Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Baleárský ostrov Ibiza

20. 07. 2014 | Evropa
IBIZA /Elvissa/ je jedním z Baleárských ostrovů ve Středozemním moři. Leží nejblíže ke španělské pevnině, kupř. ze špičatého výběžku, na němž leží město Dénia s přístavem, lze při jasném počasí z okolních kopců na Ibizu dohlédnout. Dalšími ze čtyř větších ostrovů je největší Mallorca, severovýchodně od ní menší Menorca a jižně pod Ibizou nejmenší Formentera. Kolem těchto čtyř hlavních ostrovů jsou ještě malé ostrůvky, většinou neobydlené, Cabrera u Mallorcy je národním parkem.

Baleárské ostrovy byly v minulosti střídavě drancovány a kolonizovány fénickými, řeckými, římskými nájezdníky, poté i Kartáginci, Maury a Turky. Ve 13. století pak katalánští osídlenci začali používat svůj jazyk, jímž se na těchto ostrovech ještě stále mluví. Tyto ostrovy mohou turistům nabídnout dostatek klidu i zábavy. Nalezneme tam půvabné bílé vesnice, zajímavá stará rolnická stavení, nejrůznější pamětihodnosti, kláštery a kostely, jeskyně i prehistorické památky. Mohou vyhovět i odlišnému vkusu přijíždějících turistů - mají dost slunných dní, půvabné zátoky s plážemi, ve větších letoviscích nabízejí dostatek zábavy, v horách pak nalézají soukromí filmové hvězdy i mezinárodní smetánka. Na ostrovy je možno přiletět nebo přijet trajekty z pevniny, ty plují i mezi jednotlivými ostrovy.

ostrov IbizaOstrov IBIZA byl dlouho neobjeven pro turistický ruch, jeho pobřeží lemují skalnaté zálivy. Krajina na severu ostrova se skládá hlavně z hájů mandloní, olivovníků a fíkovníků a většina kopců je porostlých lesy. Hlavní město stejného jména si ještě stále uchovává atmosféru španělského městečka před cca šedesáti léty. Za prohlédnutí stojí stará čtvrť neboli horní město, která se rozkládá kolem miniaturní citadely u přístavu. Za hradbami stojí kostel se třemi kopulemi a obkladem z červených kachliček - Eglésia de Santo Domingo. Na krásné bráně v severní stěně opevnění Portal de ses Taules je možno vidět krásný tesaný erb aragonského království, k němuž Baleáry kdysi patřily. Staré čtvrti dominuje katedrála, kterou je vidět z dálky již několika kilometrů, je vystavěna ve stylu katalánské gotiky s pozdějšími přístavky. V Museu d Art Contemporani je vystavena spousta uměleckých děl, spojených s Ibizou, v Museu de la Sacristia se soustřeďují skvělá umělecká díla. V sezonních měsících se stávají kluby a bary centrem nespoutané noční zábavy až do časných ranních hodin. To jsme už nezažili, my jsme navštívili Ibizu jen na jeden den trajektem z Mallorcy a večer jsme se vraceli zpět. Za zmínku stojí město Santa Eulária, které leží na jediné řece ostrova a jako jedno z mála si uchovalo osobitou atmosféru. Hezký kostel s dalšími historickými stavbami ze 16. století stojí na kopci, poněvadž ve válce se vyvýšená místa lépe bránila nežli níže položená u pláží. Vedle toho kostela je lidové muzeum - Museo Etnologic v upraveném starém statku, s tradičními kroji, lisy na olivy a zemědělským nářadím - vše je velmi zajímavé.

Pro Baleárské ostrovy jsou typické tradiční pokrmy katalánské kuchyně, která kombinuje ostré a sladké, sušené ovoce a oříšky, polévky a zeleninová menu. Kupř. lilky plněné cibulí, kořením a chlebem, langusty s místní majonézou, smažená vejce s červ.klobásou a hrachovou omáčkou, pokrm podobný pizze s čerstvou zeleninou na povrchu nebo spirálový bochánek z kynutého těsta /ten se prodává v celé zemi, nejen na ostrovech/. Z nápojů jsou nejznámější různé druhy bylinných likérů, víno se zde produkuje méně nežli na pevnině, jen několik druhů bílých a růžových vín, z Mallorcy pak mladá červená vína.


MartaB - čtenářka
ChytráŽena.cz
článek vyšel také na webu autorky

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil


snad se Ti to někdy ještě podaří SmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Boli sme na Ibize pred rokmi a tak ma očarila krásnou prírodou.... nečakala som že je to tak krásny zelený ostrov, skvelé pláže, máme krásne spomienky... boli sme pozrieť aj nočné mesto.. vraj to treba zežiť A JE TO pravda, čistučké more... len sme mali meduzy ale rada by som sa raz vrátila
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný článek, já nikdy nikde tak daleko nebylaSmajlík
Tak se alespoň tak něco dozvímSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
No jo, no. Tam jsem taky nebyla. Aspoň jsem se něco dozvěděla. Smajlík Marti, dík. A škoda, že nejsou fotky.
Obrázek uživatelky
profil
Jistě hezký ostrov..poutavě napsaný tip na dovolenouSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles