Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 05.12. 2021
Dnes má svátek Jitka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Zajímejte se, jaké léky váš blízký užívá

18. 08. 2009 | Nemoci
V dnešní době jen málokdo může říci, že neužívá žádné léky. I když jde o věc soukromou, je dobré vědět, co a kdy vaši blízcí berou. Někdy se může zdát taková kontrola zbytečná, jindy může zachránit zdraví.

Mějte přehled


Mnoho lidí považuje informace o svém zdravotním stavu za informaci velice důvěrnou a neradi ji svěřují další osobě. Stejně tak většinou úzkostlivě tají, jaké léky právě užívají. Není to však dobře. Partner nebo rodina by měli vědět, jaké léky, kdy a v jakém množství pacient užívá. Mohou mu tak pomoci jednak hlídat jeho léčebný režim, ale také předcházet nepříjemným situacím.

Mnoho lékařů doporučuje, aby si pacient svůj rozpis užívaných léků dvakrát okopíroval. Jednu kopii by měl nosit v peněžence u průkazky zdravotní pojišťovny a druhou kopii by měl mít v úschově partner nebo u dětí rodiče. V případě nehody nebo například náhlého přijetí do nemocnice tak jsou všechny informace na jednom místě. Ale pozor, seznam je třeba vždy aktualizovat, aby na něm vždy byly pouze aktuální léky.
Zajímejte se, jaké léky váš blízký užívá
Sledování užívání léků u blízké osoby ale má i další důvody. Jedním z nich je náchylnost některých lidí k vynechávání léků, nebo naopak k jejich zneužívání.

Nejčastěji zneužívané léky


Mezi nejčastěji zneužívané léky patří zejména léky na spaní a antidepresiva. Jejich nadměrné užívání může způsobit jak závislost, tak například i otravu s následným těžkým poškozením vnitřních orgánů (játra, srdce, ledviny), nebo dokonce i smrt. Je proto třeba, aby pacienty s takovými sklony někdo kontroloval a v případě problémů vše konzultoval s lékařem. Ale pozor, tento postup by neměl sklouznout k nějakému velkému sledování nebo šikaně.

Tři důvody, proč se o léky blízké osoby zajímat:

1. V případě předávkování budete vědět, o jaké léky se pravděpodobně jedná.

2. Pokud bude váš blízký v bezvědomí, můžete záchranářům sdělit, jaké léky užívá. To má velký význam pro další volbu léků. Léky se totiž ovlivňují a jejich kombinace může být někdy i životu nebezpečná.

3. U starších a dementních pacientů je třeba, aby na ně vždy někdo "dohlédl", zda si léky opravdu vzali. Při nepravidelném užívání se totiž léčba většinou míjí účinkem.

Zdroj: Dobrý spánek.cz

Lydias
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Je docela dobrý nápad nosit si eznam léků napsaných na lístečku stále při sobě. Jeden nikdy neví, co ho potká.
Obrázek uživatelky
profil
Mě se také velice osvědčil pro manžela dávkovač. Jelikož bere dost léků, ale pouze 2x denně, stačí dávkovač na 14 dnů. Je to super hlavně na cestách. I když ty nejdůležitější léky má sebou ještě zvlášť zabalené. Co kdyby náhodou něco...
Obrázek uživatelky
profil
Manžel má tolik léků, že kdyby si to nedával do dávkovače, tak určitě by také nevěděl jestli si lék vzal nebo ne.Takže večer si to připraví vždy na druhý den. Já sama léky neberu, ale když chci brát nějaký vitamín či potravinový doplněk, tak pár dní na to myslím a pak většinou zapomenu,takže už si raději nic nekupuji.
Obrázek uživatelky
profil
My také používáme dávkovač, který je na celý týden a je to bez problémů, stačí se podívat a vidíme, zda jsme si již prášky vzali nebo ne...Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
výborná pomůcka pro nemocného je dávkovač.Svý mamče ho pravidelně doplňuji sama, je to výborná pomůcka, dokonce jsou barevně rozlišena rána, oběd a večer,sama si je odebírá a taky ví jestli už léky brala či ne.Doporučuji
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles