Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.06. 2018
Dnes má svátek Zdeňka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Imunita – naše obrana před infekcemi

22. 02. 2011 | Péče o tělo

Imunita znamená schopnost organismu bránit se proti potenciálně nebezpečným původcům nejrůznějších onemocnění. Může se jednat o viry, bakterie, ale také různé chemické látky nebo chybně „vyrobené“ buňky vlastního organismu.


Imunita nám tedy slouží jako obranná linie před nemocemi. Každý člověk se rodí s určitou úrovní vrozené imunity. Zajišťují ji zejména bílé krvinky, které neustále vyhledávají v těle případné útočníky a likvidují je. Významný vliv mají však také sliznice a pokožka, které zabraňují vstupu infekce.

Kromě vrozené imunity existuje také imunita získaná. Jakmile je tělo napadeno nějakou infekcí, pokouší se samo najít možná řešení. Pokud je nalezne, zapamatuje si je a příště už odpoví mnohem rychleji a razantněji. Toho využívá očkování, které tělu nabídne nemoc v její oslabené podobě a dovolí mu vyrobit si protilátky pro případ, že by se s ní v budoucnu setkalo znovu.


Významnou složkou imunitní odpovědi našich těl je zvýšená teplota. Jakmile je tělo napadeno nějakými patogeny, mozek zvýší naši vnitřní teplotu a tím urychlí vznik bílých krvinek, které patogeny likvidují. Při horečce se navíc necítíme dobře, což je pro naše tělo v tomto případě výhoda. Lehneme si do postele a necháme svému organismu dostatek prostoru k obraně, aniž by se musel zabývat „zbytečnostmi“ jako je například zátěž při práci. Potíž tkví v tom, že v našem mozku existují bílkoviny, které se při teplotě nad 42°C začínají srážet (obdobně jako vaječný bílek při smažení) a tento proces je nevratný. Teplota je tedy pro naše tělo při nemoci prospěšná, ale nesmí překročit určitou hodnotu. Obecně můžeme říct, že zvýšenou teplotu do 38°C bychom neměli srážet, ale nad tuto hodnotu je vhodné vzít si lék nebo alespoň zchladit tělo přikládáním studených obkladů.


Imunita je pro nás nezbytná, bez ní bychom byli proti virům a bakteriím bezmocní. Můžeme ji sami aktivně zvýšit zdravou životosprávou – tělesným cvičením, otužováním a vhodnou stravou. Stejně tak ji můžeme nedodržováním správného životního stylu také značně snížit. Volba je jen na nás...

 

 

Agrant – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pěkný, srozumitelný článek.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles