Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023?Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023? Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 31.03. 2023
Dnes má svátek Kvido
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

České nedělní večery na Prima ZOOM

29. 01. 2023 | Televizní tipy
Prima ZOOM uvede pět nedělních večerů za sebou původní domácí dokumenty. Prostřednictvím českých filmů se vypravíme za dobrodružstvím do světa i u nás doma. Vydáme se na šest set kilometrů dlouhé svatojakubské pouti, kterou podnikl Jan Dušek na vozíku se svými přáteli a v doprovodu týmu zkušených filmařů. Navážeme jeho cestou do Černobylu a po Ukrajině včetně nejvyšší hory. Poznáme zlaté české ručičky při stavbě v mrazivých podmínkách dalekého severu. Vydáme se na motorce skrz Africký kontinent. Dáme si extrémní závod v českých horách. Prima ZOOM ráda přináší českou tvorbu a reálné příběhy.

Česká stopa na Prima ZOOM:


29. 1. 20.00 – Camino na kolečkách
5. 2. 20.00 – Černobyl na kolečkách
12. 2. 20.00 – Češi na lososí stezce
19. 2. 20.00 – Afrikou na Pionýru
26. 2. 20.00 – Beskydská sedmička: 95 km, které ti změní život

Camino na kolečkách (repríza středa 1. 2. v 15.25)

Šestatřicetiletý Honza Dušek trpící roztroušenou sklerózou si plní sen: vykonat na vozíku 640 km dlouhou svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostela. Jedno z jeho tří dětí – desetiletý Jenda – půjde s ním, stejně jako skupinka přátel, kteří mu budou pomáhat. Nejprve letí všichni do španělského města Logrono, a odtud už pokračují po svých. Autoimunitním onemocněním roztroušená skleróza trpí v Česku 15 až 17 000 lidí a jim všem chce Honza ukázat, že nikdy není třeba házet flintu do žita.

České nedělní večery na Prima ZOOMNa cestě potkává skupina další poutníky, účastní se společné komunitní večeře a z důvodů zaplněných hostinců stráví i jednu noc pod širým nebem. Počasí není vždy ideální, přichází déšť a vítr a účastníci musí ze sebe vydat hodně sil. Honzovi nejvíce vadí kamenité úseky cesty, protože otřesy nedělají jeho tělu dobře. Přicházejí i drobné opravy vozíku, ale se vším si muži nakonec poradí. Honza má k dispozici nejen elektrický, ale i manuální vozík, který přijde vhod právě v obtížných úsecích. Poutníci se zastavují v historickém městě Burgos a obdivují katedrálu Panny Marie z 13. až 15. století.

Další zastávkou je město León se 130 000 obyvateli. Cestovatele teď doprovází velké horko a připojuje se k nim německý poutník Dirk, povoláním fyzioterapeut, jehož manželka Sabine potřebuje ze zdravotních důvodů cestovat autem, které má Honzova skupina k dispozici. Dirk nejen pomáhá s vozíkem, ale stará se i o Honzovo tělo, které dostává pořádně zabrat. Konečně dospívají poutníci na místo zvané Cruz de Ferro, pověstné svým kopcem z kamínků, které sem navršily jednotlivé generace poutníků. I Honza umístí ten svůj.

Ke skupině se přidávají jeho spolužáci ze základní školy Roman a Petr. I jejich pomoc bude velmi vítaná. Monte do Gozo je poslední zastávkou před Santiagem de Compostela, vzdáleném pět kilometrů východním směrem, odkud je poprvé vidět město i s jeho katedrálou. Ve městě samém pak všichni poutníci prožívají silné pocity, zejména Honza, jemuž se splnil životní sen. Autem a autobusem se pak ještě skupina přemístí na poloostrov Finisterre, v překladu „Konec světa“. I tam si Honza přál jednou stanout a jeho silná vůle a nezdolný optimismus mu k tomu dopomohly.

Černobyl na kolečkách (opakování středa 8. 2. v 9.05)

Režisérka Eva Toulová natočila dokument Černobyl na kolečkách. Film byl natáčen v černobylské zóně, Kyjevě a Karpatech a výtěžek z kinoprodukce poputoval na pomoc Ukrajině. Filmaři z expedice Černobyl na kolečkách natočili dokument těsně před válkou, kdy ještě tamní země žila v míru. Před více než rokem se vydali do černobylské zóny natáčet pokračování úspěšného Camina na kolečkách (2017).

V čele s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou, Honzou Duškem, bylo hlavním smyslem snímku ukázat, že s handicapem život nekončí. Do černobylské zóny se vydal s prosbou o sebeuzdravení a poděkovat u památníku hasičů za jejich záchrannou akci. Expedice během čtrnácti dní navštívila kromě Černobylu i Kyjev a Karpaty s pokusem vylézt na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2061 m n. m.). Ke snímku namluvil průvodní hlas herec Jan Šťastný.

Češi na lososí stezce (repríza středa 15. 2. v 9.10)


Češi dokončili v Norsku svou zatím nejrozsáhlejší stavbu – dva tunely a most přes fjord. První český most ve Skandinávii a nejdelší český tunel v Norsku, ražba pod jezery, zkratka na Lososí stezce, letecká mise během jarního lockdownu a také překvapivý poklad, který vydala sama Země. Tak by se dalo stručně shrnout dobrodružství, které prožili stavbaři na jedné z posledních zakázek, svým rozsahem dosud největší v Norsku. Technicky nejhodnotnější součástí stavby je 735 metrů dlouhý most přes åstfjord, který kvůli proměnlivému podloží vyžadoval unikátní způsob založení na železobetonových studních s váhou 2200 tun a vnějším průměrem přes 18 metrů. Stavbaři je museli odlít na pontonu, zaplavit a potopit do hloubky cca 14 metrů. Stavební práce jim navíc komplikovaly drsné klimatické podmínky s rychlostí větru až 120 km/h.

Afrikou na Pionýru (opakování středa 22. 2. v 9.10)

Cesta napříč africkým kontinentem na legendárních a hodně starých motorkách Jawa Pionýr. Celovečerní road movie Afrikou na Pionýru přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně. Právě jedné z kultovních expedic žlutých Trabantů se vedoucí výpravy motorek do Afriky, dobrodruh a režisér Marek Slobodník, sám na své Jawě 250 účastnil. Podobně jako výrazné postavy filmových komiksových vesmírů dostávají vlastní filmy, tak i jeho samostatné dobrodružství Afrikou na Pionýru mohou brát diváci jako takzvaný „spin-off“. Cestovatelský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček.

A zároveň přinese úchvatné záběry a pohled na přírodu a život Afriky, jaký nemá obdoby. Pět jezdců strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců, ze střední Evropy ke Kapskému Městu ujelo přes 15 000 kilometrů. Na tom nejméně pohodlném dopravním prostředku projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník a profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo afrického kontinentu, na Střelkový mys, kde se setkává Indický oceán s Atlantickým. Během cesty spotřebovali 2500 litrů benzínu, natočili 360 hodin záběrů, provedli snad milion drobných oprav a prožili si dvě malárie. „Afrika nám dala úplně jiný pohled na život. Zažili jsme na cestě takovou volnost, jakou si v dnešním uspěchaném světě dokáže představit jen málokdo.

Uvědomili jsme si, že právě svoboda je to největší bohatství, které máme,“ říká cestovatel a dobrodruh Marek Slobodník. Z mnoha hodin natočeného materiálu sestavil tým dobrodruhů průřez toho nejzajímavějšího. Vedle opojného pocitu svobody zažili jezdci i řadu dramatických a nebezpečných situací. Kromě nádherných panenských pláží Mosambiku se museli vyrovnat s nekonečnou pouští Súdánu, v etiopském vězení se potkali s utečenci mířícími do Evropy, odvážili se do největšího městského slumu Kibera v Keni a dva z nich pak podstoupili vlastní boj s nebezpečnou a mnohdy smrtící malárií.

Beskydská sedmička: 95 km, které ti změní život (repríza středa 1. 3. v 9.10)

„95 kilometrů, které ti změní život“ – tak zní krédo nejextrémnějšího horského maratonu v České republice s názvem Beskydská sedmička. Je to jen fráze, nebo se za tím skrývá mnohem víc? Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka jako takového. Beskydská sedmička, často zkráceně jen B7, je extrémní závod, horský ultramaraton a horský dálkový pochod, v Moravskoslezských Beskydech. Jedná se také o mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. Vydejte se z Třince do Frenštátu po svých přes celé Beskydy!

Zdroj, foto: Prima ZOOM


Vendula Flassig Vrablová
Chytrá Žena

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Pomlázka