Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 19.01. 2019
Dnes má svátek Doubravka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jablonné v Podještědí

17. 12. 2017 | Vaše tipy

Místo, o kterém jste již možná slyšeli, ale nikdy jste tam nebyli. Jablonné v Podještědí je obec v okrese Liberec, kde žije něco málo přes 3 tisíce obyvatel a má rozlohu necelých 60 km². Přesto je tu k vidění mnoho zajímavostí...Historické jádro města je Městskou památkovou zónou.

Jako dominanta města Vás zaujme Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Ale to není jediná stavba, která stojí za to. Můžete navštívit Pivovarskou věž (dnes vyhlídkovou, což je bývalý Kostel Narození Panny Marie), barokní usedlost Palmeho dvůr, Klášter Jablonné v Podještědí, kapli sv. Wolfganga, Evangelický křížový kostel, morový sloup a mnoho dalších soch. Mimoto je Jablonné je poseto nádhernými roubenkami. Mnohé jsou opraveny a vypadají úžasně. Kromě nich jsou zde také krásně upravené zahrádky u domů, a to nejen u roubených.

Jablonné není ale jen o architektuře, najdete tu plno přírodních skvostů. Kolem Markvartického rybníku dojdete ke Studánce sv. Zdislavy, kde teče čistá a dobrá voda (prý snad i léčivá). Místo najdete v lese, kde je krásná příroda. Na potoce plují hejna kačen a také labuť, která má 9 mladých. Zajímavé je, že osm je jich šedivých a jedno labuťátko bílé.

Jablonné v PodještědíKousek odtud pak lesem dojdete ke krásnému, z pohádky známému zámku Lemberk (natáčela se tu pohádka Tajemství staré bambitky). Státní zámek je ve správě Národního památkového ústavu a je zajímavý také tím, že zde pobývala svatořečená Zdislava z Lemerka.

Další místo, které stojí v Jablonném za návštěvu, jsou mokřady. Ze zanedbané a zarostlé lokality mokřadů u zámku Nový Falkenburk vznikl krásný kout přírody jako stvořený pro procházku. Bujará příroda, hodně rákosí, chráněné květiny i stromy a na mokřadovém jezírku nádherné lekníny.

Přírodní park vznikl díky projektu „Mokřady pomáhají lidem – lidé mokřadům“.  U zámku Nový Falkenburk bylo vyhloubeno 8 tůní, které slouží jako biotop pro obojživelníky a další vodní a na vodu vázané živočichy a rostliny.  

Okolí je osázené lavičkami k odpočinku a pozorování přírody.Vždy, když jedeme přes toto město, se kocháme okolím.

Tímto Vás zvu, pokud budete mít cestu na sever Čech, navštivte alespoň na jeden den Jablonné v Podještědí, které se nachází cca 30 km od Liberce.


Šašidlo - čtenářka
ChytráŽena.cz
článek byl již na internetu publikován

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Jablonné v Podještědí:

Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
Jablonné v Podještědí
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Také jsme tam byli.
Obrázek uživatelky
profil
Hezké místo...podle fotek tam musí být hezky..Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
pěkné počteníčkoSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles