8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 02.05. 2024
Dnes má svátek Zikmund
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jinak se větrá v létě a jinak v zimě

30. 07. 2012 | Moderní bydlení
Přestože málokdo považuje větrání za složité, jen málo lidí umí správně větrat. Vyklopit okno jen tak „na chvíli“ totiž nestačí. Navíc je potřeba jinak větrat v létě či za teplého podzimu a úplně odlišně v zimě. Správná technika větrání je důležitá zejména u plastových oken, která velmi dobře těsní.

Aby se v místnostech nehromadila vlhkost a nevytvářely podmínky pro vznik plísní, je potřebné větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil. Jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu až 3 litry vody za den. Ráno bychom proto měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu 5 minut.

VětráníV průběhu dne je pak potřeba větrat v závislosti na vlhkosti v místnosti. V kanceláři si tak vystačíme s méně častějším větráním než například v koupelně, kuchyni nebo ložnici. Roli hraje i množství květin v interiéru, či zda bydlíme v novostavbě, která vysychá i několik let po dokončení.

Optimálně bychom měli větrat dokořán otevřenými okny. Doba větrání přitom závisí na venkovní teplotě. Čím je chladněji, tím stačí kratší čas. V zimě si vystačíme při každém větrání se 4 – 6 minutami, na jaře a podzim je potřeba 10 až 20 minut a v létě by měla okna zůstávat otevřená půlhodinu. V zimě by se vyklopená větračka vůbec neměla používat. Její pomocí nelze rychle vyvětrat a dochází ke zbytečné ztrátě tepla. Její využití si proto nechme na období, kdy se netopí.

A jak poznáme, že je „něco“ špatně? Napoví nám orosená okna. V tom případě je potřeba je okamžitě otřít, v místnosti důkladně vyvětrat a zjistit příčinu problému. Vyplatí se i zkontrolovat, jestli se teplý vzduch může dostat k okenním sklům. Je potřeba vytáhnout žaluzie, rozhrnout závěsy, odhrnout záclony a případně o jeden až 2 °C přitopit.

Pokud bychom rosení na oknech nevěnovali pozornost, mohly by nás po čase začít trápit nepříjemné plísně. Vyplatí se proto pořídit si vlhkoměr a dbát na správné vytápění. V obytných místnostech by teplota neměla klesat pod 20 – 21 °C a vlhkost by neměla být vyšší než 50 %. Na škodu není ani myslet na to, jak omezit zdroje vzniku vlhkosti, například nesušit v bytě prádlo nebo vařit pouze v hrncích přikrytých poklicemi.

Zdroj, foto: Slovaktual

Vendi V.
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
ráda jsem se poučilaSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
je to poučné aj potrebné... práve teraz, ked začína byť zima...
Obrázek uživatelky
profil
informace.....dekuji
Obrázek uživatelky
profil
V létě větrám pořád, v zimě nárazově vždy otevřu okno na několik minut
Obrázek uživatelky
profil
přes léto větrám stále,v zimě používám čističku vzduchu a větrám víckrát po chvilce
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles