Čas malinČas malin Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.09. 2018
Dnes má svátek Kryštof
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak sestavit vyvážený jídelníček, výživová pyramida a zákeřná kostka

25. 06. 2015 | Diety

Jak se stravovat? Základem jsou správně zvolené potraviny

Více než polovinu Čechů trápí nadváha nebo obezita. Tento trend je způsoben konzumací energeticky bohatých potravin a nedostatkem přirozeného pohybu. K vysokému podílu populace v pásmu nadváhy a obezity přispívají více muži, ohroženi jsou také starší lidé. Stav se čím dál více dotýká dětí, zejména chlapců.

Jak zhubnout a nepřibírat? Anebo jak se jednoduše stravovat zdravěji? Základem jsou dobře zvolené potraviny a správně sestavený jídelníček. Jenže které jsou důležité a které už méně?

Nejčastější chyby v jídelníčku:

 • Nadměrný příjem nasycených tuků
 • Nadměrný příjem soli
 • Nadměrný příjem jednoduchých sacharidů
 • Malá pestrost a nepravidelný jídelní režim
 • Nízký příjem vlákniny
 • Vysoký příjem alkoholu a sladkých nápojů
 • Nízký příjem vápníku a vitaminu D

Jídelníček by měl vycházet z pestré stravy

pestrá stravaJak tedy na zdravý jídelníček? Strava by měla být dostatečně pestrá a přiměřená věku, pohlaví, pohybové aktivitě a zdravotnímu stavu. Co to ale znamená v praxi?
„Pestrá strava zahrnuje co nejširší spektrum různých druhů potravin. Nevylučuje žádnou ze základních druhů potravin, jako jsou mléčné výrobky, obiloviny, maso, ryby, vejce, zelenina, ovoce a i v rámci těchto skupin se střídá co nejvíce jejich zástupců,“ vysvětluje princip pestré stravy Karolína Hlavatá.

Pestrá strava by měla co nejvíce vycházet ze základních potravin. Měla by vždy preferovat libové maso a šunku před uzeninami, tvaroh před mléčnými pochoutkami, domácí koláč před oplatkami. „Důležité je rozprostřít jídlo do celého dne, snažit se vařit si doma. Jíst 5 jídel denně, nevynechávat snídani ani svačinu,“ radí Karolína Hlavatá.

Jak na zdravé domácí stravování

 • Pravidelně vařit
 • Používat kvalitní, čerstvé potraviny
 • Nenakupovat zbytečně do zásoby
 • Využívat sezónní potraviny
 • Šetřit s tukem, vybírat vhodnou tepelnou úpravu
 • Potraviny vybírat co nejméně zpracované


Nutričně vyvážený talířnutričně vyvážený talíř


„Správně sestavený talíř jednoduše ukazuje, jak si poskládat jednotlivé potraviny, aby poměr hlavních živin v rámci hlavního jídla byl optimální. Třetinu talíře by měla zaujímat zelenina, třetinu sacharidy jako jsou přílohy nebo pečivo, třetinu bílkoviny. V pomyslném středu talíře je tuk, zpravidla se počítá 5 - 10 g na porci,” říká Karolína Hlavatá.

Pomocníkem pro laiky je také Výživová pyramida, která se skládá z pěti pater. Základnu tvoří nápoje, ve druhém patře jsou sacharidy, následuje ovoce a zelenina. Čtvrté patro náleží bílkovinným zdrojům, na vrcholu jsou cukry a tuky. “U každého patra je uveden počet doporučených porcí, které bychom měli v průběhu dne sníst. Je patrné, že směrem k vrcholu se počet porcí snižuje, což koresponduje s doporučeními pro zastoupení hlavních živin v denní stravě,” vysvětluje Karolína Hlavatá.

Velikost porce není přesně stanovena, protože vychází z orientačních rozměrů rozevřené dlaně a pěsti – tak například jablko by mělo být velké jako naše pěst, krajíc chleba jako rozevřená dlaň. Doporučená porce se tak liší podle toho, zda se jedná o muže, ženu nebo dítě. “Dítě má logicky menší ruku, tedy i menší porci, v porovnání s dospělou ženou nebo mužem,” přibližuje Karolína Hlavatá.


zákeřná kostkaZákeřná kostka


Součástí je tzv. Zákeřná kostka, která v sobě zahrnuje všechny potraviny a nápoje, jež by měli být v jídelníčku zastoupeny příležitostně - například sladké nápoje, alkohol, sladkosti, fast food. I na první pohled nevhodné potraviny mohou do jídelníčku v omezené míře patřit. „Je lepší, když sladkostem vyhneme. Pokud ale bude jídelníček vyvážený, člověk by na sladkosti ani neměl mít moc chuť,“ říká Karolína Hlavatá. Pokud se bez sladkého neobejdete, volte vždy zdravější variantu. „Když už čokoláda, tak s vyšším procentem kakaa. Když už zmrzlina, tak z kvalitních surovin, nikoliv levná, která může obsahovat kokosový tuk. Levným oplatkám, keksům a různým sušenkám s čokoládovými náplněmi a polevami se vyhněte úplně a raději si něco upečte,“ radí dietoložka.


Jednotlivé části Výživové pyramidy

Obiloviny a brambory
5–6 porcí denně
Vybírejte si celozrnné druhy obilovin a výrobky z nich, jako jsou celozrnné pečivo, ovesné vločky, rýže natural (hnědá). Výrobky z bílé mouky, mezi které patří bílý rohlík, běžný konzumní chléb, knedlíky, sladkosti či pufované obilniny (např. cornflakes či obilné kuličky), co nejvíce omezte. Brambory sice patří mezi kořenovou zeleninu, ale pro vysoký obsah škrobů jsou na talíři ve skupině s obilovinami.
Jedna porce = krajíc chleba (60 g), jeden rohlík či houska, miska ovesných vloček, kopeček vařené rýže, či vařených těstovin.

Zelenina
3–5 porcí denně
Jednotlivé druhy zeleniny kombinujte a střídejte, protože působení prospěšných látek se posiluje, jsou-li přijímány spolu. Lepší než jednodruhový salát je tedy salát míchaný. Dávejte přednost syrové zelenině nebo dušené před vařenou. Dlouhým vařením se vitaminy ztrácí. Brambory ani hranolky se k zelenině nepočítají.
Jedna porce = 1 velká paprika, 2 střední mrkve, 1 velké rajče, miska čínského zelí nebo salátu, 1 hrnek brokolice nebo hrášku, 1 hrnek vařeného špenátu, sklenice neředěné zeleninové šťávy.

Ovoce
2–3 porce denně
Jezte ovoce všech druhů a barev. Dávejte přednost čerstvému ovoci před ovocnými šťávami, které mohou narušit zubní sklovinu. Marmeláda, džem, kompoty nebo jinak na sladko upravené ovoce do této skupiny kvůli vysokému obsahu přidaného cukru nepatří.
Jedna porce = střední jablko, pomeranč nebo banán (100 g), miska jahod, rybízu či borůvek, sklenice neředěné čerstvé ovocné šťávy

Mléko a mléčné výrobky
2–3 porce denně
Jedna porce = sklenice mléka (250 ml), kelímek jogurtu (200 ml), sýr (55 g)

Maso, ryby, luštěniny a vejce
1–3 porce denně
Jsou zdrojem bílkovin. Nebojte se ryb, měly by se objevovat na vašem talíři 2x týdně. Jejich pravidelná konzumace chrání před vznikem aterosklerózy. Dávejte přednost libovým masům před tučnějšími. Množství tuku lze snížit při přípravě tím, že odříznete tučné části.
Jedna porce = 125 g drůbežího, rybího či jiného masa, 2 vařená vejce nebo miska sójových bobů, porce sójového masa.

Zdroj, foto: Vím, co jím

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Jak sestavit vyvážený jídelníček, výživová pyramida a zákeřná kostka:

Jak sestavit vyvážený jídelníček, výživová pyramida a zákeřná kostka
Jak sestavit vyvážený jídelníček, výživová pyramida a zákeřná kostka
Jak sestavit vyvážený jídelníček, výživová pyramida a zákeřná kostka
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !