8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 04.05. 2024
Dnes má svátek Květoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Diamanty jsou věčné

24. 11. 2008 | Finance

Smaragdy, rubíny, safíry a diamanty byly od pradávna symbolem majetku a moci.  Dříve byly ukládány do střežených královských pokladnic, dnes do neméně střežených trezorů klenotnických firem, bank a celebrit. Proč a jak investovat do drahých kamenů?


Co je diamant?

Diamant je pokládán za krále drahých kamenů, čemuž nasvědčuje i jeho řecké  jméno "adamas", tj. nepřemožitelný. Různé osoby mohou diamant popsat různě.  Nejucelenější informaci by asi mohl podat gemolog (gemologie je vědní obor  zabývající se studiem drahých kamenů). Pro chemika je diamant čistý uhlík -  stejně jako grafit, pro fyzika nejtvrdší přírodní látka se skvělými optickými  vlastnostmi, pro klenotníka surový kámen, jehož vybroušením lze získat velmi  ceněný drahokam používaný tradičně pro zásnubní prsteny a luxusní šperky, pro esoterika je diamant symbolem věčnosti, čistoty a síly. Sean Connery se v bondovce  "Diamanty jsou věčné" ocitl kvůli svému zájmu o pašeráky těchto drahých kamenů dokonce v rakvi směřující do pece v krematoriu. My se však budeme zabývat diamanty
z pohledu investora.

diamanty jsou věčnéProč investiční diamanty?
Pro investory je nákup broušených diamantů způsobem pro jisté uložení majetku hlavně v dobách nejistých. Oproti jiným investicím stejného typu (do drahých kovů, starožitností, nemovitostí atd.) mají investiční diamanty spoustu výhod -  značné bohatství se doslova vejde do kapsy, lze je snadno ukrýt a přepravovat a díky celosvětovému zájmu o diamanty je lze kdekoliv snadno prodat. Dlouhodobý vývoj nasvědčuje tomu, že diamanty jsou investicí, která se  bez velkých cenových výkyvů trvale zhodnocuje (viz graf). S ohledem na  postupné vyčerpání světových zásob by se ceny investičních diamantů měly  zvyšovat nadále přinejmenším tak jako doposud.

Jak se z diamantu stane briliant?
Diamant je název surového kamene, který bývá čirý, případně lehce zabarvený do žluta, růžova nebo modra, vzácně černý. Těží se v povrchových dolech v jižní Africe,  Austrálii, Indii, Brazílii a na Sibiři.

Briliant je prostorový tvar s 56 facetami (ploškami), do něhož se diamanty
nejčastěji brousí. Často se tedy hovoří i o investičních briliantech. Protože
 surovina pro výrobu briliantů je velmi drahá a v případě větších či jinak
zajímavých kamenů si žádný omyl nelze dovolit, bývá každý použitý brus nejprve  modelován s použitím počítače a zkušební projekce průchodu světelných paprsků.  


Co jsou investiční diamanty?
Především
: ne všechny diamanty lze považovat za investiční! Pouze hodnota
 kvalitních kamenů trvale stoupá a nepodléhá ekonomickým, inflačním ani
politickým vlivům. Investiční diamanty musí mít mezinárodní certifikát vydaný
gemologickou laboratoří, obsahující popis kamene (mj. barva, čistota, velikost a kvalita brusu). Pro zajištění bezpečné informace o kvalitě a tím i likvidity se investiční diamanty prodávají v zapečetěném pouzdře (zatavené ve fólii),  v němž je vložen i mikrofiš se zmenšeninou certifikátu.

S diamanty se obchoduje především na diamantových burzách.


Kde pořídit investiční diamanty?
O možnostech nákupu investičních diamantů získáte informace ve většině bank a  v dobrých firmách zabývajících se investičním poradenstvím. Pro vlastní nákup  pak lze spíše doporučit: kupujte jen kvalitní kameny, pouze od specializované firmy, která má přístup na světové diamantové burzy, aby se eliminovala rizika a navýšení cen prostředníky. Vhodným načasováním nákupu a využitím všech možností (opce, předkupní práva, aukce, přímý kontakt na brusírnu atd.) lze získat cenovou výhodu.  Poplatky za zprostředkování obchodu na diamantových burzách činí v průměru 4 % z ceny diamantu.

Jaký investiční diamant pořídit?
Rozhodování o tom, jaký konkrétní diamant koupit, je obtížné. Vodítkem je
maximální cena, kterou touto formou hodláme investovat. Pořídit bychom měli  ten nejkvalitnější vysoce čistý, čistě bílý a dokonale broušený briliant,
který se za námi stanovenou cenu dá sehnat. Lepší bývá menší bezchybný kámen než velký s vadou. V každém případě se však vyplatí dát na kvalifikované doporučení obchodníka s investičními diamanty nebo specializované poradenské firmy.

Pro koho je tato investice vhodná?
Nákup investičních diamantů je obecně určen pro konzervativní, dlouhodobé investory jako bezpečná "jistící" investice, od níž lze očekávat spíše zachování hodnoty nežli velké zisky. Cena, za niž lze pořídit investiční diamant, začíná na 30 000 Kč, prakticky se však vyplatí kupovat kameny s cenou minimálně 100 000 Kč.  V běžném investičním portfoliu je pro takovéto investice doporučován podíl 5 - 10 %  celkového majetku. Investiční horizont by zde měl být delší než 5 let.

Jak neprodělat při nákupu drahých kamenů?
Na rozdíl od diamantů není trh s barevnými drahými kameny zdaleka tak rozvinutý a  transparentní. Odlišná jsou pravidla pro hodnocení jejich kvality a posuzování ceny  je vždy velmi individuální, takže běžný investor může daleko snadněji prodělat. Koneckonců v úvěrových podvodech, v nichž hlavní roli hrály v posudcích cenově nadhodnocené safíry, rubíny a smaragdy, prodělaly české banky v první polovině  devadesátých let kolem 20 miliard korun!

Způsobů, jak falšovat drahé kameny, je spousta. Pravděpodobnost, že teoretickými  znalostmi, praktickými zkušenostmi a technickými prostředky nevybavený laik při  pokoutním nákupu drahých kamenů narazí na podvodníka, hraničí téměř s jistotou. Přivést si ze zahraniční dovolené skleněnou imitaci briliantu do Čech, když patříme do světové špičky ve výrobě bižuterie, je jako nosit dříví do lesa. Dokonce i když je kámen pravý, je-li zasazen ve šperku, nelze spolehlivě posoudit jeho čistotu, tj. různé defekty, zakryté pukliny, nečistoty a barevné přechody. Skutečná hodnota
nekvalitního kamene pak je zlomkem skvělé ceny, za níž vám jej prodal obchodník.


Pozor na špatnou pověst některých kamenů!
Diamant by měl být pro svého majitele zdrojem síly a štěstí, nejlépe je-li darován. Neoprávněnému majiteli však může přinášet naopak smůlu. Snad nejznámější je historie modrofialového diamantu Hope, jehož všichni majitelé postupně zemřeli buď na  popravišti nebo jinou nepřirozenou smrtí. Nepomohlo ani rozdělení diamantu na tři části. S jednou z nich se potopil Titanik. Takže si dobře rozmyslete, než nastoupíte na zaoceánský parník s diamantem neurčitého původu v kapse!


Zdroj: MiJa

Hana Houbičková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Žádný diamant nemám, ani po něm netoužím. Na krku nosím vltavín a to jsem si ho koupila pouze proto, že jsem chtěla vědět, jak vlastně vypadá. Je zajímavý a mám pocit, že mi neškodí a to je důležité, na to, že některé kameny mají určitou moc pomáhat, nevěřím, ale nikomu to neberu.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles