Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.09. 2018
Dnes má svátek Zita
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kapesné naučí děti uvědomovat si hodnotu peněz

9. 09. 2015 | Finance
Umění hospodařit s penězi je neocenitelnou praktickou dovedností do života, kterou se děti ve škole nenaučí. Zásadní roli v tom však hrají rodiče, kteří prostřednictvím kapesného a nastavení odměn formují svému dítěti to, jak vnímá peníze. A kdy jindy s finanční výchovou začít, než se startem školní docházky.

Děti, které dostávají kapesné, dokážou i v dospělosti lépe spravovat své finance. Finanční výchova je důležitá odmalička, děti by se měly učit zodpovědnosti a uvědomovat si hodnotu peněz. Nejprve je třeba, aby se rodiče s dítětem domluvili na tom, jaká bude výše kapesného, jak může dítko získat peníze navíc či kdy bude kapesné dostávat.

Kapesné by se ideálně mělo skládat ze dvou složek. První by měla být automatická, druhá motivační.  Pohyblivou částku by dítě mělo dostávat za speciální zásluhy, ne za běžnou pomoc v domácnosti jako je vynesení koše či pomoc s nákupem. To potvrzuje i psychoterapeutka RNDr. Jana Tamchynová: „Výše kapesného se samozřejmě liší podle věku dítěte, jeho potřeb i finančního zajištění rodiny. Pro všechny ale platí, že by si děti měly co nejdříve začít uvědomovat hodnotu peněz a složitost jejich vydělávání.“

Kapesné naučí děti uvědomovat si hodnotu penězOrientační výše kapesného

1. až 5. třída    10 – 50 Kč/týden
6. až 9. třída    200 – 400 Kč/měsíc
střední škola*    400 – 800 Kč/měsíc
vysoká škola*    400 – 800 Kč/měsíc
         
* na osobní potřebu (bez dopravy, jídla, telefonu)

Termín vyplácení kapesného by měl být také pravidelný, aby se dítě naučilo, že pokud peníze utratí najednou, musí si v následujících dnech odepřít to, co by chtělo. Podle průzkumu dostává většina menších dětí na základní škole peníze jednou týdně, a to v pondělí. Během středoškolského studia se frekvence vyplácení změní na měsíční, přičemž „výplatní termín“ dítěte se shoduje s výplatou jeho rodičů. Ti kapesné vyřídí společně se zaplacením pravidelných složenek.  

V hotovosti či převodem?

Naučit dítko co nejdříve ovládat internetové bankovnictví a platit kartou, rozhodně není na škodu. Je to praktická dovednost do budoucího života. Vyplácet kapesné převodem na účet dítěte je pro mnoho rodičů nejsnazší způsob, především pro starší děti. Na svém účtu si nastaví trvalý příkaz a peníze odejdou dítěti automaticky. Banka na platbu nikdy nezapomene.

Zdroj, foto: Cool karta

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jako u nas domaSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles