Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 20.10. 2018
Dnes má svátek Vendelín
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak se chránit před klíšťaty a proč si nechat klíště vyšetřit

31. 05. 2011 | Nemoci

(aneb co můžeme udělat, abychom neonemocněli boreliózu a klíšťovou encefalitidu)


Klíšťata jsou nejzávažnějšími přenašeči nákaz v Evropě. Přenášejí klíšťovou encefalitidu, lymskou boreliózu, ale i další onemocnění a my máme jen omezené možnosti, jak se chránit.

V prvé řadě můžeme udělat základní opatření ve svém nejbližším okolí, kde by se mohla klíšťata vyskytovat, tj. v zahradách, prostorách letních táborů, rekreačních zařízení atd.

Obecně lze říci, že se klíšťata nedrží tam, kde nejsou pro ně příhodné podmínky, zejména co se týká vlhkosti. Pokud budeme tedy pravidelně sekat trávu a udržovat zeleň, je velká pravděpodobnost, že klíšťata u nás na zahradě nepřežijí. Naopak, velmi dobře se jim daří v zarostlých a neudržovaných porostech, ať už jsou to zahrady, parky, okraje potoků, řek a lesů, kde se drží vysoká vlhkost.
klíštěKlíšťata se zdržují v trávě, maximálně do výšky 30 cm od země a číhají na svého hostitele. Pokud dojde ke kontaktu s hostitelem, velmi rychle a šikovně se zachytí na oblečení nebo na kůži a pak i několik hodin cestují po těle a hledají vhodné místo na zakousnutí.

Pokud tedy jdeme do míst, kde předpokládáme výskyt klíšťat, vhodně se oblékneme. Vezmeme si pokud možno kalhoty z nějakého hladkého světlého materiálu, obout bychom si měli nějakou pevnou obuv, nejlépe holínky a do nich kalhoty zasunout. Jejich spodní část bychom pak měli ošetřit nějakým repelentem. Není třeba stříkat repelent přímo na kůži, raději ho stříkáme jen na textil. Až do lesa vstoupíme, budeme se pokud možno držet lesních cest a nebudeme se zbytečně prodírat hustou vegetací. Také si v lese nebudeme sedat, ani lehat a představa, že jsme chráněni, když si pod sebe dáme deku, je naprosto mylná. Po každé takové procházce je pak nutné si při večerním sprchování a nebo koupeli důkladně prohlédnout tělo.
Totéž by pak mělo následovat druhý den ráno, protože klíšťata mohou po těle velmi dlouho putovat, než najdou vhodné místo k přisátí. Pokud se přes všechna opatření stane, že objevíme na těle přisáté klíště, je důležité ho odstranit co nejdříve. Čím dříve klíště objevíme a odstraníme, tím menší je možnost nákazy i když je klíště samo infikováno.
V prvních dávkách slin je totiž i u infikovaného klíštěte virus obsažen jen ve velmi nízkém množství, v dalších hodinách však dojde k jeho mohutnému rozmnožení. Včasné nalezení klíštěte tedy nejenom umožňuje jeho snadnější vyjmutí, protože klíště ještě není tzv. zacementováno, ale především se tím skutečně snižuje nebezpečí infekce.

A jak tedy klíště správně odstranit?

Rozhodně s ním nekroutíme. Klíště se snažíme vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu. Můžeme to udělat tak, že vezmeme nějakou žínku nebo odličovací tampón, navlhčíme, případně trochu namydlíme a po klíštěti opatrně přejíždíme, tím s ním kýváme a po nějaké době se samo uvolní, a nebo mu můžeme lehce pomoci nějakou měkkou pinzetou. Před každým úkonem i po něm je třeba ranku vydezinfikovat, nejlépe nějakým jódovým preparátem a poté si důkladně umýt ruce. Vyjmuté klíště můžeme poté buď zlikvidovat, nebo ho můžeme zaslat do laboratoře, na vyšetření zda bylo či nebylo nakažené. Dostaneme tak  důležitou informaci, díky níž můžeme předejít onemocnění. 

GEN TREND laboratořLze se obrátit na laboratoř GEN-TREND s.r.o,více na www.kliste-prevence.cz, která provádí vyšetření klíšťat na borelie i virus klíšťové encefalitidy.
Je třeba také říci, že  nejspolehlivější ochranou před onemocněním virem  klíšťové encefalitidy je očkování, ovšem na lymskou boreliózu v současné době v Evropě není k dispozici žádná vhodná očkovací látka, takže očkovat se proti borelióze zatím není možné. Na druhé straně,  pokud je onemocnění lymskou boreliózou diagnostikováno včas, je většinou v první fázi dobře léčitelné antibiotickou léčbou. Proto je také vyšetření klíštěte tak důležité, aby nedošlo v případě bezpříznakového prvního stadia onemocnění  k jeho přechodu do dalších fází, kdy je již borelióza obtížně léčitelná a hrozí případně vznik chronického onemocnění s dlouhodobými a závažnými zdravotními komplikacemi.

Autor: GEN-TREND s.r.o.,
laboratoř molekulární biologie
www.kliste-prevence.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pokud člověk použije kvalitní a fungující repelent, tak se klíšťata vyhýbají obloukem. Já repelenty kupuji jen v lékárně, protože tam tomu věřím. Letos používáme od Swiss repelent Protector a naprostá spokojenost.
Obrázek uživatelky
profil
Na netu jsem našla ceny za vyšetření: Co to stojí?
Bohužel, toto důležité vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Cena vyšetření boreliózy je 580,- Kč, cena encefalitidy je 720,- Kč a cena ehrlichiózy je 580,- Kč při platbě převodem včetně DPH. Příplatek při zaslání výsledku na dobírku je 87,-Kč. Při napadení více klíšťaty najednou je vyšetření prováděno za cenu jednoho ze všech doručených klíšťat.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky