MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 13.05. 2024
Dnes má svátek Servác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Harrachovská hrobka

6. 07. 2023 | Česká republika

Už jsem tu psala o Jilemnici a jejích památkách. Možná jste zaznamenali, že jako tip jsem uvedla také návštěvu hrobky sv. Kříže (nebo také Harrachovské hrobky) s ostatky zemřelých z rodu Harrachů v nedaleké obci Horní Branná. Dnes vám o ní povím více, protože je to opravdu unikátní stavba.

Hrobka architektonicky připomíná orientální stavby blízkého východu – tvoří ji dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. Byla postavena v novorománském slohu z bílého a červeného mramoru, stěny uvnitř jsou obloženy deskami z černého mramoru se jmény a tituly zesnulých. V podzemních prostorách hrobky se nachází zděná chodba (krypta), kde jsou uloženy ostatky členů harrachovského rodu. Zakladatelem hrobky byl František Arnošt Harrach, který byl mimo jiné velkým znalcem umění a také byl několik let předsedou Jednoty pro zvelebení průmyslu v Čechách.

A proč právě Horní Branná?

Branské panství se dostalo do správy Harrachů v roce 1636. Harrachové své panství neustále zvelebovali a v různých oborech hospodářství zaváděli nové, pokrokové metody. Posledním majitelem panství z rodu Harrachů se stal Jan Nepomuk Antonín, který zemřel v roce 1945.

Stavba této unikátní hrobky začala v roce 1840, vysvěcení se dočkala ale až 4. září 1870 jako hrobka sv. Kříže rodu Harrachů. Rakve dříve zemřelých členů harrachovského rodu sem byly přemístěny z protější kaple sv. Aloise až v roce 1875.

Hrobka není v majetku církve. V letech 2009 – 2011 prošla rekonstrukcí. Dnes slouží jako smuteční obřadní síň pro Horní Brannou a okolní obce a také se tu konají hudební koncerty - hrobka má po celém obvodě ochoz a je tu výborná akustika. Bohužel přestavba na obřadní síň byla hodně necitlivá, došlo k vybourání jedné z osmi stěn i s mramorovými deskami a do vzniklého prostoru byl přesunut velký mramorový oltář, aby sloužil jako katafalk. Zároveň se ztratil mosazný lustr a dřevěný kříž.

Běžně není prohlídka hrobky možná, ale po telefonické dohodě si můžete domluvit prohlídku s odborným výkladem.

Jen přes silnici, přímo naproti hrobce Harrachů, se nachází bývalý Harrachovský špitál s kaplí sv. Aloise, který nechal v roce 1710 vystavět hrabě Alois. Na tehdejší dobu šlo o významný sociální počin, protože špitál sloužil k zaopatření dvanácti zestárlých hraběcích služebníků, šesti žen a šesti mužů. Až do jejich smrti jim zde bylo poskytováno ubytování, strava, oděv a roční výslužné. Ve své původní podobě sloužil až do roku 1878. Do roku 1987 se tu nacházely byty nejnižší kategorie kvůli neustále vlhnoucímu zdivu. Proto bylo rozhodnuto původní zdivo ponechat u špitální kaple sv. Aloise, zbytek budovy zbourat a na jejím půdorysu postavit novou stavbu, která se nebude vnějším vzhledem lišit od té původní. Za dob komunismu skoro zázrak… Dnes se tu nachází dům s pečovatelskou službou a o historii Špitálu si můžete přečíst na informační tabuli před budovou.


Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Harrachovská hrobka:

Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
Harrachovská hrobka
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil


Pěkný článek a krásné fotkySmajlík
Obrázek uživatelky
profil
zajímavéSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles