Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 16.12. 2017
Dnes má svátek Albína
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jsme v tom, pravila přítelkyně mého syna

20. 08. 2015 | Vaše příběhy

„A teď budeme nosit placku s nápisem, že jsme v tom,“ pravila přítelkyně mého mladšího syna. Oba studují na vysoké škole a jiné plány do budoucna, než dokončení studia, se zatím neřešily. Nevyskočila jsem dva metry do vzduchu, jednak máme nízké stropy a jednak mám trochu pomalejší reakce, což někdy bývá mylně vysvětlováno jako chladnokrevnost a přispívá k mému image drsné ženy. Jen jsem na ni zůstala koukat a čekala, co bude dál. Za malý okamžik jí to došlo a rychle se začala obhajovat:  „To ne, tak jsem to nemyslela, že jsme  ‚v tom‘, ale že jsme v tom - V TOM REGISTRU!“

Sice jsme o vstupu do Českého národního registru dárců dřeně před časem s dětmi již hovořili, ale když k němu nyní opravdu došlo, hlavou se mi honila spousta různorodých myšlenek. „Tak to je skvělé,“ řekla jsem, ale nebylo v tu chvíli jasné, zda proto, že ještě nebudu babičkou, nebo proto, že mám zdravé a úžasné děti, které možná někomu zachrání život.

A jak to probíhalo?

„No, normálně jsme se telefonicky domluvili a zašli na transfuzku, co chodíme dávat krev, tam jsme vyplnili dotazník, oni si nás zapsali a vzali vzorek…“  začal vysvětlovat syn, a pak se rozesmál a pokračoval:„A jako obvykle mi sestra nemohla najít žílu....“  „Prostě zdržoval,“ přerušila ho přítelkyně.

jsme v tomTaky jsem se začala usmívat, protože tuhle situaci dobře znám. Mladší syn je v mnohém po tatínkovi, a jeho těžko nalezitelné žíly bývají oříškem i pro velmi zkušený laboratorní personál. Řadu let chodíme pravidelně darovat krev, já jdu na odběr kontrolního vzorku vždy první a pak mám spoustu času si v klidu popíjet kávu, zatímco před odběrovým místem se hromadí fronta - a manžel stále nevychází. Taky mu pokaždé říkám, že zdržuje :-)

„A je vám jasné, že třeba nikdy nebudete pro nikoho vhodným dárcem? Četla jsem, že k darování krvetvorných buněk dospěje jen méně než 1 % dobrovolníků, registrovaných v databázi.“ „Jo, ale čím víc lidí v registru je, tím je pravděpodobnost vyšší, a taky je ten registr mezinárodní...“

Když to tak poslouchám, skoro je mi líto, že se nemohu zaregistrovat taky, protože věková hranice pro přihlášení je 18 - 35 let. Důvody jsou čistě ekonomické, neboť vstupní vyšetření každého nově registrovaného dobrovolníka vyjde v současné době na 2 000 – 3 000 Kč. Hradí ho v rámci svého grantového programu Nadace pro transplantace kostní dřeně.

A jak se vlastně odběr krvetvorných buněk, vhodných k transplantaci, provádí? 

Existují dva rovnocenné způsoby:

• klasickým odsátím dřeně z vnitřku kostí (v celkové narkóze)

• anebo novějším způsobem - ze žilní krve procesem, kterému se říká separace (aferéza).

V každém případě, pokud se ukáže, že byste mohli být pro někoho vhodným dárcem, absolvujete podrobné vyšetření (EKG, RTG plic a základní rozbor krve) a potvrdíte souhlas s darováním. Teprve pak se stanoví časový plán celé akce.

Stručně by se dalo říci, že jde o určité nepohodlí, například odběr kmenových buněk na separátoru trvá přibližně 4 hodiny, a především o časovou náročnost, neboť odběry se provádí zatím pouze v akreditovaném Odběrovém centru ČNRDD ve Fakultní nemocnici v Plzni, které ručí za dárcovu bezpečnost.

Většina dárců však hodnotí prodělané nepříjemnosti jako nevýznamné ve srovnání s vědomím, že mohli dát naději na záchranu lidského života.

Ještě uvedu, že dárcům je věnována maximální možná lékařská péče a pozornost a chráněna důvěrnost všech osobních informací. Darování je bezplatné, dostanete pouze úhradu vašich cestovních event. ubytovacích nákladů, máte právo čerpat v souvislosti s odběrem 4 dny placeného pracovního volna a - stejně jako při dárcovství krve - uplatnit odpočet na dani z příjmu.

V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně malých dětí chorobami krvetvorby, pravděpodobnost, že budete vhodným dárcem, není velká, přesto každý z přihlášených dává naději.


IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
Poslat emailem GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Jsme v tom, pravila přítelkyně mého syna:

Jsme v tom, pravila přítelkyně mého syna
Jsme v tom, pravila přítelkyně mého syna
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
takových statečných ,,v tom ,, si moc vážím..Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Potřebujete stylová a pohodlná křesla do pracovny? Vyberte si kvalitní kancelářské židle Hawaj.

NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY KONTAKT  ? Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles