Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 12.12. 2017
Dnes má svátek Simona
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Imunita – naše obrana před infekcemi

22. 02. 2011 | Péče o tělo

Imunita znamená schopnost organismu bránit se proti potenciálně nebezpečným původcům nejrůznějších onemocnění. Může se jednat o viry, bakterie, ale také různé chemické látky nebo chybně „vyrobené“ buňky vlastního organismu.


Imunita nám tedy slouží jako obranná linie před nemocemi. Každý člověk se rodí s určitou úrovní vrozené imunity. Zajišťují ji zejména bílé krvinky, které neustále vyhledávají v těle případné útočníky a likvidují je. Významný vliv mají však také sliznice a pokožka, které zabraňují vstupu infekce.

Kromě vrozené imunity existuje také imunita získaná. Jakmile je tělo napadeno nějakou infekcí, pokouší se samo najít možná řešení. Pokud je nalezne, zapamatuje si je a příště už odpoví mnohem rychleji a razantněji. Toho využívá očkování, které tělu nabídne nemoc v její oslabené podobě a dovolí mu vyrobit si protilátky pro případ, že by se s ní v budoucnu setkalo znovu.


Významnou složkou imunitní odpovědi našich těl je zvýšená teplota. Jakmile je tělo napadeno nějakými patogeny, mozek zvýší naši vnitřní teplotu a tím urychlí vznik bílých krvinek, které patogeny likvidují. Při horečce se navíc necítíme dobře, což je pro naše tělo v tomto případě výhoda. Lehneme si do postele a necháme svému organismu dostatek prostoru k obraně, aniž by se musel zabývat „zbytečnostmi“ jako je například zátěž při práci. Potíž tkví v tom, že v našem mozku existují bílkoviny, které se při teplotě nad 42°C začínají srážet (obdobně jako vaječný bílek při smažení) a tento proces je nevratný. Teplota je tedy pro naše tělo při nemoci prospěšná, ale nesmí překročit určitou hodnotu. Obecně můžeme říct, že zvýšenou teplotu do 38°C bychom neměli srážet, ale nad tuto hodnotu je vhodné vzít si lék nebo alespoň zchladit tělo přikládáním studených obkladů.


Imunita je pro nás nezbytná, bez ní bychom byli proti virům a bakteriím bezmocní. Můžeme ji sami aktivně zvýšit zdravou životosprávou – tělesným cvičením, otužováním a vhodnou stravou. Stejně tak ji můžeme nedodržováním správného životního stylu také značně snížit. Volba je jen na nás...

 

 

Agrant – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný, srozumitelný článek.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles