Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Jeřabiny - nejoblíbenější receptyJeřabiny - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 29.09. 2020
Dnes má svátek Michal
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak správně zažádat o hypotéku na rekreační nemovitost?

22. 08. 2020 | Finance
Češi již desetiletí patří k chatařským velmocím v Evropě a možná i na světě. Díky současnému obtížnějšímu cestování do zahraničí tak mnohem více lidí volí dovolenou v tuzemsku. A chata je ideální volbou. Možná i tento fakt přispívá k tomu, že stoupá poptávka po nákupu rekreačních nemovitostí. A právě díky vysoké poptávce stoupají i ceny rekreačních objektů. Zájemci si tak často musí brát na chatu či chalupu hypoteční úvěr.

Češi znovu objevují kouzlo chataření a chalupaření. Tento trend se objevuje již posledních pár let, kdy se z bezpečnostního hlediska mnoho lidí bojí cestovat například do Egypta či Tunisu.  A nyní v souvislosti s koronavirovou pandemií vzrůstá zájem o nákup chalup ještě rychleji. Lidé uzavření během karantény v bytech si více než kdy dříve uvědomili výhody trávit čas na zahradě.

Vyhledávané jsou především rekreační nemovitosti v blízkosti velkých měst i atraktivních horských oblastech.  V průměru Češi dojíždějí na svojí chatou do 100 km od svého bydliště. Bohužel pořízení takové chaty není levná záležitost. Za uplynulých pět let stouply ceny těchto nemovitostí o desítky procent. Kdo nemá na pořízení chaty či chalupy dostatek vlastních peněz, může za určitých podmínek využít hypotéku.

hypotékaChata jako levnější alternativa bydlení

Podle realitních makléřů si chaty a chalupy v Česku pořizují nejčastěji rodiny s dětmi a starší generace, která plánuje prožít důchod mimo město. V posledních letech také roste poptávka po chatách a chalupách od lidí, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit drahé bydlení ve městech. Řada z těchto zájemců o vlastní rekreační nemovitost uvažuje o využití hypotéky.

Pozor na výběr chaty na hypotéku

Už při výběru nemovitosti je ovšem potřeba dávat pozor, protože ne každou chatu či chalupu přijme banka do zástavy stejně jako při nákupu bytu, rodinného domu či stavebního pozemku na hypotéku musíte i v případě pořízení chaty či chalupy nabídnout bance do zástavy vhodnou nemovitost. Aby mohla rekreační nemovitost sloužit jako zástava, musí být splněno několik podmínek. V první řadě musí mít kupovaný objekt přidělené evidenční nebo popisné číslo. Tuto informaci vám sdělí buď přímo prodávající či realitní makléř nebo si ji můžete sami vyhledat na internetových stránkách katastru nemovitostí. Chaty mají obvykle pouze evidenční číslo. Chalupy, což jsou venkovská stavení, mají přiděleno číslo popisné.

Stavba musí být na vlastním pozemku

Hypotéku získáte pouze na rekreační objekt, který stojí na vlastním pozemku. Zejména chaty v rekreačních oblastech stojí velmi často na pozemcích v dlouhodobém pronájmu – například na pozemcích ve vlastnictví Lesů České republiky.  Kromě pozemků, na kterých nemovitost stojí, se dopředu zajímejte i o vlastníka přístupové cesty. Pokud se k chalupě či chatě dostáváte přes cizí pozemky nebo lesy, vyžadují banky souhlasy jejich majitelů nebo sjednání věcného břemene jízdy a chůze. Majitelé okolních pozemků nemusí na takový požadavek přistoupit. Pokud potřebné souhlasy či věcná břemena nezískáte, banka nemovitosti do zástavy nepřijme.

Počítejte s vynaložením vyšších vlastních prostředků
Tuzemské banky v případě financování rekreačních nemovitostí obvykle poskytují hypotéky maximálně do výše 70 procent jejich odhadované hodnoty. U chat a chalup ve výborném technickém stavu ve vyhledávaných lokalitách se můžete dostat i na 80 procent. Stejně jako u hypotéky na pořízení vlastního bydlení si v případě rekreačních nemovitostí můžete sami vybrat dobu splatnosti a fixace úrokové sazby.

Zdroj, foto: Hypo na míru


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !