Novoroční předsevzetíNovoroční předsevzetí Velký roční horoskop na rok 2019Velký roční horoskop na rok 2019 Jarní prázdniny 2019 - termínyJarní prázdniny 2019 - termíny Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Vánoční strom
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 18.01. 2019
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak si poradit se začátkem školního roku

16. 09. 2017 | Výchova
Letní prázdniny zkočily a žáky čekal návrat do školních lavic. Do těch poprvé zamířila i velká řada dětí, které ještě před pár týdny navštěvovaly mateřinky. Jak připravit školáka na zdárný návrat do školy? A jak připravit dítě, které za vzděláním zamíří poprvé? Podívejte se na několik tipů, jak se s tím úspěšně vypořádat.

Připravit předškoláka na vstup do první třídy je skutečně úkol hodný pozornosti. Řada rodičů si nemusí být ani jistá, zda jejich dítě do školy již plně dorostlo. Pro takové případy existují testy školní zralosti, které mohou rodiče s předškolákem podstoupit ve školském poradenském zařízení.
Nutností je to v případě, že žádají o takzvaný předčasný nástup do školy, což se týká dětí, které dovrší šest let až v průběhu první třídy. Využít je mohou, i pokud uvažují o tom, že by dítěti prodloužili pobyt ve školce ještě o jeden rok.

Předškolák by měl mít osvojené základní dovednosti


školní rokU předškoláků je důležité, aby byli na vstup na první stupeň plně připravení. Školní zralost je projevem celkové fyzické i duševní připravenosti dítěte pro školní vzdělávání. Požaduje se, aby se dítě dokázalo vypořádat se změnou prostředí a lidí kolem sebe, ale také se způsobem aktivity, kdy místo her nastává soustavná organizovaná práce. Mění se i role dítěte, kdy začíná plnit roli žáka a nese určitou míru podřízení se zájmu kolektivu.

Dítě se musí naučit odříct si zábavu, plnit úkoly a věci do školy si pravidelně připravovat. Zralý školák musí být připraven nejen mentálně, ale i fyzicky a sociálně. Mezi dovednosti, jež by měl mít zvládnuté, patří například znalost čísel od 1 do 10, písmen ve vlastním jméně, adresy bydliště nebo rozpoznání geometrických tvarů, ale též schopnost se samostatně najíst, obléci se nebo si po sobě uklidit pracovní místo.

Školou dítě nestrašte, motivujte je


U předškoláků i těch, kteří se do školních lavic vracejí po dvou měsících volna, platí, že by je rodiče neměli vizí nadcházejících povinností strašit. Pro učení je důležitá vlastní motivace a ta se dá podpořit hned několika způsoby. Každé dítě je přitom jiné, a tak to, co zabere u jednoho, nemusí zabrat u druhého.

Jednou z možností, jak dítě na vstup či návrat do školy připravit, je společná příprava na nadcházející školní docházku. Může jít například o nákup pomůcek, které si dítě za pomoci rodiče může vybrat samo. Nemusí jít hned o celou výbavu, ale i volná ruka ve výběru penálu či brašny může dítě pozitivně motivovat. Podobně může fungovat i úprava dětského pokoje či místa pro domácí přípravu.

Motivovat dítě může pomoci i propojení školy s běžným životem. Může jít třeba o rodinný výlet na konci prázdnin na památník, zámek, hrad či jiné významné místo, o němž se dítě bude ve škole za pár týdnů učit. Podobně může zafungovat jednoduchý doma připravený pokus, který zvýší zájem malého žáčka o fyziku, přírodovědu či jiný předmět.
Osvědčené je i průběžné povídání si s dětmi o škole. V tom by se měla odrážet rodičovská zvědavost, nikoliv obavy, kterými trpí rovněž i někteří rodiče. Při povídání je přitom důležité dětské obavy a strachy nezlehčovat, ale spíše je pomáhat potomkovi překonat. Vstup do školy dítěti ulehčíte třeba i dětskou party se spolužáky jako rozloučení s prázdninami.


Zdro0, fotoj: School My Project

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !