Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí 5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Velký roční horoskop na rok 2018Velký roční horoskop na rok 2018 Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.02. 2018
Dnes má svátek Gizela
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

6 důvodů, proč se vám nevyplatí drasticky omezovat příjem kalorií

4. 06. 2015 | Diety
Snížit příjem kalorií co nejvíce se může zdát jako ideální a hlavně nejrychlejší cesta, jak zhubnout. Existuje však hned několik důvodů, proč se i v tomto případě potvrzuje okřídlená rada „pospíchej pomalu“.

Pokud byste si mohli vybrat, zda se přebytečného tuku zbavíte rychleji nebo pomalu, většina z vás by nejspíš volila rychlejší cestu, což je pochopitelné – výsledky chce každý vidět co nejdříve. Jenže pokud zhubnete kvůli tomu, že drasticky omezíte příjem kalorií, vybere si vaše počínání svou daň. Hlavním problémem je fakt, že tento způsob hubnutí je dlouhodobě neudržitelný. Vzdáte to a vrátíte se zpět tam, kde jste začali. Budete pak frustrovaní a přesvědčení, že prostě není ve vašich silách zhubnout.

Kdy už se snížení příjmu kalorií považuje za nebezpečně rychlé?

Rychlost, s jakou jste zhubli, je jeden z nejlepších způsobů, jak posoudit, zda jste se vzdali až příliš velkého množství kalorií. Obecně platí, že bezpečný úbytek váhy je od 0,5 do 1 kg za týden. Během prvních dvou týdnů to může být i trochu více. To je normální, je to obvykle způsobené tím, že ztrácíte přebytečné tekutiny. Pokud však vaše hmotnost klesá rychleji, pak jste svůj příjem kalorií zredukovali až příliš a můžete si spíše uškodit.

6 důvodů, proč se vám nevyplatí drasticky omezovat příjem kaloriíJestli chcete hubnout zdravě, snižte svůj obvyklý příjem od 500 kalorií (ke snížení hmotnosti o půl kila za týden) do 1000 kalorií (k úbytku hmotnosti o 1 kg za týden). Nejlépe toho dosáhnete tak, že snížíte množství kalorií a zároveň s tím budete více cvičit. Zde je příklad: pokud snížíte denní příjem kalorií o 300 kalorií a k tomu spálíte 200 kalorií cvičením, vytvoříte si deficit z 500 kalorií, díky čemuž shodíte asi půl kila za jeden týden.

Abyste však přijali všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, a dali mu dostatek energie, váš kalorický příjem by neměl klesnout pod 1200. Pokud ale nemůžete snížit svůj kalorický příjem bez toho, abyste překročili tuto hladinu, pak musíte zvýšit svou pohybovou aktivitu a prostě se smířit s tím, že hubnutí vám bude trvat delší dobu.

6 důvodů, proč není dobré až příliš snižovat počet přijímaných kalorií

1.    Můžete mít problém dodat tělu všechny živiny, které potřebuje. Pokud snižujete množství kalorií ve stravě, musíte si dát pozor na to, aby kalorie, které přijmete, šly ruku v ruce s dostatkem živin potřebných pro vaše tělo. Musíte mu zajistit dostatečné množství vitamínů, minerálních látek, sacharidů, bílkovin a zdravých tuků.

2.    Budete hladoví.
Během hubnutí byste určitě neměli trpět nesnesitelným hladem, jenže to se často stává, pokud nepřijímáte dostatek kalorií. Když máte velký hlad, všechno jídlo pak vypadá lákavě a je tedy větší pravděpodobnost, že budete při dietě podvádět.

3.    Nebudete mít dostatek fyzické energie. Svalům musíte poskytnut palivo, které potřebují. Pokud snížíte příjem kalorií až příliš hodně, může se stát, že svaly nebudou mít dost energie, s níž mohou pracovat. To může mít velmi negativní dopad na vaše celkové zdraví a také na vaši další snahu zhubnout.

4.    Nebudete mít dostatek psychické energie.
Pokud nepřijmete dostačující množství kalorií, ani váš mozek nebude mít potřebné palivo pro svou činnost, a vy se budete cítit unavení a nesoustředění. V důsledku toho budete mít větší chuť na sladké, což pro vaši dietu pochopitelně znamená nechtěné prázdné kalorie. A pokud už se v boji s nastalou únavou spolehnete pouze na kofein, můžete si narušit svůj noční spánkový režim.

6 důvodů, proč se vám nevyplatí drasticky omezovat příjem kalorií5.    Riskujete ztrátu svalové hmoty. Aby vaše tělo dokázalo plnit všechny tělesné funkce (to zahrnuje i budování a udržení svalů), musí mít dostatečné množství bílkovin. Jestli nepřijímáte dost kalorií, bílkoviny, které do sebe ve stravě dostanete, budou použity jako palivo a nikoli na podporu důležitých funkcí ve vašem těle. Výsledkem tak může být, že ztrácíte svalovou hmotu. Ztracená svalová hmota se nahradí tukem a vy budete vypadat ještě hůř než před zahájením hubnutí.

6.    Chybí vám dlouhodobé zdravé stravovací návyky. Zdravé stravovací návyky a cvičení, které si stanovíte během hubnutí, jsou ty, kterých byste se měli držet i po skončení diety nebo jakéhokoli hubnoucího procesu. Naproti tomu drastické snížení příjmu kalorií je omezující a nebezpečné, určitě to tedy není vzor stravování, které můžete dodržovat v dlouhodobém horizontu.  

Rychlé hubnutí je nejen nebezpečné, ale také vede často ke známému jo-jo efektu, který veškeré vaše vynaložené úsilí a motivace rozcupuje na kousky. Ať už držíte jakoukoli dietu nebo se v jídle nějak omezujete, vždy se řiďte radou „POSPÍCHEJ POMALU“!

Autorka:  Susan Bowerman
Zdroj, foto: Herbalife

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !