Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Blechy nejsou klíšťata a aktivní jsou po celý rok

17. 09. 2017 | Zvířátka
Lidé mají často pocit, že klíšťata jsou nebezpečnější než blechy a antiparazitika kupují psům či kočkám hlavně v době, kdy je tzv. „klíšťová sezóna“. Jakmile ale vyprší účinnost obojků (5 – 6 měsíců), tabletek (3 měsíce) či pipet (1 měsíc), do dalších investic na ochranu se jim nechce. To je ovšem velká chyba, protože na rozdíl od klíšťat vám blechy z nechráněného psa či kočky dokáží zamořit celý byt a přenášejí i řadu chorob. Rozhodně také neplatí, že psí či kočičí blechy na člověka nejdou. Na podzim nás navíc čeká i druhá vlna klíšťat, takže důvodů, proč by zodpovědní majitele psů i koček neměli zapomínat na kontinuální ochranu svých mazlíčků, je o to víc.

Na svém hostiteli pobývá blecha ve svém dospělém stavu, kdy také kouše a saje krev. Věděli jste, že vás blechy dokáží kousnout až 400x denně a nasát 15x více krve, než je jejich vlastní hmotnost? Vajíčka, která na zvířeti naklade, nelepí, a tak volně vypadávají do okolního prostředí.


blechy u psůDíky tomu se pak vyskytují rovněž zvířecím pelíšku nebo také v kobercích, sedačkách další vývojové fáze, tedy krom vajíček i larvy a kukly. Jakmile se vylíhnou, hledají si nového hostitele a mohou k vám připutovat klidně od sousedů. Jedna blecha, kterou tak najdete na psovi či kočce, v praxi znamená, že jich můžete mít v bytě klidně dalších sto v různých vývojových fázích. Dospělci viditelní na psovi tvoří cca 5 % celkové populace, 95% se nachází v okolí.  Průměrně trvá doba od nakladení vajíčka do vylíhnutí dospělé blechy 4 až 5 týdnů. Nepříjemnou vlastností blech je jejich schopnost vydržet i roky bez potravy, takže ani 14 ti denní odjezd na dovolenou vás nezachrání.

Krom toho, že se napadená zvířata neustále škrábou a jsou neklidná, přináší sebou blechy i řadu nepříjemných zdravotních rizik. Přenáší kupříkladu některá závažná onemocnění jako je mor a tularémie. Blechy mohou být také mezihostitelem tasemnic a mohou tudíž tasemnice přenášet. Z jiných druhů tasemnic přenášené blechami jmenujme tasemnice rodu Hymenolepis, které se takto přenášejí z myší a potkanů. Často se po kousnutí blechou objevuje řada alergických reakcí na kůži, což může mít za následek zarudlou pokožku i vypadávání srsti. Známá je rovněž „nemoc z kočičího škrábnutí“, kterou vyvolává bakterie přenášená trusem blech. Trus se zachytí na drápcích kočky a při poškrábání se pak tímto způsobem přenese na člověka.


Zdroj, foto: www.bravovets.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !