Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 16.09. 2019
Dnes má svátek Ludmila
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kobyliská střelnice

28. 05. 2017 | Česká republika

Kobyliská střelnice nacházející se na území Prahy 8 ve čtvrti Kobylisy je volně přístupný Památník protifašistického odboje. Památník je ukrytý za vysokými valy mezi panelovými domy a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Do blízkého okolí jede několik autobusů majících zastávku na trase metra C. Přístup do střelnice je z ulice Čumpelíkova.

 Kobyliská střelnice byla založena roku 1890 na okraji tehdejší vsi Kobylisy. Původně sloužila pro výcvik vojenské pěchoty, ale brzy se stala také výletním místem. Veřejnost mohla areál navštěvovat v době, kdy se nekonaly střelby, mohla se dívat na výcvik jízdy koní, na přehlídky nebo sem chodila poslouchat armádní orchestr. Po první světové válce zde kromě pěchoty nacvičovaly i městské sbory, Sokol a další civilní organizace.

Za druhé světové války, v letech 1939-1945, zřídila německá správa Prahy v části střelnice hromadné popraviště. Tamní konírnu proměnila na poslední věznici odsouzených.    V té době měřila střelnice po obvodu 5000 metrů a její délka byla 1100 metrů. Od okolního světa byla relativně izolována ostnatým drátem. V nejbližších domech nesměl nikdo od 18. do 6. hodiny ranní opouštět byt ani otevírat okna. 

Podle neúplných seznamů zde bylo jen v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí. Nejvíce represivních poprav proběhlo v prostorách střelnice po atentátu na Reinharda Heydricha. Za 33 dnů, od 30. května do 3. července 1942, zde bylo prokazatelně popraveno 539 lidí: 463 mužů a 76 žen. Odsouzení byli přivezeni na Kobyliskou střelnici v nákladních vozech, po vystoupení z aut byli nahnáni do koníren a poté byli posíláni po deseti před popravčí četu složenou nejčastěji z příslušníků německé policie. Zvuky výstřelů byly záměrně přehlušovány spuštěnými motory automobilů. Ve dnech 4. a 5. září 1942 zde byli popraveni i čtyři představitelé české pravoslavné církve v čele s biskupem Gorazdem za poskytnutí azylu československým parašutistům v kostele sv. Cyrila a Metoděje po atentátu na R. Heydricha. V roce 1943 se tu konala veřejná poprava čtyř českých četníků odbojářů.
Mezi dalšími popravenými byl i spisovatel Vladislav Vančura, spisovatel dětských knih Miloslav Skořepa, generál Alois Eliáš, pplk. Josef Mašín, Jaroslav Rošický se svým synem sportovcem a novinářem Evženem Rošickým. Zastřeleni zde byli i někteří obyvatelé Lidic, včetně jedenáctičlenné rodiny Horákových. Poslední poprava proběhla na samém konci války za Pražského povstání, kdy tu byli 7. května zastřeleni tři obyvatelé Kobylis.
Ihned po osvobození v roce 1945 bylo popravčí místo střelnice pietně upraveno Pražany,  místo bylo symbolicky označeno dřevěným křížem s trnovou korunou. Vojenskou střelnici opět převzala československá armáda, znovu byla používána pro cvičnou střelbu a pro činnost zájmových organizací. Později střelnice už armádě technicky nevyhovovala, tak ji asi do poloviny roku 1968 využíval Armádní film a Svazarm. V letech 1974 -1975 byla část střelnice, kde probíhaly popravy, pietně upravena.
Architekturu areálu s valy a dekorativní branou vytvořili ing. arch. L. Todl a J. Polák. Střelnice byla přeměněna na Památník protifašistického odboje. Od té doby celkový vzhled místa zůstal v podstatě zachován. V areálu spatříte: Dřevěný kříž a bronzovou plastiku plačící ženy „Nepokořená vlast“ od akademického sochaře Miloše Zeta.  Pietní desku s verši Miroslava Floriana „Zastav se na chvíli… krev naše vstoupila do této země, ale my znovu se vzpřímili“. V místě, kde stála konírna, kamennou nástěnnou mozaiku od akademického malíře Martina Sladkého. Podél cesty, kde kdysi stávaly podélné dřevěné kůlny, před nimiž se popravčí četa chystala k vykonávání rozsudku, bronzové pamětní desky se jmény všech popravených. Nápisy na kovových deskách uvádějí kromě jména také hodinu, den, měsíc a rok popravy. Za jménem je též uveden dovršený věk života jednotlivých osob.

V roce 2015 byl areál  nově zrekonstruován a dne 25. 4. 2016 byla Kobyliská střelnice znovu slavnostně otevřena.  Při této příležitosti ministr obrany Martin Stropnický ve svém projevu uvedl:  „Od tragických událostí na Kobyliské střelnici uplynulo více než sedmdesát let. Čas běží. Detaily sice stírá, ale toho podstatného se nedotýká. Neboť jména obětí vepsaná do desek památníku jsou tu stále s námi - jako varování a připomenutí pro generace budoucí.“

Víc slov netřeba. Navštivte, postůjte a věnujte tichou vzpomínku, všem…


HankaHH - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Kobyliská střelnice:

Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
Kobyliská střelnice
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Děkujeme za článek a vzpomínkuSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles