Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 01.03. 2024
Dnes má svátek Bedřich
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Nykturie se dá léčit, nestyďte se!

12. 11. 2011 | Nemoci
V září byly na kongresu Mezinárodní společnosti pro kontinenci (ICS) v britském Glasgow představeny výsledky nové vědecké studie, které poukazují na výrazně negativní dopad nočního močení na kvalitu života. Vědci z výzkumného institutu New England Research Institute z Massachusetts zjistili, že nykturie ovlivňuje kvalitu života v rozsahu srovnatelném s onemocněními jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo artritida.

Nová zjištění naznačují, že opakované návštěvy toalety během noci výrazně zvyšují pravděpodobnost vzniku deprese u pacientů, především pak u mladých mužů a žen. Prezentovaný výzkum se týkal 5503 mužů a žen ve věku 30 - 79 let žijících v oblasti amerického města Boston. Kvalita života byla hodnocena z duševního i fyzického hlediska pomocí mezinárodně uznávaného dotazníku, který hodnotí kvalitu života v mnoha medicínských Nykturie se dá léčit, nestyďte se!oborech. „Zjištěné údaje vnášejí světlo do problematiky nykturie a jejího vlivu na duševní pohodu a celkovou kvalitu života pacientů trpících touto opomíjenou chorobou,“ prohlásil Dr. Varant Kupelian, spoluautor studie. Dále dodává: „Je důležité, aby se lékaři svým pacientům věnovali a pokusili se zjistit, zda pacienti trpí nykturií související s poruchami spánku, a probrali s nimi možnosti optimální léčby jejich potíží.“

Nykturie, což je lékařský termín pro nutnost chodit močit několikrát během noci, je obvykle bagatelizována jako přirozená a nevyhnutelná součást procesu stárnutí. Mnoho pacientů jí tedy trpí mlčky a svému lékaři se s tímto problémem nesvěří. Výskyt těchto potíží je stejně častý u mužů jako u žen. Přestože se výskyt nykturie s věkem zvyšuje, postihuje také významnou část mladých osob. V průměru 20% osob mezi 40 - 59 lety věku chodí na toaletu dvakrát nebo vícekrát za noc, u osob starších 60 let se toto číslo pohybuje dokonce kolem 35%. Většina pacientů trpících nykturií (60 - 80%) trpí také noční polyurií - tvorbou neobvykle velkého množství moči během spánku v důsledku nedostatku antidiuretického hormonu.

Nykturie byla předmětem výzkumu také dánských vědců. Vědci z fakultní nemocnice v dánském městě Aarhus se zabývali souvislostmi mezi nykturií a prací v noci. Představili výsledky studie zahrnující více než 1000 Dánů a Švédů ve věku 18 - 85 let pracujících v noci. Zvýšený počet nočních směn během týdne pravděpodobně souvisí se zvýšením výskytu nykturie. Potřeba močení je u 52% zkoumaných pacientů občasným a u 28% pacientů dokonce hlavním důvodem přetržení spánku po noční směně. Autoři dánské studie se domnívají, že jde o první případ, kdy byla zkoumána možná souvislost mezi nykturií a změnami cirkadiánního rytmu způsobenými prací v noci. Tato zjištění jsou důležitá obzvláště z toho důvodu, že podle odhadů 17% pracujících v Evropě pracuje na směny.

Nykturie je nejčastější příčinou poruch spánku u starších dospělých osob. Poruchy spánku mají negativní vliv na naše zdraví, vitalitu, duševní pohodu a základní biorytmy. Studie ukázaly, že přerušovaný spánek nebo nedostatek spánku mohou vést například k depresi nebo změnám nálad. Špatný spánek bývá často spojován s narušením funkce endokrinního a imunitního systému, zhoršením zdraví a zvýšením úmrtnosti. Osoby, které v průběhu noci musí opakovaně navštěvovat toaletu, by proto měly vyhledat lékařskou pomoc. Urologové dokážou nykturii efektivně léčit.


Zdroj: Nykturie.cz

Alena B.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
můj syn se už dva roky léčí a můžu říci,že je mnohem vyrovnanější.tento týden jsem četla článek,že prý když se to neléčí v dětství,může to někdy na čas vymizet,ale vrací se to pak v dospělosti a provází to hlavně psychické problémy .nejlepší je proto se nestydět a hledat nové informace,jsou speciální weby a dodají další názor,pokud chcete slyšet i jiného lékaře
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík Chodím i 5krát za noc a je to nejen únavné,ale i vysilující.
Obrázek uživatelky
profil
Zajímavé je, že časté chození na WC se dokáže léčit, ale únik moči ne. Již by mělo být také možno vyléčit.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles