování i nějaká rizika a vedlejší účinky?


Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou přechodná mírná bolest v místě vpichu, méně často teploty a únava, které rychle odezní. Alergická reakce na očkovací látku je velmi vzácná; vakcína neobsahuje živé viry, proto je bezpečná i pro pacienty s oslabenou imunitou.


S – Statistiky – Je v ČR žloutenka opravdu rozšířenou hrozbou?


žloutenkaOnemocnění žloutenkou ze zákona podléhá povinnému hlášení, přesto je pravděpodobné, že ne všechny případy onemocnění se dostanou do úředních statistik. Ze všech typů žloutenek v tuzemsku nejvíce lidí onemocní žloutenkou typu A. Dle statistických údajů Státního zdravotního ústavu zaznamenáváme v ČR její zvýšený výskyt. V roce 2010 onemocnělo 862 lidí, což přesahuje polovinu hodnoty z roku 2008, kdy počet nemocných dosáhl rekordní číslo 1648.


Současný výskyt žloutenky A u nás stále několikanásobně převyšuje hodnoty z let před epidemií v r.2008 (tj. z let 2000 – 2007, kdy se průměrně za rok nakazilo 215 lidí). V České republice je v posledních letech hlášeno průměrně 700 případů onemocnění hepatitidou B ročně. Došlo k poklesu nemocnosti u dětí (díky povinnému očkování) a starších osob, naopak vzrostl počet onemocnění u osob 15 - 24letých. Kromě sexuálního přenosu se v této skupině populace uplatňuje zvláště intravenózní narkománie.


Počet hlášených případů hepatitidy C v České republice rok od roku narůstá, od 158 případů nově diagnostikovaných infekcí HCV v roce 1993 až po 1022 případů v roce 2006 (v r. 2010 bylo registrováno 708 nových infekcí). Skutečná čísla však budou výrazně vyšší, protože naprostá většina onemocnění probíhá bezpříznakově, a proto uniká pozornosti. Česká republika přesto patří mezi státy s relativně nízkým výskytem infekce HCV.


T – Těhotenství – Je očkování vhodné pro nastávající maminky?


Účinek vakcín proti hepatitidám v těhotenství nebyl posuzován v klinických studiích. Neočekává se, že by vakcinace měla nežádoucí účinky na průběh těhotenství nebo na miminko, doporučuje se odložit  očkování na dobu po porodu. Dosud také není známo,  jestli látky z vakcíny přecházejí do mateřského mléka, proto by se kojící ženy měly předem poradit se svým lékařem.


U – Umyté ruce – Jak si správně umývat ruce, abychom předešli žloutence?


Protože se nejrozšířenější žloutenka (typu A) přenáší tzv. orálně-fekální cestou (tedy cestou ruka – ústa), patří mezi nejjednodušší a nejúčinnější preventivní opatření časté mytí rukou. A to nejen po použití toalety, ale vždy po příchodu z venku nebo před jídlem. Sundejte si prstýnky a hodinky, vyhrňte rukávy a důkladně omyjte všechna místa na rukou mýdlem a horkou vodou (často se zapomíná na kůži mezi prsty a usazeniny pod nehty). Doporučuje se i malé balení desinfekčního gelu z drogerie či lékárny, které můžete nosit v kabelce nebo mít v pracovním stole.


očkováníV – Vakcína – Jaké vakcíny jsou v ČR v nabídce a jak se liší?


V ČR jsou běžně dostupné vakcíny proti žloutenkám typu A a B, a to buď ve formě monovakcíny (chrání jen proti typu A nebo jen B) nebo jako kombinovaná vakcína, která chrání proti oběma typům hepatitidy. K dispozici je očkovací látka určená dětem (s polovičním obsahem antigenu) a dospělým. Všechny používané vakcíny jsou bezpečné (procento opravdu vážných nežádoucích účinků, které je možné přisoudit na vrub očkování, je v přepočtu na počet provedených vakcinací minimální) a dostatečně imunogenní, aby navodily dostatečnou hladinu ochranných protilátek s dlouhodobým účinkem.


Ž - Žloutenka – Jsou ještě nějaké další typy žloutenky?


Zatím bylo virology popsáno celkem sedm typů žloutenky, které se liší způsobem přenosu viru, průběhem onemocnění i jeho možnými následky. Mezi nejčastější patří žloutenka typu A, B a C, existují však i typy D, E, F a G. Očkovat se je možné zatím pouze proti typu A a B. Virus žloutenky typu D je tzv. „neúplným virem“, protože k jeho přenosu musí být současně přítomen  virus žloutenky typu B. Přenáší se krví. Žloutenka E se přenáší orálně, tedy potravinami nebo vodou. Je nebezpečná především pro těhotné ženy, u nichž může způsobit závažné jaterní onemocnění a vést dokonce až k smrti. O virech žloutenky F a G toho zatím není příliš známo, teprve se zkoumají. 


Zdroj: Očkovací centrum


Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
bojim bojim
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles